Kondens i baklyktan
Postat: 21 jan 2021 21:20
Ni som har haft kondens i baklyktan, behöver man åtgärda det även om det bara är lite kondens? Vad går det på att fixa utanför garantin? Hittar trådar om detta bara med MS och M3.
Jag tänkte ju att jag kunde betala för att få det fixat. Gör de det ändå inte?spacecoin skrev:Tesla åtgärdade inte min iaf. "within spec". Finns en service bulletin om detta med exempel på vad som fixas och inte.
Håller med, jag har aldrig fattat men man fattar ju inte alltid allt. I Sverige får man kondens i baklyktorna. Vädret bjuder till det. Led ger ju ingen värme, men jag har även fått kondens i gamla bilar som sagt. Och jag undrar exakt vad skillnaden är mot den lampan tesla byter till mot den de tar bort. Vad exakt är trasigt på den som de avlägsnar. (förutom att den nya i kartong är torr)??taliz skrev:Har aldrig riktigt förstått varför så många oroar sig för kondens i bakljusen. Vad jag förstår så är de ventilerade, dvs de är gjorda så att det försvinner av sig själv på sikt.
Om lampan slutar lysa så visst, men annars? Who cares...
Fick höger bak åtgärdad på garanti. Trots högsommar och varmt så var det alltid vatten så det rann i lyktan. Vänstra hade kondens emellanåt men torkade ur vid värme. Nu är det så på båda, Inger jag oroar mig för.pejvic skrev:Håller med, jag har aldrig fattat men man fattar ju inte alltid allt. I Sverige får man kondens i baklyktorna. Vädret bjuder till det. Led ger ju ingen värme, men jag har även fått kondens i gamla bilar som sagt. Och jag undrar exakt vad skillnaden är mot den lampan tesla byter till mot den de tar bort. Vad exakt är trasigt på den som de avlägsnar. (förutom att den nya i kartong är torr)??taliz skrev:Har aldrig riktigt förstått varför så många oroar sig för kondens i bakljusen. Vad jag förstår så är de ventilerade, dvs de är gjorda så att det försvinner av sig själv på sikt.
Om lampan slutar lysa så visst, men annars? Who cares...
Vet du vad felet var på den de bytte? Torkade den aldrig trots sol och torrt?loftux skrev:Fick höger bak åtgärdad på garanti. Trots högsommar och varmt så var det alltid vatten så det rann i lyktan. Vänstra hade kondens emellanåt men torkade ur vid värme. Nu är det så på båda, Inger jag oroar mig för.pejvic skrev:Håller med, jag har aldrig fattat men man fattar ju inte alltid allt. I Sverige får man kondens i baklyktorna. Vädret bjuder till det. Led ger ju ingen värme, men jag har även fått kondens i gamla bilar som sagt. Och jag undrar exakt vad skillnaden är mot den lampan tesla byter till mot den de tar bort. Vad exakt är trasigt på den som de avlägsnar. (förutom att den nya i kartong är torr)??taliz skrev:Har aldrig riktigt förstått varför så många oroar sig för kondens i bakljusen. Vad jag förstår så är de ventilerade, dvs de är gjorda så att det försvinner av sig själv på sikt.
Om lampan slutar lysa så visst, men annars? Who cares...
Bytet gjordes i början av Juli, och det var vatten i lyktan (alltså lite mer än kondens). Vänstra var torr, men inte den högra. Har tyvärr ingen aning om hur mycket som krävs, jag hade haft så ett tag och passade på att be dem kolla detta då jag var inne för knak i kontrollarm (som senare byttes).pejvic skrev:Vet du vad felet var på den de bytte? Torkade den aldrig trots sol och torrt?loftux skrev:Fick höger bak åtgärdad på garanti. Trots högsommar och varmt så var det alltid vatten så det rann i lyktan. Vänstra hade kondens emellanåt men torkade ur vid värme. Nu är det så på båda, Inger jag oroar mig för.pejvic skrev:Håller med, jag har aldrig fattat men man fattar ju inte alltid allt. I Sverige får man kondens i baklyktorna. Vädret bjuder till det. Led ger ju ingen värme, men jag har även fått kondens i gamla bilar som sagt. Och jag undrar exakt vad skillnaden är mot den lampan tesla byter till mot den de tar bort. Vad exakt är trasigt på den som de avlägsnar. (förutom att den nya i kartong är torr)??taliz skrev:Har aldrig riktigt förstått varför så många oroar sig för kondens i bakljusen. Vad jag förstår så är de ventilerade, dvs de är gjorda så att det försvinner av sig själv på sikt.
Om lampan slutar lysa så visst, men annars? Who cares...
Problem: Customer states that there is condensation REAR RIGHT taillight on body and liftgate Examined the client's concerns, confirmed the presence of the issue. We have replaced the rear right taillight body and liftgate, now the vehicle works as designed.
Korrigeringar: Taillight - RH (Remove & Replace) Bytta eller tillagda delar Reservdel Kvantitet LAMP ASY, REAR BODYSIDE ECE, RH(1077400-00-B) 1.0