Sida 1 av 1
Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 28 jul 2015 20:15
av stefan007
Hej!
Tänkte få lite teorier, eller ännu hellre fakta om hur påfrestande det är att vrida på hjulen helt stillastående.
Jag har alltid med mina andra bilar försökt att undvika detta i onödan.
Jag har dock aldrig haft en så tung bil som Teslan eller känt att någon bil flyttar sig så mycket i "sidled" som Teslan gör.
Det kan vara en diskussion jag just nu har med min sambo

och är den i onödan är jag den förste att ändra ståndpunkt

Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 28 jul 2015 21:25
av Jwe
Känner igen din situation .
För nästan 4/10 av ett sekel sedan när jag tog körkort fick man lära sig att undvika rattvridning vid stillastående bil samt max rattutslag för att skona framvagn och servostyrning. Man får ju feedback i form av gnäll från bilarna, faktiskt mest från teslan, när man tvingas bryta mot regeln, men.......det skulle vara skönt om det bara är en myt för det är ju relativt ofta man måste bryta mot regeln, vid trång fickparkering mm.
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 28 jul 2015 23:33
av Martinen
Kan väl inte spela nån roll.
När jag började övningsköra så körde jag bil utan servo, då var man tvungen att ha bilen i rörelse för att kunna vrida på ratten. Bilarna som hade servo hade säkert så pass dålig servo att dom kunde ta skada om man pressade dom för hårt. Idag får man väl hoppas att bilarna är bygga för att klara detta. Annars är det riktigt dåligt
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 28 jul 2015 23:46
av Franz
När jag fick min bil levererad så bad DS-en mig att prova lite att vrida på ratten en del för att vi skulle ställa in vilket läge det skulle vara på styrningen. Verkade inte vara något som helst konstigt att göra det när den stod still. 2008-2012 hade jag en Audi A3 och bodde då inne i Göteborg och fickparkerade väldigt ofta. Med tanke på hur trånga platserna ofta var så var det en väldans massa skruvande på ratten i stillastående under flera år. Varken bil eller däck verkar ha tagit skada. Min bror äger bilen idag och det har aldrig varit några problem. När jag övningskörde på 90-talet hävdade dock min körskolelärare att moderna bilar (20 år sedan alltså) kunde ta skada av att ifall man vred på ratten när bilen stod stilla. Mina svärföräldrar verkar än idag också fortfarande väldigt chockade ifall jag svänger stillastående...
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 28 jul 2015 23:48
av mjwahl
Jag fick lära mig att det var däcken som tog stryk av att svänga när man stod still. Samma lärare på körskolan sa också att servon tog stryk när man svängde till ändpunkterna av rattutslagen.
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 08:44
av Segelflygaren
Jag brukar försöka undvika att bromsa samtidigt som jag står still och vrider på ratten i Teslan.
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 09:03
av Stefan T
9Helt enkelt är det så att allt får en hårdare belastning av att vrida ratten i stilla stående läge
Troligen går inget sönder i de flesta fall
Köra i ändstoppen belastar slangarna till hydrauliken hårt kan spricka om dom är dåliga och remmen kan slira även dåliga pumpar kan ta stryk
Då teslan inte har ett klastiskt servo med pump utan ett el dito är detta inget problem
Med hjulen stilla och helst slitna rejält så kommer belastningen på styr lederna att bli större dock ingen fara då belastningen på dessa är större
när man bromsar eller accelererar (D-model)
Det tar på däcken helt klart men är kanske inte så mycket i sammanhanget då dessa slits hela tiden
Troligen var det värre med diagonal däcken detta gjorde illa vid stommarna och blev ännu sämre att köra med
Då dessa har begränsad livslängd (oftast kassa före mönstret det kostar att ligga på topp) helst med tung bil
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 10:09
av Svenssons
Fick nylagd "oljegrus"/OA-massa efter att det grävts vatten och avlopp och denna asfalt gillar inte alls att man snurrar på hjulen utan att rulla. Asfaltsgruset fläks upp direkt.
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 13:34
av stefan007
Tack för alla inlägg.
Några fördomar är busted och några kanske gäller än.
Stora krafter i hjulupphängningar med tung bil och breda däck både vid stillastående och i fart såklart...
Undvik onödigt rattande men var inte rädd för det när det behövs

Jag kommer att sitta lugnt bredvid och njuta av skön musik i tyst bil.
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 19:21
av taliz
Klart det inte gör något att stå stilla och vrida på ratten med en bil.
Det blir ju noll belastning jämfört med att ta en skarp kurva i bra fart tex.
Re: Vrida på ratten med stillastående bil?
Postat: 29 jul 2015 19:27
av Martinen
Har ju inte riktigt med denden typen av belastning att göra. Det handlar om servon som måste jobba hårdare när bilen står stilla. På äldre bilar hör man hur mycket hårdare servon måste jobba på är bilen står still. Jämfört med när den är i rullning. Man kunde även överbelasta servopumpen om man körde ratten till ändläge och höll kvar.