Sida 1 av 1

Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 04 nov 2018 11:40
av Erxon
Lägger denna fråga i denna del av forumet då det inte rör en Tesla samt att jag tror detta forum bättre kan svara på denna fråga än motsvarande FB-grupper...

Bakgrund, har idag en Zoe med en Clever laddbox med 3x16A och efter årsskiftet kommer det en Leaf till på uppfarten.

Jag önskar tips på en ny laddbox med 2 st Typ-s uttag, helst 2 st fasta Typ-2 kablar.
Ett grundkrav är att den kommer installeras med 3x16A samt att den lär behöva någon typ av lastbalansering då Zoe har 3-fas laddning medan Leaf bara har 1-fas laddning.

Förutsättningar idag, på utsidan av garaget har jag Clever-boxen med 3x16A samt 1x16A shucko-uttag. Båda installerade under 2018 så det är nya kablar mm.
På insidan i garaget har jag även där 1x16A schucko samt röd 3-fas CEE med 3x16A som sitter nära porten.

Så min fundering är, om man skall införskaffa en ny laddbox med dubbla Typ-2, vilken skall man välja?
Vill helst även ha med fast kabel också. Upplever inte urvalet jättestort när man sökt, samt att priset drar iväg oerhört jämfört med en singel-box.

En ytterligare fundering som kommit upp, kanske inte riktigt OK... är om man skaffar en 3-fas CEE till Typ-2 kabel och använder CEE-uttaget på insidan och låter kabeln gå ut ur garaget under porten till att börja med.
Förmodar att det egentligen inte är OK att göra så, men under en övergång till allt är klart.

För att ytterligare komplicera frågan och lägga till en parameter i frågan, så kommer vi troligen att flytta till en nyproducerad villa under nästa höst (inget klart idag) och därför är jag intresserad av att införskaffa en ny/till box nu medan det finns möjlighet att få bidrag...

Hur skall man göra? Vilken box skall man titta på?

Mycket tacksam för all input man kan få

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 04 nov 2018 11:57
av JonasH
Du kan ju Sätra upp två Tesla Wallchargers som delar och lastbalanserar på en 3x16A.

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 04 nov 2018 13:58
av Markus
Chargestorm Eva Connected finns med 1fas16A Upp till 3fas 32A. Tillbehör för lastbalanseing mot fastigheten. Möjlighet att välja 2st fasta kablar typ2 eller 2st uttag typ2.

Denna box är utrustad med godkänd dc-övervakning så ingen typ2 jordfelsbrytare måsta installeras i elcentralen för fastigheten.


https://chargestorm.se

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 04 nov 2018 15:06
av Mysman
Denna har två uttag som kan ladda 2 x 22 kW samtidigt.

https://charge-amps.com/sv/produkter/laddboxar/aura/

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 04 nov 2018 19:05
av Tars
Jag köpte en Eva connect som klarar av 2 st bilar samtidigt upp till 11 kW på vardera uttag om man har 32 Ah framdraget.
Bild

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 18 maj 2019 22:20
av Erxon
Bumpar denna tråd som jag startade för ett tag sedan.
Har nu kört ett tag med endast en laddbox och insett att vi klarar oss med denna då jag på ena bilen i princip bara laddar på jobbet och andra bilen laddas någon gång i veckan.

Men, vi kommer nu att flytta i höst till nyproduktion och tänkte då antingen ta med boxen eller skaffa en ny beroende på om det går att ordna med lastbalansering på vår Cleverbox?

Finns det möjlighet att skaffa lastbalansering till Clever-boxen? Denna box fick jag med köpet av Zoen och den är inte en s.k. smart en med mätare mm.

Alternativet är att skaffa en Zappi (om 3-fas modellen kommer) eller en Easee som är rimligt prissatta.

Så tips på lastbalansering tas gärna emot.

Re: Tips på ny laddbox med dubbla Typ-2?

Postat: 18 maj 2019 23:15
av p1457
Jag kan rekommendera eease, med lastbalansering med hjälp av watty, och smart laddning som styr laddningen till tider med lågt pris, och dessutom inbyggd elmätare så att du kan ha koll på hur mycket du laddar.

Dock, i sann tesla-anda, så kommer alla dessa funktioner att implementeras i framtiden med hjälp av mjukvaruuppdateringar.