Sida 1 av 1

Dragkrok, och olika användning

Postat: 12 aug 2019 08:32
av Karllex
Hej Hej

Jag tänkte använda min MS när jag jagar. Så jag ville ha lite tips på vad som fungerar när det gäller att montera dragkrok. Jag vet om att MS inte får dra släp, men som jag har förstått det är det OK att montera krok för cykelhållare? Är det likvärdigt till cykelhållare?
Jag är sugen på denna lösningen http://heck-pack.se/vad-ar-heck-pack/ för att transportera viltet. Är det likvärdigt till cykelhållare?
Någon annan som testat liknande lösningar, eller har ni andra tips för jaktsäsongen?

Ser gärna andra lösningar också- viktigt är ju att inte förlora garantin, eller bloda ner bilen ;-)

Re: Dragkrok, och olika användning

Postat: 12 aug 2019 08:58
av clecab
Har nyligen monterat en brink cykelhållare. Har beställt en mft pack-box för att ha skidor i mm.
Tror att kultrycket kan bli problem. De kulor jag sett har max 70kg på kulan och jag gissar att du behöver mer.

Re: Dragkrok, och olika användning

Postat: 12 aug 2019 09:10
av Karllex
Hej Clecab

den ser intressant ut. Jo, man får hålla koll på kultrycket, annars blir det illa.

Hur gick montering? behövs det göra åverkan på bilen som inte kan återställas enkelt? Hur ser det ut? Hur ser det ut när krok är avtagen- syns det delar från fästanordningen?

Väldigt nyfiken på denna lösningen

Re: Dragkrok, och olika användning

Postat: 12 aug 2019 09:56
av clecab
Monteringen var ganska enkel men mer strul med elin kopplingen. Litet uttag bak för kroken med täcklock och ett till under för el dosan.

Re: Dragkrok, och olika användning

Postat: 16 aug 2019 08:24
av lem
Hej!
Jag har också en brink/rameder men det har aldrig blivit tid att koppla in elen. Kablaget ligger ich skramlar i bakluckan. Instruktionen verkar bra och detaljerad. Vad krånglade?

Hälsningar
Lars
Lem@telia.com
0703815600