Norge fick inte treorna först?
Postat: 07 feb 2019 11:17
Var inte Elon rätt tydlig att det skulle bli så?
"Bland de första" Det är väl ganska naturligt att Belgien/Nederläderna får sina bilar först eftersom de lossas där. Det är ju snabb försäljning. Norrbaggarna var väl de som hade beställt flest bilar/invånare och så var det snack om att en båt skulle gå direkt till Norge, eller till Sverige.dstr skrev:Var inte Elon rätt tydlig att det skulle bli så?
Norge får ju egen båt, dom har ingen tull på elbilar.Jeppe_E skrev:"Bland de första" Det är väl ganska naturligt att Belgien/Nederläderna får sina bilar först eftersom de lossas där. Det är ju snabb försäljning. Norrbaggarna var väl de som hade beställt flest bilar/invånare och så var det snack om att en båt skulle gå direkt till Norge, eller till Sverige.dstr skrev:Var inte Elon rätt tydlig att det skulle bli så?
mickeisol skrev:Norge får ju egen båt, dom har ingen tull på elbilar.Jeppe_E skrev:"Bland de första" Det är väl ganska naturligt att Belgien/Nederläderna får sina bilar först eftersom de lossas där. Det är ju snabb försäljning. Norrbaggarna var väl de som hade beställt flest bilar/invånare och så var det snack om att en båt skulle gå direkt till Norge, eller till Sverige.dstr skrev:Var inte Elon rätt tydlig att det skulle bli så?
Dom slipper alltså både 10 procentarn och sen 25procentarn på det.
Det borde inte behövas ett "Norgeutförande" på en enfas UMC (vilket egentligen är tvåfas i ett IT-nät som man oftast har i Norge). Det är trefas utan nolla som ställer till det.Smutt skrev:Kanske dom inte hunnit få nya UMC i Norge utförande än
Precis. Vi hade aldrig behövt gå med i EU.bylund skrev:Fast i och med EES gäller väl typgodkännandet även i Norge?