X-hjul
Postat: 19 jun 2018 21:08
Kan man ha 19-tumshjul på X? 

Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?
Inget långt ältande där inte. Hade kunnat vara jag. Jag köpte en gång en bil när jag egentligen bara skulle in lite snabbt och köpa en såndär lackpenna mot stenskott. Fast det var ingen bil i miljonklassen då.far1far2 skrev:Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?
Vill inte vara en partypooper, men S hjulen är för små för Xen, 245/45-19 kontra 265/50-19, skiljer nästan 5cm i total höjd, >6.5% i rullomkrets, mycket detfar1far2 skrev:Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?
Det gör de. Men med bredare fälg och högre däck än vad de säljer till S:en.Grammi skrev:Tesla säljer själva 19 tums vinterhjul till modell X.
Ja, titta, det fanns det ju, här: https://shop.tesla.com/us/en/product/ve ... ckage.html12man skrev:Men finns på shoppen i US of A
Så din plan att byta till X blev av då antar jagfar1far2 skrev:Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?
Jajamän. Kör mycket på skitvägar, drar vedlass, vill prova allt som finns (83 bast-då måste man skynda sej!!) och sen bara för att...!Bjelke skrev:Så din plan att byta till X blev av då antar jagfar1far2 skrev:Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?
far1far2 skrev:Jajamän. Kör mycket på skitvägar, drar vedlass, vill prova allt som finns (83 bast-då måste man skynda sej!!) och sen bara för att...!Bjelke skrev:Så din plan att byta till X blev av då antar jagfar1far2 skrev:Ja, jag tänkte mej använda mina sprillans nya vinterdäck. Jomän, S85-an gick som smör! Pang på röbetan!Tars skrev:Men det ser riktigt fult ut och väghållningen blir därefter.
Tänkte du dig till vintern?
Har du fått nå napp på din nu?![]()
Ja, Hakka R2 ska jag aldrig ha på en tung elbil igen. Värdelöst på allt annat än minusgrader och snö i stort sett. Alla andra underlag har Pirelli Sottozero 3 varit miljoner gånger bättre. Bromssträckan och väghållning med Hakka R2 är trafikfarligt! Visserligen har jag en MS, men det är ju i sammanhanget oviktigt.Svenssons skrev:Jag är nöjd över mina 19" vinterhjul till min X men jag hade nog inte köpt Nokkian Hakka R2 nästa gång. Räckvidden bli som på sommarhjulen som är 22" men körningen blir som att styra en båt ifall det är +5 grader eller varmare.
Det är väl 19-tummarna som mött den värsta kritiken? Jag köpte 20" just för att det skrevs att de fungerade bättre, annars hade jag valt 19" alla gånger. Utseende är inte lika viktigt som funktion för mig, vilket bevisas av att jag köpt en Xdanni skrev:Jag körde med mina 20" Hakka R2 en bra bit in i maj, i 25-gradig hetta. Visst, det var inte de mest stabila däcken jag haft, särskilt inte i högre motorvägshastigheter, men så jäkla illa tyckte jag faktiskt inte det var. Kanske de gjort någon ändring mellan generationerna av däcken, eller kanske var det mest för mina däck var helt nya?
Man kan ju köpa en X av andra anledningar och sen försöka göra det bästa av situationenrockard skrev:Det är väl 19-tummarna som mött den värsta kritiken? Jag köpte 20" just för att det skrevs att de fungerade bättre, annars hade jag valt 19" alla gånger. Utseende är inte lika viktigt som funktion för mig, vilket bevisas av att jag köpt en Xdanni skrev:Jag körde med mina 20" Hakka R2 en bra bit in i maj, i 25-gradig hetta. Visst, det var inte de mest stabila däcken jag haft, särskilt inte i högre motorvägshastigheter, men så jäkla illa tyckte jag faktiskt inte det var. Kanske de gjort någon ändring mellan generationerna av däcken, eller kanske var det mest för mina däck var helt nya?
alla däck till elbilar brukar vara XL = extra load, pga att de flesta elbilar är tyngre än sina fossilsyskon.Leo skrev:Tror att 20” är ”SUV” märkta? Kanske styvare och tål högre vikt.
Tror 19” är de ”vanliga”.
Olika dimensioners/sorters uppbyggnad av samma däck skulle kunna förklara att flera upplever R2 så olika.
Har de som 20” på vår X100D och tycker de är helt ok. Hade de i 16” på en Golf GTI. Stannade och kollade om det var punktering då jag åkte från däcksfirman. Slingriga/sladdriga var bara förnamnet!