Sida 1 av 1
Tjänstebilisterna är mest nöjd med Tesla
Postat: 24 jun 2020 08:07
av Zalman3
Men de nöjdaste tjänstebilisterna kör inte Volvo – utan Tesla, visar företaget Leaseplans årliga Tjänstebilsbarometer som 3 800 svenska tjänstebilsförare svarat på.
Tesla har inte varit med i undersökningen tidigare men går direkt in på förstaplatsen sett till hur nöjda tjänstebilisterna är. Tesla får ett betyg på 4,6 av 5 vilket är bättre än både BMW och Mercedes (4,2) samt Nissan och Volvo (4,1).
https://www.vibilagare.se/nyheter/tesla ... staplatsen
Re: Tjänstebilisterna är mest nöjd med Tesla
Postat: 24 jun 2020 09:35
av Zalman3
Leaseplan säger också att 50% väljer laddbara bilar idag.
En positiv trend är att fler än någonsin väljer el- och hybridbilar. Idag är varannan nybeställning hos oss en laddbar bil. Det gäller att visa på de olika fördelarna med att välja laddbara bilar, som exempelvis att det är ett bra sätt för företag att minska såväl sin klimatpåverkan som sina totalkostnader, säger Malin Malm.
https://www.motormagasinet.se/article/v ... re_i_tesla
Re: Tjänstebilisterna är mest nöjd med Tesla
Postat: 25 jun 2020 00:23
av micke_r
Det var inget dåligt betyg att gå om alla de stora på direkten!
Re: Tjänstebilisterna är mest nöjd med Tesla
Postat: 25 jun 2020 14:42
av Bjelke
Volvo får nog ta och skynda på lite med sina elbilar...............