Sandy Munro visits Boca Chica Texas to chat with Elon Musk
Postat: 02 feb 2021 16:33
Popcorn time!
https://teslaclubsweden.se/forum/
Detaljkännedomen hos Elon är brutal.zyax skrev:Otroligt bra intervju. Om folk inte fattar på vilken nivå Elon är på i allt i sina bolag så visar man den här videon.
Munro är ju en "mekanik" kille där man bygger mekanik som kräver mjukvara. Tesla ser jag som byggt från andra hållet, dvs ett mjukvara som kräver mekanik.thebishop skrev:Kul med intervjun, men jag var rätt besviken på Munro. Uppenbart av en del kommentarer att han inte fattade en hel del saker (med all respekt för att han säkert har bra koll på massa annat, så skall man lyssna tills man förstår och ställa relevanta frågor när man inte för det). Det fanns ju massor med spännande sakernas fråga om refresh exempelvis men han var mest glad över att tesla lyckats bygga bekvämare stolar än i hans jeep wrangler eller vad det nu var han fick ont i rumpan av. ”Hur många rader kod är det??” (Fokusera på det du kan, det är inte särskilt relevant som de av oss som byggt mer komplicerade system vet - även när det är tiotals miljoner rader, så säger det ju noll om kvalitet eller funktionalitet). Osv, osv. Helt ok att han var glad över gjutningarna, men när han kommenterar ”kabeldragningen är ju grym nu” och Elon säger typ ”det finns massor att göra där” - då ber man ju honom utveckla det för sjutton. (Ja, vet om tankarna på mer rigida delade ström/databusssar som skall gå att robotisera, men detaljer, detaljer...).
Ok, nog med gnället, det var kul att lyssna lite, men det hade kunnat varit på en helt annan nivå om Munro skötte sig.
Håller med till 100 %, det hade varit frågor som jag hade velat höra svaren påthebishop skrev:Det är därför det hade varit mer spännande om Munro fokuserade på just mekanik och relaterat så han kunde ställa initierade frågor och borra på djupet... Jag tycker fortfarande en hel del basala frågor behöver ställas som typ "Ok, du ser FSD som framtiden, hur tänker ni lösa sensorrengöring? De geggar ju ihop på nolltid i vinterklimat?". "Har ni gjort några förändringar chassi på Plaid+ jämfört med LR/Plaid, eller är det samma som i Raven?". "Vad var de största bidragande orsakerna till nya låga Cd värdet? Hur löste ni det?" "Varför valde ni en klassisk instrumentpanel istället för HUD?" "Vad tycker du om Mercedes projicerande ljuskälla, är det något Tesla kan tänka sig?" "Har refresh-model-S nya matris-ljus, har ni lyckats förbättra det något?" osv, osv.
Jo håller också med.. Kändes verkligen som lite mycket fan boy och vågade inte fråga de tuffa frågorna.Bjelke skrev:Håller med till 100 %, det hade varit frågor som jag hade velat höra svaren påthebishop skrev:Det är därför det hade varit mer spännande om Munro fokuserade på just mekanik och relaterat så han kunde ställa initierade frågor och borra på djupet... Jag tycker fortfarande en hel del basala frågor behöver ställas som typ "Ok, du ser FSD som framtiden, hur tänker ni lösa sensorrengöring? De geggar ju ihop på nolltid i vinterklimat?". "Har ni gjort några förändringar chassi på Plaid+ jämfört med LR/Plaid, eller är det samma som i Raven?". "Vad var de största bidragande orsakerna till nya låga Cd värdet? Hur löste ni det?" "Varför valde ni en klassisk instrumentpanel istället för HUD?" "Vad tycker du om Mercedes projicerande ljuskälla, är det något Tesla kan tänka sig?" "Har refresh-model-S nya matris-ljus, har ni lyckats förbättra det något?" osv, osv.
Tack för bra video.MrRun skrev:Popcorn time!
Inte ovanligt att man måste skicka in sina frågor i förväg innan intervjun. De har givetvis pratat före kameran slås på och Elon har informerat om vilka frågor han inte svarar på och vilka han kan utveckla. Så bygger man intervjun efter de tillåtna frågorna.thebishop skrev:Det är därför det hade varit mer spännande om Munro fokuserade på just mekanik och relaterat så han kunde ställa initierade frågor och borra på djupet... Jag tycker fortfarande en hel del basala frågor behöver ställas som typ "Ok, du ser FSD som framtiden, hur tänker ni lösa sensorrengöring? De geggar ju ihop på nolltid i vinterklimat?". "Har ni gjort några förändringar chassi på Plaid+ jämfört med LR/Plaid, eller är det samma som i Raven?". "Vad var de största bidragande orsakerna till nya låga Cd värdet? Hur löste ni det?" "Varför valde ni en klassisk instrumentpanel istället för HUD?" "Vad tycker du om Mercedes projicerande ljuskälla, är det något Tesla kan tänka sig?" "Har refresh-model-S nya matris-ljus, har ni lyckats förbättra det något?" osv, osv.
Jag tror Elon är mer spontan än så och inte agerar så klassiskt corporate. Det känns närmare hans beteende i övrigt.gellerstam skrev:Inte ovanligt att man måste skicka in sina frågor i förväg innan intervjun. De har givetvis pratat före kameran slås på och Elon har informerat om vilka frågor han inte svarar på och vilka han kan utveckla. Så bygger man intervjun efter de tillåtna frågorna.thebishop skrev:Det är därför det hade varit mer spännande om Munro fokuserade på just mekanik och relaterat så han kunde ställa initierade frågor och borra på djupet... Jag tycker fortfarande en hel del basala frågor behöver ställas som typ "Ok, du ser FSD som framtiden, hur tänker ni lösa sensorrengöring? De geggar ju ihop på nolltid i vinterklimat?". "Har ni gjort några förändringar chassi på Plaid+ jämfört med LR/Plaid, eller är det samma som i Raven?". "Vad var de största bidragande orsakerna till nya låga Cd värdet? Hur löste ni det?" "Varför valde ni en klassisk instrumentpanel istället för HUD?" "Vad tycker du om Mercedes projicerande ljuskälla, är det något Tesla kan tänka sig?" "Har refresh-model-S nya matris-ljus, har ni lyckats förbättra det något?" osv, osv.
Ja verkligen. Att man inte lät färgen torka tillräckligt länge tidigare skulle ju inte en annan bil-vd sitta och säga.thebishop skrev:Jag tror Elon är mer spontan än så och inte agerar så klassiskt corporate. Det känns närmare hans beteende i övrigt.gellerstam skrev:Inte ovanligt att man måste skicka in sina frågor i förväg innan intervjun. De har givetvis pratat före kameran slås på och Elon har informerat om vilka frågor han inte svarar på och vilka han kan utveckla. Så bygger man intervjun efter de tillåtna frågorna.thebishop skrev:Det är därför det hade varit mer spännande om Munro fokuserade på just mekanik och relaterat så han kunde ställa initierade frågor och borra på djupet... Jag tycker fortfarande en hel del basala frågor behöver ställas som typ "Ok, du ser FSD som framtiden, hur tänker ni lösa sensorrengöring? De geggar ju ihop på nolltid i vinterklimat?". "Har ni gjort några förändringar chassi på Plaid+ jämfört med LR/Plaid, eller är det samma som i Raven?". "Vad var de största bidragande orsakerna till nya låga Cd värdet? Hur löste ni det?" "Varför valde ni en klassisk instrumentpanel istället för HUD?" "Vad tycker du om Mercedes projicerande ljuskälla, är det något Tesla kan tänka sig?" "Har refresh-model-S nya matris-ljus, har ni lyckats förbättra det något?" osv, osv.