Sida 1 av 1

Laddare från andra än Tesla

Postat: 02 aug 2018 22:15
av Guraknugen
Hej!
Är det fler än jag som upplever att andra laddare än Teslas egna inte laddar lika fort som de borde?

Jag befinner mig just nu på Gotland med en hyrd Modell S 90D och här på ön finns ju som bekant inga Tesla-laddare. Har hunnit testa en laddare som ska ge 43 kW, men jag kan inte välja högre ström än 24 A, och laddstationen verkar vara avsäkrad till 63 A. Mycket riktigt får jag bara, enligt mina egna snabbkalkyler in lite drygt 12 kW. I displayen står det 24/24 A 230 V, men det är ju trefas, så borde det inte stå 400 V?

Just nu står jag vid en annan laddare som lovar 11 kW, vid 16 A, men bilen vill ha 9 timmar på sig att ladda cirka 30 kWh, vilket blir lite drygt 3 kW.
Det verkar ju som att bilen bara drar nytta av en fas. Är detta normalt?
Jag laddade med Teslas egen ”supercharger” innan jag åkte över till ön och det fungerade normalt. Gick snabbt och smärtfritt, som vanligt.

Har jag missat något?

Här ingen egen Tesla (eller bil över huvud taget), men brukar hyra då och då.

Re: Laddare från andra än Tesla

Postat: 02 aug 2018 22:30
av Svenssons
Vid växelströmmsladdning så är laddaren inbyggd i bilen och en laddstolpe kan aldrig ge mer än vad den inbyggda laddaren klarar av. Model S/X kan ladda med 11kW/16,5kW/22kW beroende av vad för laddare som finns i bilen. 22kW gäller endast äldre bilar med dubbelladdare. 43 kW på laddstolpen spelar alltså ingen roll.

Tesla laddar inte med 400V mellan raderna utan mellan fas och nollan gånger tre för tre faser. Det skall alltså stå typ 230V men sedan ska det även vara en 3:a I en cirkel för att indikera trefas

En del laddstolpar är fel eller har fått säkringar som gått på en del faser och kanske laddar bilen därför bara enfas även ifall det borde vara trefas.

Re: Laddare från andra än Tesla

Postat: 02 aug 2018 23:00
av Teslaspolen
Precis som ovan säger. Sedan kan man köpa en CHAdeMO adapter av Tesla för att ladda på publika snabbladdare med CHAdeMO handske. Räkna med cirka 43-45 kW hastighet i bästa fall med dessa.

Re: Laddare från andra än Tesla

Postat: 02 aug 2018 23:05
av MaLund13
Typ 2-stationer är inte laddare då de levererar växelström. Likriktningen sker av bilens inbyggda laddare, och dess kapacitet begränsar därför den kapacitet du får ut. Nyare Teslor har laddare på 16.5 kW.

Laddar du från en snabbladdare, dvs Supercharger eller CHAdeMO/CCS, får bilen likström och bilens inbyggda laddare används då inte.

Re: Laddare från andra än Tesla

Postat: 03 aug 2018 06:39
av Bjelke
Och 24A som TS skrev i början stämmer också bra med just 16,5kW-laddaren i denna bil :)

Re: Laddare från andra än Tesla

Postat: 03 aug 2018 09:32
av MariaB
Jag antar att du inte har en Chademo-adapter i bilen. I så fall (alltså med Chademo) finns bästa laddningen (som jag hittat) på Visby flygplats eller i Hemse.
Annars: Ljugarns destinationsladdare kan vara ett bra alternativ om du kan och vill ligga på stranden ett par timmar. Där var vi i förrgår.