Sida 1 av 1

Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 09:56
av macksie
Hej.

Följande scenario:
Fjällstuga med parkering långt ifrån huset. Motorvärmaruttag avsäkrat med 6A automatsäkring. P-Platsen bredvid andvänder is tort sett aldrig sitt uttag. Dvs teoretiskt har jag tillgång till 2 st 6A uttag. Problemet är bara att de har samma fas.

Behöver UMC'n och onboard-laddaren fasförskjutningen för att den ska fungera? Eller måste det vara L1 och L2, eller fungerar två gånger L1. Min känsla är att det borde fungera eftersom vi inte pratar om någon last som utnyttjar fasförskjutningen, samt att det verkar som om det går att ladda med bortfall av fas.

Om det fungerar skulle "man" hypotetiskt kunna bygga en adapter som matar L1 och L2 i UMC'n med två gånger L1 från två schuko. Självklart måste fas vs nolla hamna rätt i båda, och det kan potentiellt sett bli farligt om en schuko dras ur och inte den andra.
Funkar detta hypotetiskt? Någon som provat?

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 10:22
av jonas
Är det inte enklare att byta säkringen till 10 eller 13A 1,5mm2 klarar ju 13 A.

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 10:51
av macksie
jonas skrev:
Är det inte enklare att byta säkringen till 10 eller 13A 1,5mm2 klarar ju 13 A.
Hej.
"Thanks for playing"

Skulle vart tydligare i min förklaring. Bra ide, men fungerar tyvärr inte.
Äger inte stolpen själv.
I varje stolpe sitter en huvudsäkring på jag tror 16A som sen säkras av till två uttag med 6A styck.

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 10:55
av Lunna
Vad jag vet kontrollerar UMC fasordningen innan laddning startar så går inte att ha samma fas på L1 och L2.

Det man kan göra, dock väldigt olämpligt (olagligt?) är att bygga en sådan adapter du pratar om men som kopplar båda stolparna till L1 på UMC för att sedan kunna ladda med 12A.
Men man får ju en riktig grisdödare när ena schukon är inkopplad men inte den andra. Eller om någon snubblar över kabeln, barn etc etc. Men det går ;)

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 11:20
av Remuz
Har diskuterats förr och det går, ej lämpligt dock.

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 12:45
av macksie
Tack för svar. Borde gå att skydda den urkopplade kontakten genom att galvaniskt skilja kretsarna helt. men det blir nog en för dyr lösning

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 15:50
av Gustafsson
Prova vetja :-)
(Eller kanske inte)

Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 17:03
av Arild
Det finns en YouTube film som beskriver hur en Model X använder två uttag parallellkopplat för att öka strömstyrkan till UMC. Ska försöka leta upp det.

Här hittade jag klippet där det danska paret från Canada skapat en egen skarvkabel som lägger ihop två uttag, vanligen från två säkringar, till en L1 in i UMC. Visserligen har de inte 3-fas i Canada, men du kan få dubbla strömstyrkan från två uttag med olika säkringar.

I klippet var dock båda uttagen dragna från samma säkring. Länken visar där han försöker koppla in via sin skarvkabel.


Re: Kan man mata två av UMC'ns faser från samma fas?

Postat: 20 mar 2018 20:04
av macksie
Tack Arild