Sida 1 av 1
Parkering Kastrup
Postat: 14 feb 2015 20:48
av AGCF
Finns det (gratis) elbilsparkering på Köpenhamns flygplats? Jag ska parkera i 18 dygn i april.
Re: Parkering Kastrup
Postat: 14 feb 2015 21:16
av krabbe
Nej det finns tvär ingen gratis parkering på Kastrup till elbilar
Om man parkera på p8 då finnes det gratis el, men man betalar for parkeringen. (Dkr. 300,- PR dag

)
Men dom kan inte bokas, och är ofta upptaget av fossil bilar
Alternativt kan man parkera på "ferie" (p15-17) parkeringen till ca Dkr. 1000 for 18 dagar. (Men då är det utan möglighet for at lada)
Om din Tesla har behov for service, då kan du kanske booke ind det och parkera under tiden ved service centeret i Kastrup !
Re: Parkering Kastrup
Postat: 14 feb 2015 22:05
av Dan
Notera att de uttag som finns för att ladda på P8 har en konstig anslutning och vad jag förstod på Tesla Servicecenter i Danmark så finns det ingen adapter (officiellt) till denna typ av kontakter. Jag har faktiskt aldrig sett ngn ladda på dessa platser. Det finns dock en del trefas uttag på olika ställen i P8 så om man har tur och hittar en plats nära dessa så kan man ladda där.
Jag passade på att lämna in min Tesla på service center sist vi skulle på semester och lät dom byta till vinterdäck. Dom körde mig tillbaka till terminalen och erbjöd sig att hämta upp mig också när vi kom tillbaka men jag valde att ta en taxi dit, tar bara 5 min, och på detta sätt sparade man ju en del slantar på parkering.