Sida 1 av 1

Nu vet jag att sirenen fungerar....

Postat: 18 okt 2019 10:21
av lawgiver
Gick till garaget, öppnade porten, låste upp bilen med FOB och i samma sekund som handtagen gick ut så satte sirenen igång också....bra volym på den! :)
...så nu har jag lärt mig att jag måste sätta mig i bilen och trycka på bromsen för att stänga av sirenen. (lite synd om grannarna en stund....)

Vad var det som triggade larmet?

Re: Nu vet jag att sirenen fungerar....

Postat: 18 okt 2019 11:34
av Bjelke
Bil som sover för djupt och vaknar långsamt i kombination med ett larm med stora delar fristående komponenter kan nog triggas om
tex en givare triggas utan att bilen har stängt av larmet först, eftersom bilen fortfarande sover till viss del iaf men ändå klarat av att ge signal till "handtag ut" osv.
För även om datorn är i sleep-mode så är ju smådelar vakna för att kunna känna av fob:en tex...
Dock händer det väl sjukt sällan så jag är inte helt säker på att den här förklaringen stämmer i ditt fall, jag och ganska många andra lyckades tex trigga larmet
om man öppnade bakluckan med fob:en utan att ha låst upp bilen först, eller om man tryckte på knappen på bakluckan vilket kunde ge samma resultat, bilen kände då
av fob:en men utan att hinna larma av i tid (tydligen).

Re: Nu vet jag att sirenen fungerar....

Postat: 18 okt 2019 12:06
av thebishop
Förr kunde man trigga larmet genom att köra AC på low- inte relevant i ditt fall och fixat nu med firmware som det verkar.

Re: Nu vet jag att sirenen fungerar....

Postat: 18 okt 2019 13:40
av lawgiver
Tack för bra svar!
Just i morse glömde jag förvärma så då sov den nog djupare än vanligt vid upplåsning. Å andra sidan så hände detta inte någon gång under den dryga månad jag körde dagligen utan tillgång till appen så jag hoppas att det är som du säger att det är sällsynt.