Procent istället för km på skärmens "batteri"
Postat: 13 jun 2020 17:09
Hur växlar jag mellan km och procent på det gröna batteriet på skärmen?
Ja, Tesla har fruktansvärt små skärmar. Det är dags för en uppgradering!John Galt skrev:Jag funderar mest på om inte Tesla kan bygga större skärmar så de får plats med både % och km samtidigt.
Jerker skrev:Ja, Tesla har fruktansvärt små skärmar. Det är dags för en uppgradering!John Galt skrev:Jag funderar mest på om inte Tesla kan bygga större skärmar så de får plats med både % och km samtidigt.
KWh behöver vi också...John Galt skrev:Jag funderar mest på om inte Tesla kan bygga större skärmar så de får plats med både % och km samtidigt.
Skickat från min Samsung Fold via Tapatalk
Det var några som inte fattade att mitt inlägg var sarkastiskt med att man inte fick plats med både och på de gigantiska skärmarna.Black skrev:Borde inte vara svårt att både visa procent och avstånd som option.
Och när man ändå håller på kan man väl göra ”100kw-streck” På linjen som visar förbrukning eller regenerering...
Saknar faktiskt lite mer individuella inställningar på utseendet på skärmen. Det är ju för fasen en avancerad dator som styr så det borde inte vara svårt att göra möjligt...
Ta det du.John Galt skrev:
Vem twittrar idén till Elon?
Haha vad snyggt det var! Klart som korvspad!tor-ake skrev:En liten reflektion från där jag sitter bakom min dator och kodar - det är en konst att göra ett UX som funkar, och omöjligt att göra ett UX som alla är nöjda med.
Vad vill ni ha procentsiffran till? Jag tänker aldrig på "posenten" utom när jag ställer in maxladdningsnivån. När jag kör är det bara kWh och km som är intressant, och kWh räknar jag fram i huvudet på ett ungefär, från km-siffran.
Bjussar på ett litet exempel på hur ett UX blir om en ingenjör som jag får utforma det:![]()
Jag måste dock sticka ut hakan här och försvara BRU.tor-ake skrev:Bjussar på ett litet exempel på hur ett UX blir om en ingenjör som jag får utforma det:![]()
Tvärt om för mig, % är det enda som är intressant. Vad jag vill veta är hur jag ligger till i förhållande till när jag behöver ladda, inte hur långt bilen tror jag kan komma vilket knappast stämmer ändå, vill jag ha en sådan koll går jag in och tittar på energimätaren som är mycket mer exakt eftersom den bygger på körmönster.tor-ake skrev:En liten reflektion från där jag sitter bakom min dator och kodar - det är en konst att göra ett UX som funkar, och omöjligt att göra ett UX som alla är nöjda med.
Vad vill ni ha procentsiffran till? Jag tänker aldrig på "posenten" utom när jag ställer in maxladdningsnivån. När jag kör är det bara kWh och km som är intressant, och kWh räknar jag fram i huvudet på ett ungefär, från km-siffran.
[/img]
Jag har också alltid % på displayen.Tobberoth skrev:Tvärt om för mig, % är det enda som är intressant. Vad jag vill veta är hur jag ligger till i förhållande till när jag behöver ladda, inte hur långt bilen tror jag kan komma vilket knappast stämmer ändå, vill jag ha en sådan koll går jag in och tittar på energimätaren som är mycket mer exakt eftersom den bygger på körmönster.tor-ake skrev:En liten reflektion från där jag sitter bakom min dator och kodar - det är en konst att göra ett UX som funkar, och omöjligt att göra ett UX som alla är nöjda med.
Vad vill ni ha procentsiffran till? Jag tänker aldrig på "posenten" utom när jag ställer in maxladdningsnivån. När jag kör är det bara kWh och km som är intressant, och kWh räknar jag fram i huvudet på ett ungefär, från km-siffran.
[/img]
Intressant, vi använder oss av olika mentala modeller antar jag. När du säger "hur jag ligger till i förhållande till när jag behöver ladda", hur tänker du då? Säg att t.ex. procenträknaren säger 57% och navigatorn säger 190km kvar till destination/laddare, hur använder du den informationen?Tobberoth skrev:Tvärt om för mig, % är det enda som är intressant. Vad jag vill veta är hur jag ligger till i förhållande till när jag behöver ladda, inte hur långt bilen tror jag kan komma vilket knappast stämmer ändå, vill jag ha en sådan koll går jag in och tittar på energimätaren som är mycket mer exakt eftersom den bygger på körmönster.
Tobberoth skrev:Tvärt om för mig, % är det enda som är intressant. Vad jag vill veta är hur jag ligger till i förhållande till när jag behöver ladda, inte hur långt bilen tror jag kan komma vilket knappast stämmer ändå, vill jag ha en sådan koll går jag in och tittar på energimätaren som är mycket mer exakt eftersom den bygger på körmönster.tor-ake skrev:En liten reflektion från där jag sitter bakom min dator och kodar - det är en konst att göra ett UX som funkar, och omöjligt att göra ett UX som alla är nöjda med.
Vad vill ni ha procentsiffran till? Jag tänker aldrig på "posenten" utom när jag ställer in maxladdningsnivån. När jag kör är det bara kWh och km som är intressant, och kWh räknar jag fram i huvudet på ett ungefär, från km-siffran.
[/img]
Jerker skrev:Jag använder också alltid procent. Håller med dem som skrivit sina motiveringar ovan. Det känns som det enda fungerande sättet att ha koll. Jag kan inte förklara hur min hjärna funkar, men det kanske sitter så benhårt i skallen efter alla år med fossil som visar hur mycket soppa man har kvar, att man vill ha en visare som talar om hur mycket man har kvar i batteriet/tanken, inte hur många km man eventuellt kommer.
Nej. Körde bara gamla skrothögar innan jag blev med elbil. På Zoen hade man ju både en stapel och en km-visning. Det var bra, tycker jag. Så frågan om inte Tesla kan visa båda samtidigt är befogad.Verdi skrev:Jerker skrev:Jag använder också alltid procent. Håller med dem som skrivit sina motiveringar ovan. Det känns som det enda fungerande sättet att ha koll. Jag kan inte förklara hur min hjärna funkar, men det kanske sitter så benhårt i skallen efter alla år med fossil som visar hur mycket soppa man har kvar, att man vill ha en visare som talar om hur mycket man har kvar i batteriet/tanken, inte hur många km man eventuellt kommer.
Du hade aldrig en nyare fossilbil med färddator och beräknad kvarvarande räckvidd?
Fast det beror ju på temperatur, vind, nederbörd, hastighet, körstil...bonath skrev:%...
3,3% per mil.
10%, 3 mil. Enkelt.
Jerker skrev:Nej. Körde bara gamla skrothögar innan jag blev med elbil. På Zoen hade man ju både en stapel och en km-visning. Det var bra, tycker jag. Så frågan om inte Tesla kan visa båda samtidigt är befogad.Verdi skrev:Jerker skrev:Jag använder också alltid procent. Håller med dem som skrivit sina motiveringar ovan. Det känns som det enda fungerande sättet att ha koll. Jag kan inte förklara hur min hjärna funkar, men det kanske sitter så benhårt i skallen efter alla år med fossil som visar hur mycket soppa man har kvar, att man vill ha en visare som talar om hur mycket man har kvar i batteriet/tanken, inte hur många km man eventuellt kommer.
Du hade aldrig en nyare fossilbil med färddator och beräknad kvarvarande räckvidd?