VW ID6
Postat: 27 apr 2020 11:24
Nu spekuleras det att VW Roomzz ska heta ID6 när den kommer ut på marknaden.
5 och 7 säten.
Ca 5 meter lång.
4WD.
225 och 300 kW elmotorer.
Batterioptioner från 77 kWh till 111 kWh.
Räckvidd 450 respektive 600 kilometer.
Kina 2021 och 2022 kan ID.6 också vara tillgänglig i Europa och USA.
5 och 7 säten.
Ca 5 meter lång.
4WD.
225 och 300 kW elmotorer.
Batterioptioner från 77 kWh till 111 kWh.
Räckvidd 450 respektive 600 kilometer.
Kina 2021 och 2022 kan ID.6 också vara tillgänglig i Europa och USA.
https://www.electrive.net/2020/04/27/ba ... -in-china/Enligt medierapporter har VW börjat producera prototyper i Kina förra året som en studie som heter ID. Roomzz innehöll elektriska SUV: er startade. Sjuplatsen förväntas komma in på den kinesiska marknaden från 2021 - förmodligen som VW ID.6.
Volkswagen själv hade redan i november 2019 bekräftat att den första fasen av förproduktionen ”med ett ID specifikt inriktat på den kinesiska marknaden genomfördes vid anläggningen i Anting, Kina. Volkswagen märkesmodell ”. Anting, som drivs tillsammans med joint venture-partner SAIC, är den första Wolfsburg-baserade anläggningen i Kina som helt fokuserar på elektrisk rörlighet. Enligt informationen vid den tiden bör serieproduktionen starta i oktober 2020.
Det nämndes emellertid inte för vilken modell pre-seriesproduktionen startade. Nu rapporterar bland annat portalen "Wheelsjoint" att den första Kina-modellen baserad på MEB är produktionsversionen av ID. Roomzz borde agera, vilket VD Herbert Diess introducerade i april 2019 . Ett publicerat foto från fabriken visar flera arbetare, en kroppsvit och en skylt med orden "Lounge SUV". Detta är exakt vad ID ska göra. Be Roomzz - en stor SUV med tre rader med sittplatser, varierande sittplatser och gott om plats för passagerarna.
Rapporterna spekulerar i namnet ID.6 som försäljningsnamnet. Med sin rymliga inredning bör ID.6 stå tydligt från den Tiguan-liknande ID.4 . Åtminstone studie-ID. Roomzz var i klassen på fem meter. När det gäller pris borde ID.6 troligen vara i regionerna i Tesla Model Y. Även om den är nästan lika stor som en VW Touareg, sägs den vara betydligt billigare än förbränningsmotorns flaggskepp - antagligen också på grund av en enklare och rymligare inredning jämfört med Touareg. "WheelsJoint" drar därför en parallell till SUV-atlas som säljs i USA, som också är storleken på en Touareg, men har några prisklasser under den.
När det gäller frekvensomriktaren bör ID.6 placeras i den övre änden av MEB-möjligheterna. Modellen sägs initialt endast vara tillgänglig med fyrhjulsdrift, effektnivåerna är 225 och 300 kW. Batterioptionerna är 77 kWh (det största alternativet som finns i ID.3) och den maximala konfigurationen med 111 kWh. Detta bör möjliggöra intervall på 450 respektive 600 kilometer. Vid ID. Roomzz talade fortfarande om VW som autonoma körfunktioner på nivå 4, och studien hade också dörrar som öppnade i motsatta riktningar - i båda fallen är det oklart om produktionsmodellen också kommer att ha dessa funktioner.
Det är också öppet när ID.6 kommer att presenteras eller till och med komma ut på marknaden. Med ID.3 var eller var dessa perioder mycket långa. "WheelsJoint" antar att 2021-modellen kommer att presenteras. Försäljningen i Kina kunde börja samma år och 2022 kunde ID.6 också vara tillgänglig i Europa och USA.