Sida 1 av 1

Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 16 okt 2020 23:38
av Credde
Läste nånting på Facebook om någon som sa att Tesla hade ändrat sin CPO i går 15/10 vid köp av begagnade bilar från 4 år till 1 år och 10000 Miles eller 20000 km, dock läggas det extra år på även om det fortfarande finns nybilsgaranti.

Jag gjorde en snabbkoll på Tesla i USA, Tyskland, Holland och Norge och det verkar vara så! var inga i Danmark eller Sverige så kunna inte kolla om det också har ändrats här men troligen görs det även här.

4 år är ju ganska länge och säkert dyrt för Tesla så kommer väl inte som en överraskning. Eller är det bara jag som har fått infot i fel hals på en fredag kväll - finns risk :mrgreen: :mrgreen:

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 06:56
av Monark1954
Vad står CPO för?

Begränsad nybilsgarani är enligt svenska sidan 4 år eller 80.000 km.

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 07:33
av Bjelke
Certified pre-owned, dvs begagnad men genomgången och med garanti :)

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 08:57
av Elmil
Det verkar stämma:
Begagnade Tesla-bilar omfattas av återstoden av 4 år eller 80 000 km från den grundläggande begränsade nybilsgarantin. Efter att den löpt ut ger den begränsade garantin för begagnade fordon ytterligare täckning på 1 år eller 20 000 km. Om den grundläggande begränsade nybilsgarantin för bilen redan har löpt ut kommer den begränsade garantin för begagnade bilar att täcka 1 år eller 20 000 km från och med ditt leveransdatum.

Kvarvarande tid för den begränsade batteri- och drivenhetsgarantin fortsätter gälla för begagnade fordon.
Uppdaterade villkor 15/10:
https://www.tesla.com/sites/default/fil ... nty-sv.pdf

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 09:39
av Front242
Ingen returrätt och bara garanti på ett år på begagnat. Undrar vad de pysslar med. Min MS 2019 har haft 4 fyra servicebesök i hemmet och två på SC. Hade jag vågat köpa en begagnad om jag hade vetat om att det trots allt kan vara en del fel med dom? Inte helt övertygad faktiskt.

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 12:56
av Credde
Verkar som Tesla mer och mer fokuserar på ”gungorna” och inte både gungorna och karusellerna som en annan skrev om i en annan tråd. Man vill väl helt enkelt inte ha att göra med begagnade Teslor vilket väl ses på inbytesprisen.

Sen ser man väl över utgifterna med, sänker man prisarna (nackdel för dom som precis har köpt men även begagnatmarknaden) och lägger in mer utrustning då sänks marginalen.

Nästa blir väl att man kanske sänker nybilsgarantin till 2 år...

Re: Tesla ändrat sin CPO till 1 år?

Postat: 17 okt 2020 12:59
av OfarligTesla
Visst är det en försämring mot tidigare men det är ju fortfarande bra med garanti i 5 år och upp till 10k mil. Tesla känner väl att folk börjar få förtroende för märket nu så de inte behöver erbjuda lika bra villkor, de har ju också börjat betala bättre för inbyten av Teslor så de verkar ju rätt säkra på att de kan bli av med dem.