Sida 1 av 2
Bilen borta från kontot
Postat: 27 maj 2020 14:57
av ChristerSjo
Nu har min bil försvunnit på Tesla kontot på webben och även mina fria SuC. Appen funkar som vanligt förutom att fria SuC inte syns längre under skattkistan.
Har försökt söka på forument men hittar inget liknande.
Någon som varit med om dettta?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 20 jun 2020 08:58
av Erhafal
Ja min bil är också borta.
Jag läste på annat forum att någon misstänkte att användare av leasade bilar hade drabbats av detta, min står på Swedbank, Autoplan.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 20 jun 2020 09:30
av ForestC
Samma här. Har också leasing.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 20 jun 2020 09:38
av Walker
Mina fria SuC km försvann idag.
Men jag har förhoppningar om att de kommer tillbaka.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 20 jun 2020 17:13
av mans71
Har en bil privat och en på firman på leasing hos DNB, samma konto, allt är som det ska. Antagligen bara en bugg då och inte en byte av policy?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 20 jun 2020 23:59
av renes
Har min på leasing från DNB. Finns kvar på kontot, inga problem.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 21 jun 2020 07:50
av HerrNilsson
Leasing på 3:an. Borta från kontot sen ett par-tre veckor tillbaka.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 21 jun 2020 12:24
av Pontus
DNB låter bilarna finnas kvar på förarens konto men andra leasingbolag säger sig vilja ha mer kontroll och har därför egna konton där bilarna finns.
Detta enligt Tesla när jag pratade med dom om detta.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 21 jun 2020 17:11
av mans71
Pontus skrev:DNB låter bilarna finnas kvar på förarens konto men andra leasingbolag säger sig vilja ha mer kontroll och har därför egna konton där bilarna finns.
Detta enligt Tesla när jag pratade med dom om detta.
Det där låter väldigt konstigt... Vilket intresse skulle ett leasingbolag tänkas ha av att ha ett Tesla-konto med sina kunders bilar?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 04 jul 2020 19:16
av Erhafal
Min försvann också från Kontot, leasad av Autoplan.
Jag var i kontakt med Autoplan som sade att de inte hade hört detta av någon mer än mig.
Autoplan sade också att de inte tänkte prata med Tesla utan ansåg att de var min sak om jag hade lust. Dock inte troligt att kan begära något av Tesla då jag inte juridiskt äger bilen. Någon skrev på ett FB forum att de varit i kontakt med Tesla om detta och Amerikansk juridik medförde att de plockat bort bilarna för de som inte juridiskt äger bilen.
Blir nog en utmaning att förnya Premium Connectivity om några veckor...
Har någon ett tips på hur detta kan går till?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 17 aug 2020 09:53
av maccis
Var i kontakt med Autoplan idag också, precis samma inställning till mig. Jag fick kontakta Tesla, kunde de inte svara på detta så skulle de ta kontakt med Sverigechefen som skulle kunna hjälpa dem.
Jag har lagt upp ett serviceärende nu får se vad som händer, har till slutet av sep på mig innan mitt premium connectivity upphör.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 17 aug 2020 11:46
av Pontus
maccis skrev:Var i kontakt med Autoplan idag också, precis samma inställning till mig. Jag fick kontakta Tesla, kunde de inte svara på detta så skulle de ta kontakt med Sverigechefen som skulle kunna hjälpa dem.
Jag har lagt upp ett serviceärende nu får se vad som händer, har till slutet av sep på mig innan mitt premium connectivity upphör.
Då ska jag också kontakta Autoplan om detta, kanske något händer om fler hör av sig.
Tesla sa till mig att det var gjort på begäran av Autoplan och det är Autoplan som ägare som bestämmer.
Sedan kan jag ju tycka att servicen hos Autoplan inte har imponerat på mig

Re: Bilen borta från kontot
Postat: 17 aug 2020 12:53
av HerrNilsson
Ringde Tesla angående detta härom dagen.
Dom förklarade att Sixt (i mitt fall) bestämt att Teslorna de leasar ska finnas hos dom, och tas därför bort från slutkundens Tesla-konto.
Det är också därför som alternativet Uppgraderingar är borta på Model 3:n i min Tesla-app, medan menyn finns där för X:n som är privatägd.
De förklarade att om jag t.ex. vill köpa till uppvärmt baksäte så kontaktar jag Sixt så löser dom det åt mig.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 19 aug 2020 16:27
av Erhafal
Hej!
Nu har jag ett mail från Autoplan support som säger att deras chef har ett planerat möte med Tesla Sverige chef, jag tolkar det som att bilar på konto problemet är på agendan.
Fram till att de rett ut detta säger Autoplan att om Telsa inte vill lägga tillbaka bilen till konot skall jag hänvisa Tesla till Autoplans sverigechef.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 19 aug 2020 16:34
av oscfor
Hustrun tog leverans av en Tesla via Autoplan i somras. Då fick jag Tesla att bjuda in mitt konto (där vi har vår andra Tesla) som förare till bilen och därmed får vi tillgång till bilen. däremot kan vi ju inte göra upppgraderingar och liknande. Undrar hur de löser SuC och Premium connectivity...
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 19 aug 2020 21:17
av maccis
Ska bli spännande och se vad cheferna kommer fram till

Re: Bilen borta från kontot
Postat: 26 aug 2020 12:00
av gellerstam
Något nytt om detta?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 11:23
av oscfor
Hustrun var idag i kontakt med Autoplan. De skyller nu på Skatteverket och rekommenderar att man betalar med kort när man laddar
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 11:28
av maccis
oscfor skrev:Hustrun var idag i kontakt med Autoplan. De skyller nu på Skatteverket och rekommenderar att man betalar med kort när man laddar
Hur skulle man annars betala sina SuC-sessioner?
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 15:22
av dstr
Tesla "har gjort om systemet". Tanken är att man ska finnas som ägare (leasingbolag) och förare i systemet.
Som vanligt så är dom så förbannat klantiga att dom ändrar innan det är klart för att användas i praktiken.
Idag får tex leasingbolagen alla referals, och har du en ny Tesla så ser du den inte på ditt konto - och du kommer inte åt dina bonus-laddningar.
Tesla säger att dom jobbar på en lösning. Dvs, vilken torsdag som helst i år - eller om tre år.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 16:16
av Generalbogge
maccis skrev:oscfor skrev:Hustrun var idag i kontakt med Autoplan. De skyller nu på Skatteverket och rekommenderar att man betalar med kort när man laddar
Hur skulle man annars betala sina SuC-sessioner?
Svårt att göra det då det ju inte finns någon kortläsare på SuC. Och kommer du inte åt kontot, så kan du ju inte heller lägga till något förvalt kort.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 16:38
av Nenad_Antic
Mitt konto är kvar men mina familjemedlemmar är bortplockade.
Mailat account support nästan varje dag utan respons, slutade att jag ringde Tesla supporten och fick veta att dom tagit bort alla familjekonton och det är upp till leasingbolaget att lägga till dom på nytt.
Kontaktade NF-Fleet och dom hade ingen info om denna förändring och hur dom hanterar detta. NF-Fleet skulle kontakta VD på Tesla i Sverige och ha ett möte om detta....
Får se hur lång tid det tar att få tillbaks kontona.... så resten av familjen kan använda sig av funktionerna i mobilen...
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 03 sep 2020 17:10
av Pontus
Jag har Autoplan men kan inte se bilen på mitt konto. Jag kan se den i appen och jag kan se laddhistoriken för bilen på kontot inkl sista laddningen förra veckan. Jag kan dock inte köpa till något till bilen eller se papper angående bilen och inte heller se hur många gratis mil jag har kvar.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 04 sep 2020 14:29
av oscfor
Pontus skrev:Jag har Autoplan men kan inte se bilen på mitt konto. Jag kan se den i appen och jag kan se laddhistoriken för bilen på kontot inkl sista laddningen förra veckan. Jag kan dock inte köpa till något till bilen eller se papper angående bilen och inte heller se hur många gratis mil jag har kvar.
Om du loggar in via webben, kan du där lägga till betalningsuppgifter?
Numera fungerar det så här på alla fleetbilar (t ex Autoplan eller Leaseplan). Tesla lägger endast ägaren som ägare i portalen. Du kan därefter bli inbjuden som förare, samt även betalare av SuC.
Re: Bilen borta från kontot
Postat: 04 sep 2020 14:30
av oscfor
maccis skrev:oscfor skrev:Hustrun var idag i kontakt med Autoplan. De skyller nu på Skatteverket och rekommenderar att man betalar med kort när man laddar
Hur skulle man annars betala sina SuC-sessioner?
Toppen om du visar var man ska stoppa i korten när man står vid SuC eftersom någon möjlighet att lägga in betalningen på webben inte gavs och det var därför hustrun kontaktade Autoplan.