Sida 1 av 1
Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 22:19
av Robbie
Jag är på jakt efter en begagnad Tesla Model S.
Spontant tänkt satsa på en av årsmodell 2013 - 2016.
Modell 75, 85 eller 90.
- Är det stor skillnad med D och undrar också vad ni upplever som ”riktig” räckvidd vid normal körning är på respektive modell (Laddas väl oftast max till 80-90%)?
- Fri supercharging, stämmer det framtill 2016?
Finns det några kända barndomsfel på tidiga modeller?
- För och eventuella (kanske inga nackdelar

) med Tesla?
Jag har en budget på 550k-700k. Gärna så utrustad som möjligt såklart. Har läst ganska mycket om att AP "ska" man ha, panoramatak är ju alltid trevligt också så det är ett "måste" för mig själv med.
Något annat man "måste" ha i utrustningsväg?
Teslan kommer användas som en daily driver från och till jobbet (1 mil), om helgerna längre utflykter på 10-20mil.
Tack på förhand

Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 22:30
av Simon
Kan du få tag på en med dubelladdare så är det trevligt.
Den gör att du kan använda alla 22 kW i de laddställen som har 22 kW växelström, och det är en hel del runt om i vårt land. En del av dessa är dessutom gratis.
22 kW laddning innebär att du får 9 extra mil att åka med 1 timmes laddning.
Utan dubbelladdare går laddningen förstås hälften så fort, även om laddaren kan bjuda på mer effekt.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 22:45
av jeppe_sthlm
När jag var i köpartagen, så var min uppfattning att utrustningen hade ganska liten påverkan på priset - iallafall på äldre bilar.
Det jag hade som krav var AP och lite garanti kvar. Gärna soltak, men inget måste.
Jag kollade nog på varenda bil i de lägre prisklasserna under ett antal månaders tid och då (Juni -18) var det svårt att hitta en bil med garanti kvar och AP för under 580k (efter prisdiskusson). Till slut blev det en fullutrustad för 600k.
...så, summa summarum - försök att hitta en välutrustad bil - det kostar inte mycket mer och kan vara rätt trevligt

Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 22:50
av Pontus
Det som hette teknikpaket fram till någon gång efter 2015 är mer eller mindre ett måste blå då det gav elbakluckan och lite annat trevligt.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 23:52
av Hammar
Vill du ha möjlighet till takräcke? I så är väll panoramatak ett måste, för fästenna finns bara på dessa.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 04 nov 2018 23:58
av JonasH
Du kan ju alltid slå till på min gamla pärla.
640000:- för en 2015 85D med allt utom barnstolar. Självklart med den snabbaste färgen MC Red.
https://www.tesla.com/sv_SE/used/5YJSA7H2XFF097416
Bästa bil jag haft någonsin...
Den nya kanske är bättre men det återstår att se.
Och AP ska du ha... Dubbelladdare inte superviktigt eftersom de flesta laddare bara levererar 3x16A ändå.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 06:08
av Ferro94
Jag har alltid uppskattat att jag valde köldpaket på min -15 (bl a rattvärme och baksätesvärme), men det är ju en smaksak.
Lite garanti kvar är ju heller inte fel. Min erfarenhet är att Tesla står för det mesta fram till 8000 mil, men sen får du vackert börja slanta när något går sönder. Bytte exempelvis 2 handtag på garanti. Det 3:e pajade vid 8500 mil och det fick jag betala själv, trots att det är ett välkänt Teslafel.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 06:33
av e5m1r
Har en 70 utan D ( ursprungs 70 )
Verklig räckvidd 90% 25-32 mil 100% 28-35 mil
Personligen tycker jag premium paket är ett måste
El lucka men inte minst läder istället för plast invändigt.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 06:37
av mati
Räckvidden mellan de olika modellerna varierar, fast inte så mycket som man skulle tro utifrån siffrorna. 85 och 90-batterierna ger i praktiken i princip samma räckvidd. Det skiljer någon enstaka mil. 75:orna har något kortare räckvidd, kanske 3 mil mindre eller så.
Jag har en S90D 2016 och jag räknar med 30 mil på vintern och drygt 35 mil på sommarn vid blandad körning. Blir det mer så är det bonus. Jag hade en P85 innan och den hade i stort sett samma räckvidd.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 06:43
av Bjelke
mati skrev:Räckvidden mellan de olika modellerna varierar, fast inte så mycket som man skulle tro utifrån siffrorna. 85 och 90-batterierna ger i praktiken i princip samma räckvidd. Det skiljer någon enstaka mil. 75:orna har något kortare räckvidd, kanske 3 mil mindre eller så.
Jag har en S90D 2016 och jag räknar med 30 mil på vintern och drygt 35 mil på sommarn vid blandad körning. Blir det mer så är det bonus. Jag hade en P85 innan och den hade i stort sett samma räckvidd.
Min nya 75D har tom lite mer räckvidd än min gamla 85:a (utan D) men det beror ju på lite degradering på gamla också såklart.
Jämför jag deras räckvidd som nya så vann den gamla med typ lite drygt en mil.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 07:12
av dstr
AP kom sent 2014, så sikta på en 2015 för att vara säker på att få det. D kom samtidigt, så hittar du en D-bil så har den hårdvaran för AP. Det är dock inte säkert att AP är aktiverad, vilket kan göras i efterhand mot en kostnad.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 07:40
av mati
Robbie skrev:
- Fri supercharging, stämmer det framtill 2016?
Finns det några kända barndomsfel på tidiga modeller?
- För och eventuella (kanske inga nackdelar

) med Tesla?
Ja, fri SuC fram till 2016.
Barndomsfel finns det många. Men om du får tag i en bil som har behandlats bra av sin f d ägare så borde de flesta felen vara åtgärdade.
Fördelarna med Tesla är kanske en retorisk fråga antar jag (?), men det uppenbara är ju såklart eldriften och prestandan. Superchargernätverket är Teslas stora fördel som de än så länge är ensamma om.
Ball-faktorn kring Tesla är ganska hög, om det nu är nåt du tycker är viktigt. Generellt är fördelen med elbilar, alltså inte bara Tesla, att man slipper tanka. Förutsatt att du kan ladda hemma eller på jobbet. Annars kan det rentav bli besvärligt med elbil.
Driften är otroligt billig när det gäller bränslekostnader. Du kommer bara skratta över gnället om höga bränslepriser. Om miljön är en viktig faktor för dig så kommer du uppleva att det dåliga miljösamvetet är borta när du kör bil.
Om prestanda är viktigt för dig så kommer du uppskatta att alltid vara först iväg vid rödljusen.
Bilen får hela tiden uppdateringar, som förbättrar (ibland försämrar) funktionaliteten kontinuerligt. Fast det är klart att det är mer på nya bilar. Äldre bilar får också uppdateringar, men det händer inte riktigt lika mycket där längre.
Det finns tyvärr också en del nackdelar som man bör vara medveten om.
Tesla har inte många Service Centers. Om du inte bor i närheten av Stockholm, Göteborg eller Malmö kan det bli ett rejält problem. För tyvärr är bilarna inte helt krångelfria om man får säga så. Jag kommer kanske få mothugg av en del, men tyvärr är kvalitén på bilarna och komponenterna mycket varierande. Man kan ha tur, och bilen visar sig vara ett bra exemplar. Men man kan ha otur också, och då blir det många resor till Tesla Service. Inget större problem om det är nära, men som sagt, bor du långt bort kan det döda glädjen med en Tesla. Generellt sett kan man säga att du inte får riktigt samma höga kvalitetskänsla som i andra bilar i samma prisklass. Tesla är ingen lyxbil som skryter med en massa funktioner och tillval som kanske en svindyr BMW eller Mercedes. Inget problem för de flesta, men man måste veta det. Ibland målas det upp en bild som påstår nånting annat.
En Model S kan inte ha dragkrok. Åtminstone inte lagligt. Behöver du krok får du skaffa nånting annat.
Var medveten om att en Tesla käkar däck. Det är en tung bil med mycket prestanda. Däcken är dyra och de nöts betydligt fortare än vad du kanske är van vid. Försäkringen är också ganska dyr om man jämför med vanliga bilar, typ Volvo eller så.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 07:41
av Verdi
AP är inte alls ett måste. Prova innan.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 08:02
av JonasPersson
Hoppas att det är ok att tipsa om min egen bil som är till salu;
http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... 21&t=13462
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 13:08
av tomla
Verdi skrev:AP är inte alls ett måste. Prova innan.
Smaken är olika men för mig utan AP ingen Tesla.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 05 nov 2018 13:32
av Verdi
tomla skrev:Verdi skrev:AP är inte alls ett måste. Prova innan.
Smaken är olika men för mig utan AP ingen Tesla.
Möjligt. Men för mig är det nåt som tekniknördar dreglar över men som inte är särskilt användbart i praktiken.
Jag har haft det på två st. En AP2 och en AP1. Men jag har inte lyckats förstå när och hur jag ska använda det. Jo, på en tom motorväg går det ju bra. Lika om det är väldigt mycket trafik/köer. Men annars? En normalt trafikerad motorväg är ju ett elände med AP. Är lagom effektivt att försöka byta fil med blinkersspaken. Dessutom väldigt lätt att bilen saktar ner på tok för tidigt för t ex en lastbil och så måste bilen accelereras upp i marschfart igen när den väl vinglat över till vänsterfilen. Det blir inget flyt i körningen om man inte accepterar sitt öde och ligger och sölar efter nån lastbil i högerfältet.
I stan är AP helt oanvändbart. På landsväg GÅR den att använda men det är fullkomligt livsfarligt både för en själv och för barn, cyklister, gående...
Till sist, med lite snö på vägen fungerar det inte bra alls. Har suttit på E4:an norrut mot Gävle med snöfall, dålig sikt och försökt använda AP. Ja, den låser ibland på bilen framför men det är jävligt läskigt när man ska om en lastbil och bilen helt plötsligt girar mot antingen lastbilen eller mitträcket. På 2+1 vägen norr om Gävle fungerar det inte alls. Känns dessutom moraliskt tveksamt att ligga och sega sig förbi lastbilar och annat. Jag trycker hellre på och ger andra chansen att komma förbi på samma omkörningssträcka än att folk ska sitta och reta sig på "den där sega Teslan som säkert inte kan köra fortare utan att få batteritorsk".
Hmm. Ja, nu kanske det här låter onödigt hårt och sådär. Men jag gillar verkligen inte AP.

Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 06 nov 2018 11:32
av Robbie
Tack för alla svar
Hur ser det ut med importer på Tesla Model S?
Ser att på den tyska marknaden finns inte jättemånga och endast 1st begagnad till salu på Teslas hemsida.
Nederländerna har ett ganska stort utbud och bra priser. Är det värt att importera ifrån Nederländerna, någon som importerat Tesla?
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 06 nov 2018 11:50
av Leo
Säger som verdi: för MIG känns inte heller AP vidare prisvärd eller viktig. (Haft både AP1 och AP2). Dock är det många som vill haden möjligheten. Så för mig vore nog en bil med hårdvara på plats men AP inte aktiverad optimal! Lägre förmånsvärde för mig och möjligt att aktivera för nästa ägare.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 06 nov 2018 12:05
av macksie
Hej.
Håller med om att AP inte lever upp till förväntningarna, som med rätta kan vara högt ställda.
Men för mig är det användbart. Både i vardagstrafiken. Täta köer blir mycket mindre stressande. (Vilket jag sitter i dagligen) Och motorvägskörning där den verkligen kommer till sin rätt.
Men att kalla det autopilot är lite av en "stretch". För tillfället tänk mer intelligent farthållare á la valfri annan modern bil.
Igen för mig är den värd sitt pris och skulle inte köpa en Tesla utan funktionen.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 06 nov 2018 12:19
av dhogborg
AP må vara bonus, men TACC är tamigtusan oumbärligt, och det får man inte utan AP väl?
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 06 nov 2018 13:17
av Verdi
dhogborg skrev:AP må vara bonus, men TACC är tamigtusan oumbärligt, och det får man inte utan AP väl?
Jag hade gärna haft TACC men jag vill inte betala 77 tusen för den. Konstantfarthållaren har faktiskt sina förtjänster också. Särskilt på motorväg tyckte jag att TACC kunde upplevas som lite lynnig. Däremot är det ju grymt skönt när det är så pass mycket trafik att det inte är lönt eller möjligt med omkörningar.
Beror lite på var man kör också. Kör man mycket i köer så blir den ju viktigare.
Re: Köpråd för en Newbie (Model S)
Postat: 09 nov 2018 00:12
av Simon
JonasH skrev:Dubbelladdare inte superviktigt eftersom de flesta laddare bara levererar 3x16A ändå.
Okej, kolla vilka effekter växelströmsladdarna har i de områden där du brukar åka med bilen. Om du ofta kan parkera vid billiga 3x32A-laddare så blir dubbelladdaren attraktiv.
Nu har jag ju dubbelladdare och har inte testat att köra något längre tag med enkelladdare, så jag vet inte om jag skulle sakna den. Men jag blockerar i alla fall inte en 22kW:are lika länge.