Snabbare SuC v2 (145kW)
Postat: 25 mar 2019 10:08
Krävs det firmware i våra bilar eller räcker det att hitta en uppdaterad SuC?
4?! Det är ju många! Flera har 2Teslalink skrev:Ja, det var lite tufft igår med bara 4 CCS chargers i Falkenberg.
627 miles blir ju ca 1000km/h!Teslalink skrev:Krävs det firmware i våra bilar eller räcker det att hitta en uppdaterad SuC?
Detta menar jag är viktigare än toppeffekten. Dvs att du får din effekt som finns tillgänglig bums och inget strulande med för kallt batteri, för varmt batteri, fel månfas eller att man laddar en onsdag förmiddag. Koppla in och BAM full fart. Sen om den fulla farten är 100 eller 145kW kan kvitta. För mig är laddarens effekt snittet över en laddning till önskad procent. En 250kW laddare som bara ger 250kW 10-15% Soc är för mig inte en 250kW laddare egentligen eftersom den så snabbt dalar från sin toppnotering.helix skrev:Ser ut att bli en riktigt trevlig förbättring även på laddkurvorna på befintliga Superchargers och inte bara toppeffekt!
Kikar man på bilden så ligger effekten på 117kW vid 60% SoC, vilket är rejält mycket högre än dagens laddkurva för Model 3, där den droppar ner under 100kW redan vid 50%.
350 kW.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Verdi skrev:350 kW.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Ioniq laddarna kan leverera upp till 350 kW men änsålänge så finns det ingen bil på marknaden som kan ta emot den effekten.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Hur många av Ionitys laddare är det som idag kan leverera 350 kW? Är det någon? Har för mig att de är förberedda för det men inte inkopplade så att de kan ge den effekten.vigge50 skrev:Ioniq laddarna kan leverera upp till 350 kW men änsålänge så finns det ingen bil på marknaden som kan ta emot den effekten.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Sant, så är det med största sannolikhet.Svenssons skrev:Hur många av Ionitys laddare är det som idag kan leverera 350 kW? Är det någon? Har för mig att de är förberedda för det men inte inkopplade så att de kan ge den effekten.vigge50 skrev:Ioniq laddarna kan leverera upp till 350 kW men änsålänge så finns det ingen bil på marknaden som kan ta emot den effekten.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Svenssons skrev:Hur många av Ionitys laddare är det som idag kan leverera 350 kW? Är det någon? Har för mig att de är förberedda för det men inte inkopplade så att de kan ge den effekten.vigge50 skrev:Ioniq laddarna kan leverera upp till 350 kW men änsålänge så finns det ingen bil på marknaden som kan ta emot den effekten.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
Det är väl 3*2 i Falkenberg. Även den som är närmast utfarten ( "drive in" modell) är konverterad. plus två av de tre som är närmast max.tehjimos skrev:4?! Det är ju många! Flera har 2Teslalink skrev:Ja, det var lite tufft igår med bara 4 CCS chargers i Falkenberg.![]()
Sen har du 2st på LiDL, 1st vid Preem, 1st vid McDonalds samt en vid MAX....Wahll skrev:Det är väl 3*2 i Falkenberg. Även den som är närmast utfarten ( "drive in" modell) är konverterad. plus två av de tre som är närmast max.tehjimos skrev:4?! Det är ju många! Flera har 2Teslalink skrev:Ja, det var lite tufft igår med bara 4 CCS chargers i Falkenberg.![]()
Var inte medveten om hur nivån var på detta forum. Därav får jag omformulera min frågeställning.Jeppe_E skrev:Verdi skrev:350 kW.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
![]()
Så som man frågar, får man svar.
Klarar lär de göra, frågan är om Tesla kommer höja det. Höjer de för 100 packen lär det ju även höjas på 75 packen en del.HelectriC skrev:någon som hört om det finns indikation på att även MS/X med 75kWh batteri klarar högre hastigheter än tidigare max på ca 98kW?
jo, jag menar självklart om de tänker öppna för mer kräm. Teoretiskt klarar de nog väldigt mycket mer.OfarligTesla skrev:Klarar lär de göra, frågan är om Tesla kommer höja det. Höjer de för 100 packen lär det ju även höjas på 75 packen en del.HelectriC skrev:någon som hört om det finns indikation på att även MS/X med 75kWh batteri klarar högre hastigheter än tidigare max på ca 98kW?
350 kW fås på Ionitys laddare vid ~920 V som jag har förstått det, maxströmmen verkar vara 375 A. Model 3 har relativt få celler i serie (jämfört med exempelvis I-pace, e-tron och PS2). Vet dock inte hur spänningskurvan för TM3 ser ut under ett laddförlopp, men det är ju den som avgör vilken effekt du får vid 375 A.tigerisak skrev:Var inte medveten om hur nivån var på detta forum. Därav får jag omformulera min frågeställning.Jeppe_E skrev:Verdi skrev:350 kW.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
![]()
Så som man frågar, får man svar.
Ionitys laddare kan här i Danmark med den nya vätskefyllda laddningssladden få ut en effekt på 350 kw. Min fråga härledde dock till Tesla Model 3s nya SW uppdatering där det numera går att få ut betydligt högre effekt än tidigare. Därav undrar jag om det finns någon med vetskap om Model 3 klarar högre kw på Ionitys laddare än SC? Och isåfall vilken effekt får man ut när man laddar till Model 3.
Det är intressant, eftersom tidigare beräkningar som gjorts har förutsatt att TM3 har en max kapacitet på 525A och en nominell spänning på 350V. Detta i sig skulle ju innebära (om jag inte räknar helt galet) en max laddstyrka på 183 kW och upp emot 210 kW wid 400V. Dock lär väl den dra ner på laddstyrkan långt innan batteriet når 400V (420V vid fulladdat). Om v3 levererar 250kW redan vid låg SoC när Model 3's batteri håller runt 300V så skulle detta innebära en strömstyrka på närmre 800AGeni87 skrev:350 kW fås på Ionitys laddare vid ~920 V som jag har förstått det, maxströmmen verkar vara 375 A. Model 3 har relativt få celler i serie (jämfört med exempelvis I-pace, e-tron och PS2). Vet dock inte hur spänningskurvan för TM3 ser ut under ett laddförlopp, men det är ju den som avgör vilken effekt du får vid 375 A.tigerisak skrev:Var inte medveten om hur nivån var på detta forum. Därav får jag omformulera min frågeställning.Jeppe_E skrev:Verdi skrev:350 kW.tigerisak skrev:Vad ligger effekten om man laddar på Ionitys 350 kw?
![]()
Så som man frågar, får man svar.
Ionitys laddare kan här i Danmark med den nya vätskefyllda laddningssladden få ut en effekt på 350 kw. Min fråga härledde dock till Tesla Model 3s nya SW uppdatering där det numera går att få ut betydligt högre effekt än tidigare. Därav undrar jag om det finns någon med vetskap om Model 3 klarar högre kw på Ionitys laddare än SC? Och isåfall vilken effekt får man ut när man laddar till Model 3.
Detta. Mycket snack om laddarnas effekt, men det är ju inga större problem att bygga en laddare med en effekt på 2 megawatt. Problemet är att bygga batterier som klarar laddeffekterna utan att ta skada.Mickep skrev:om batterier var billiga, där man kunde byta dem vart 5e år, skulle jag ta att batterierna degraderades vid för hög belastning om man kunde få högre laddhastighet längre tid. (men sedan kommer frågan hur mycket billig skall batterierna vara, troligtvis max 5000 kr, vilket inte är realistiskt) så man får nog acceptera att bilens bmu är den som styr hur hög laddhastigheten är och snabbladdaren får helt enkelt finna sig i det.