Sida 1 av 1
När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 20:01
av P_EL
Är i början av tredje året på leasingen av en S90D (facelift). När tror ni det är läge att beställa en ny utifrån kommande uppdateringar? Dagens S100D upplever jag i princip identisk med med den jag kör (förutom AP2.5 som dock fortfarande inte verkar vara mycket bättre än AP1). När tror ni tex nästa "facelift" kommer?
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 20:07
av Bjelke
Hvergang
(Ok den stämde inte helt men va fan)
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 20:12
av P_EL
Bjelke - blandar du inte ihop "när är det dags att byta" med "när är det bäst att köra"

Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 21:07
av Bjelke
P_EL skrev:Bjelke - blandar du inte ihop "när är det dags att byta" med "när är det bäst att köra"

Jo lite kanske

Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 21:59
av fakerlind
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 11 dec 2018 23:32
av MangeT
När det är CCS kontakt på S och X kanske?
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 01:14
av lem
ALDRIG!!!
Gamla bettan får hänga med många år till.
Jag har lyckats amortera ner till restvärdet och den måste göra tjänst länge till för att ekonomin skall bli rimlig.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 01:29
av Gustafsson
Ekonomiskt tror jag det är mycket bättre att behålla en S länge. Med ökande närvaro av andra bra elbilar skulle jag gissa att en ny MS kommer att se ett större värdetapp än tidigare. Enda starka skälet är väl att byta från ej P till P eller till en med större batteri. Eller tvärt om...
Att byta till ”samma fast nyare” tror jag inte är meningsfullt. Jag undrar hur smart det var att byta min 70 mot en 100, men där fick jag en rätt hyfsad deal och skillnad som märks.
Idag skulle bara nåt helt nytt å bättre kunna väcka ”vill ha” känslan igen..
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 01:39
av lator
Sant i sig men jag tror inte att MS kommer att tappa i pris bara för att det kommer (nån gång i stor skala) andra billigare elbilar. Efterfrågan kommer att öka snabbare än tillgången och priserna kommer att hållas höga på alla elbilar en lång tid framöver.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 08:33
av OfarligTesla
Jag skulle tro att bilarna snabbare når sin ”bottennivå” och håller sig nära den länge, som det brukar vara på dyrare och mer speciella bilar. Det brukar vara ett galet värdetapp 1-2 åren eller så för att sedan stanna av markant. Alltså bör man väl ha kvar bilen iaf 4 år men det låter också tråkigt.
Jag tror själv jag försöker vänta tills de gjort om interiören, lagt till CCS och gissningsvis använder samma batteriteknik som 3an och då gissar jag på att minsta storlek för S gör att den tävlar med en LR i räckvidd. Så typ 2-3 år från nu kanske?
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 08:40
av Leo
Beror lite på hur bra gamla S står emot tidens (och milens) tand? Hur dyra olika reparationer blir? Vad övriga driftskostnader som försäkring, däck + ev service blir.
Samtidigt kommer ju ”fri SuC” att värdesättas av de som kör mycket MEN samtidigt tickar ju då milen/slitaget/övriga driftskostnader på snabbt då också.
Så en ”äldre” Tesla kan mycket väl komma att falla mer framöver än tidigare då det trots allt kan bli ganska dyrt att hålla en sådan igång. Framför allt jämfört med ett ”nyare alternativ” med tillräckligt utrymme/räckvidd.
Där man säkert inom några år kommer att kunna köpa en vanlig driftssäker ”El-kombi” i normalstorlek med 50mils verklig räckvidd, med fulla garantier för 400”-500” och tillgång till vettigt laddnätverk. Dvs en bil som täcker behovet hos en typisk ”medelsvensson”.
De som om några år söker en form av premiumbil, häftig prestandabil, cool den trendigaste bilen, teknikfascinerad bilägare väljer knappast en 4år BEGAGNAD Tesla Model S utan söker efter en klart nyare eller andra alternativ.
Så frågan är ju då vad en 4-6år begagnad Model S, med 10000mil på mätaren utan garantier, dyra reoarationer/delar när det behövs, hög försäkring, värderas till och vem som köper den? (Kan mycket väl bli liknande tendens som med många av dagens begagnade ”lyxbilar”. De som köper de helst nytt/tryggt, sen blir det ett rejält glapp i efterfrågan nedåt innan en ny målgrupp vill ha de)
Det kan fortfarande ha varit väldigt bra ekonomiskt för den som kört bilen i många år. Dock ska vi nog inte förvänta oss samma höga restvärde på en Model S som vi i många fall sett fram tills nu.
Då det dessutom har varit kraftigt ”dopat” av stigande dollarkurs. Tänk vad som skulle hända med begagnatpriset (nybilspriset...) om vi vänder på det, säg att dollarn är tillbaka på 6,5-7kr om tex 3-4år...
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 11:02
av Verdi
Om man leker med tanken på att plocka ur fossildrivlinan ur en Skoda Superb och istället sätta i 100 kWh-batteri och elmotorer så skulle den antagligen kosta från 400 tkr och uppåt beroende på utrustning.
Men det faller nog på batteribrist och att de är tvungna att ta bättre betalt eftersom de inte kommer tjäna lika mycket på reservdelar och reparationer...
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 11:16
av pubbe
Jag tror också att MS kommer tappa lite mer framöver än vad dom gjort tidigare, speciellt när M3 SR kommer. Behåller man bilen i 4 - 6 år och har fri SuC så är det nog inte så illa ekonomiskt ändå, och då har man fått köra en riktigt bra bil värd runt en mille. Det kunde ju varit värre.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 11:46
av Matte
Någon som har en aning om vad man får om man uppdaterar en ca 3år gammal audi/bmw? Händer det så mycket annat hos de andra biltillverkarna?
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 11:52
av dstr
Jag sitter nöjd tills AP3, agumented driving, dragkrok, 120-150 (kanske 200?) batteri med 2170 cellen, facelift interiört (samma ventilation som Model 3) +exteriört kommit.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 13:09
av far1far2
Tror att de som har "gamla" ex med gratis SUC nog är trögare att byta. När man sen läser alla(hur många dom nu egentligen är!) som har problem med skak och vibrationer i drivaxlarna, så kan man ju också undra om det inte till slut är en hel del som tröttnar på Tesla!
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 13:13
av Verdi
far1far2 skrev:Tror att de som har "gamla" ex med gratis SUC nog är trögare att byta. När man sen läser alla(hur många dom nu egentligen är!) som har problem med skak och vibrationer i drivaxlarna, så kan man ju också undra om det inte till slut är en hel del som tröttnar på Tesla!
Får jag problem med min nya så säljer jag den om jag kan få tillräckligt betalt. Annars kör jag den 3 år och tar det garanterade återköpet.
Är den "frisk" och problemfri om 3 år så är jag inte främmande för att leasa om den om den hållit värdet bra, eller köpa ut den om värdet gått ner mycket.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 18:57
av frippe
dstr skrev:Jag sitter nöjd tills AP3, agumented driving, dragkrok, 120-150 (kanske 200?) batteri med 2170 cellen, facelift interiört (samma ventilation som Model 3) +exteriört kommit.
Den här varianten går jag nog också på, fast så stort batteri behöver vi nog inte.
Men beror mycket på vad kostnaderna kommer bli när garantin går ut. Om man åker på några dyra reparationer eller så.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 12 dec 2018 19:19
av Bengt
Min 85D fyller 4 till sommaren, men jag känner inget behov av att byta innan nya inredningen kommer. Eventuellt får den hänga med 2 år till så jag fortfarande kan sälja den med ett par års drivlinegaranti.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 30 dec 2018 22:11
av RobinG
Hej, sitter i liknande funderingar. Har en företagsleasad s90D uttagen i april 2016, alltså innan facelift, fri supercharger. Alla tillbehör som fanns då, nypris med dessa ca 1,3M inkl. moms. Gått ca 4500 mil. Tesla erbjuder nu efter inbyte 780k inkl. moms. Är ointresserad av X, och för den delen M3, så alternativen för att byta upp sig skulle i mitt fall vara en s100D eller möjligtvis en p100DL. Men batteristorleken är ingen större vinst, AP2 förvisso men verkar ju inte vara så mycket bättre än AP1 ännu.
När tror ni större batteristorlek kommer? Nya uppgraderingar av hårdvaran för autopilot? Vad är starkast incitament för att byta upp sig just nu istället för att vänta?

Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 30 dec 2018 22:41
av Leo
Inget! Njut och vidare ett tag tillsdet kommer en uppdaterad S, Model Y eller liknande. Lär vara det mest ekonomiska.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 01 jan 2019 02:08
av fakerlind
780k låter högt. Klart bra bud för en pre facelift. 100d är en väldigt trevlig bil. Bättre drag, bättre stolar, bättre ljudsystem.
Lycka till med ditt val!
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 01 jan 2019 09:40
av Remuz
Jag skulle inte byta i ditt fall.
Re: När är det dags att byta till ny Model S?
Postat: 18 jan 2019 13:32
av RobinG
Men OJ vilken skillnad i förmånsvärde. Hade bestämt mig för att fortsätta med min befintliga Tesla men såg nu att förmånsvärdet är betydligt lägre om jag köper en ny.. Hmm