Sida 1 av 1
Telldus live
Postat: 07 okt 2017 21:34
av thomas76
Har läst på forumet om folk som har "smarta hem" med bla styrning av belysning och måste fråga om någon kan svara på min fråga.
Telldus live's hemsida som används för att styra min belysning har va nere sedan 17 tiden i dag vilket leder till att min belysning inte startar.
Finns det på något sätt möjlighet att kunna styra min belysning på samma sätt men att kunna slippa denna skit live.telldus.com sida som krashar titt som tätt och är helt opålitlig?
Som tekniknörd så gör det ganska ont när sakerna inte funkar och man inte kan lösa felet själv.
Har en Nas som står på för 24/7, kan man göra nått kul med den ? eller finns det någon motsvarighet till telldus skiten ? Använder idag Tellstick net.
Re: Telldus live
Postat: 07 okt 2017 21:38
av bjelkeman
Var bara glad att det inte styr dörrlåsen, spisen och diskmaskinen också!
Tyvärr så kan jag inte hjälpa. Om det bara funkar när deras servrar är nåbara så är det inte en bra lösning.
Re: Telldus live
Postat: 07 okt 2017 21:42
av Kulingen
thomas76 skrev:Har läst på forumet om folk som har "smarta hem" med bla styrning av belysning och måste fråga om någon kan svara på min fråga.
Telldus live's hemsida som används för att styra min belysning har va nere sedan 17 tiden i dag vilket leder till att min belysning inte startar.
Finns det på något sätt möjlighet att kunna styra min belysning på samma sätt men att kunna slippa denna skit live.telldus.com sida som krashar titt som tätt och är helt opålitlig?
Som tekniknörd så gör det ganska ont när sakerna inte funkar och man inte kan lösa felet själv.
Har en Nas som står på för 24/7, kan man göra nått kul med den ? eller finns det någon motsvarighet till telldus skiten ? Använder idag Tellstick net.
Trodde min hade gått sönder och skulle leta efter kvittot

Re: Telldus live
Postat: 07 okt 2017 22:05
av Ampera
Kör switchking på rasberry pi mot tellstick duo. Funkar helt självständigt.
Re: Telldus live
Postat: 07 okt 2017 22:37
av unumlapis
Ampera skrev:Kör switchking på rasberry pi mot tellstick duo. Funkar helt självständigt.
Tyvärr så är SwitchKing inte den roligaste applikationen att använda heller och blir seg som sirap efter ett par månader om man har många enheter som du samlar på logdata. Jag började själv att köra med Telldus Live med Tellstick.net och efter ett tag även en Tellstick Duo samt tillsammans med SwitchKing under 6 mån sedan åkte det ut. Har efter sedan 2 år kört
Domoticz tillsammans med en
RFXcom enhete på en
Rpi3:a tillsammans med
RaZberry modul för
Zwave enheter; har fungerar klockrent! Tanken är att titta över integrations möjlighetern nu med MS.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 09:00
av Teslaspolen
"Smarta hem" lösningar som kräver server utanför hemmet ska man sky som pesten. Dom är som att be om problem.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 09:05
av Surfaren
Har för mig att den senaste versionen av Tellstick Net har minne för att kunna köra events även lokalt när servern inte kan nås. Men den var nog inte gratis...
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 09:58
av unumlapis
En annan sak som tidigare var rätt irriterande med Telldus Tellstick var att de var sjukt långsamma med att få stöd för nya produkter och även om de hade så var
protokoll implementationen väldig dålig eller inkluderade inte alla parameters. Just detta var en av de starkaste anledningen att jag valde att gå ifrån Tellstick och började använda mig av RFXCom tillsammans med en Rpi med Zwave modul. På sikt så är min tanke att fasa ut mina gamla
Nexa moduler och gå över till Zwave baserade vilket idag till stor del består av
Qubino. Vidare så har jag i helgen börjat titta på
EVE för att se vad som går att göra med detta systemet, fick iallafall intryck av att det går att göra voice assistance med Google Home till Teslan (finns inofficiellt API för detta). Sedan vad gäller Domoticz så kan du mer eller mindre integrera den med det mesta; så är man lite road av Smarta Hus så är det värt att titta på
Domoticz.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 10:03
av Remuz
Jag skaffade en tellstick net bara för att få meddelande när dörren öppnas så inte 6åringen drar utan att man märker det.
Funkade ju sådär när servern var nere

Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 10:04
av Kulingen
Remuz skrev:Jag skaffade en tellstick net bara för att få meddelande när dörren öppnas så inte 6åringen drar utan att man märker det.
Funkade ju sådär när servern var nere

Du får köra med 2 st olika system på dörren för att öka chansen på att minst 1 fungerar

Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 11:26
av joel80
Surfaren skrev:Har för mig att den senaste versionen av Tellstick Net har minne för att kunna köra events även lokalt när servern inte kan nås. Men den var nog inte gratis...
Ja så är det... Kompis som har nyaste (med Z-wave) fungerade det fint för med alla timerinställningarn igår medans allt här hemma förblev av eller på som det var innan.. hm..
Nu funkar det i allafall igen.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 12:32
av Sealord
Har själv z-wave och alla timers funkade utmärkt igår. Däremot gick det inte att slå på och av dessa med hjälp av appen.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 12:35
av Kulingen
När vi är inne på detta har ni några bra Wi-Fi näts förlängare?
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 12:43
av PoloPrinsen
Om det bara rör sig om att få lite belysning av o på då o då för minska inbrottsrisk så borde du kanske komplettera med några vanliga dygns eller veckotimers som kopplar in några ledlampor. Nästan gratis numera både i inköp och drift.
Annars så har jag ej svar på själva GrundfråGan tyvärr.
Mvh PP.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 13:09
av unumlapis
thomas76 skrev:Har en Nas som står på för 24/7, kan man göra nått kul med den ? eller finns det någon motsvarighet till telldus skiten ? Använder idag Tellstick net.
Missade att du skrev att du har NAS; om du har Synology eller QNAP NAS så är det inte problem att installera de flesta Linux baserade och de tar som regel inte så mycket resurser i anspråk. Jag kör t ex Domoticz på en Rpi2 och den ligger i snitt på en CPU belastning på ett par procent. Därav ser jag inget behov i att uppgradera den till en Rpi3. Alternativ om du har en nyare QNAP enhet, då kan använda dig av
QNAP Docker Container Station som är ett enkelt sätt att sätta upp en segmenterad miljö som nyttjar grunden av den redan befintliga Linux miljön i QNAP'en och med en minimal overhead.
Re: Telldus live
Postat: 08 okt 2017 13:33
av Elektrokungen
Jag har kört KNX i snart tio år. Jag tror inte det har krånglat en enda gång. Dock lite krångligare att installera
Jag använder också en PLC liknande utrustning från Loxone för att sköta logikstyrningen. Den är också mycket stabil.
Senaste projektet är att få igång Amazon Echo med röststyrning av hela anläggningen. Den är dock beroende av externa servrar, men det är ingen katastrof om man inte kan prata med lamporna vid avbrott

Jag använder OpenHAB för att länka samman prylarna.
Re: Telldus live
Postat: 09 okt 2017 08:50
av Jocce
Jag ogillar verkligen också system som kräver server utanför hemmet.
Men då jag ville ha något etablerat/känt märke som fungerade rakt ur boxen, med både Z-Wave och 433mHz så valde jag ändå Telldus.
Jag körde på deras Telldus Znet Lite V2 som iallafall hanterar tidsstyrningen osv när deras server ligger nere.
Finns vissa extrafunktioner som ligger i deras betalabonnemang som jag skulle vilja ha, men så länge deras server går ner titt som tätt kommer jag inte betala nått för det.
Hade hellre haft allt lokalt, men ville som sagt att allt skulle fungera direkt ur boxen och då var detta, i mina ögon, bästa alternativet.
/Jocce
Re: Telldus live
Postat: 09 okt 2017 09:29
av unumlapis
Jocce skrev:Men då jag ville ha något etablerat/känt märke som fungerade rakt ur boxen, med både Z-Wave och 433mHz så valde jag ändå Telldus. Jag körde på deras Telldus Znet Lite V2 som iallafall hanterar tidsstyrningen osv när deras server ligger nere.
Är enig med att utifrån det perspektivet så fungerar Telldus out-of-the-box men trist att höra att deras servers går upp och ner som en jo-jo fortfarande efter så många år. Men för de som kan tänka sig åtminstone att prova installera en Linux distribution och sätta upp t ex Domoticz så är det cirka en timme för att få igång det med både 433MHz och Zwave. Kan även vara värt att nämna att det även går att få Tellstick till att fungera med Domoticz så även där går det att lyfta över den enheten till alternativ lösning. Framför allt så är integrations möjligheterna nästan oänligt med tanke på att det mesta kan anropas via json skript och mycket finns att hämta ner. Kör själv en blanding av Zwave och 433MHz men att jag fasar ut det sistnämnda för att få bättre kontroll. Utöver nämnda protokoll så har jag även integration till B&O MasterLink vilket gör att jag faktiskt kan använda min B&O fjärr att skicka kommandon till Teslan. Så det är nästa kvällsprojekt
Har även tittat på
OpenHAB som har ett väldigt schysst GUI så ett intressant spår att titta på också. Handlar mest om att hitta ett irritationsmoment som är stort nog för att titta på alternativ...