Rattlås, varför??
Postat: 05 okt 2015 01:32
Har flera gånger sett en Röd tesla stående på Supercharger InfraCity, dock aldrig fått möjlighet att tala med ägaren.
Fråga: Varför??


Fråga: Varför??


Det som är intressant i dessa sammanhang är hur enkelt ett "hack" sprids när det väl är tillgängligt. Precis som allt annat på internet. Jag håller med Peter, även om jag inte har riktigt 30 år i branschen ännu.Surfaren skrev:Peter hälsar att han har varit i mjukvarubranschen i 32 år och han har lärt sig att inget är hackningssäkert (ett rattlås däremot är en hårdvaruspärr som inte går att hacka). Om någon kommer på hur man hackar en Tesla så finns det upp till 5 andra bilar att välja på i InfraCity. Han vill undvika så långt det går att få bilen stulen (även om man kan spåra bilen så är det en massa besvär om den blir stulen).
Du som kör runt med bilen kan slå av apptillgången så att inte andra med Tesla-appen (kopplad till din bil) kan se dig. Men Tesla kan såklart fortsätta att spåra din bil även om knappen skulle vara avslagen. Så om den blir stulen så finns det ingen knapp som tjuven kan trycka på för att inte kunna bli spårad, men denne kan ju såklart alltid störa ut mobilsignalen eller till och med skruva bort skärmen och ta ut sim-kortet.bjelkeman skrev:För en som är ny till Teslas datorsystem: Går det att köra runt med en Tesla utan att den spåras på något sätt? Kan man slå av all mjukvara som identifierar sig över nätet? Kan man ladda på en Super Charger utan att identifiera sig?
Med regen och TACC så behövs ju inte bromsHammar skrev:De där rattlåsen ser ut att vara rätt lätthackade.
Frågan är om ett lås som låser bromspedalen skulle vara mer effektiv på en Tesla?
Fast bilen startas ju genom att man trycker på bromsen?Kilowatt skrev:Med regen och TACC så behövs ju inte bromsHammar skrev:De där rattlåsen ser ut att vara rätt lätthackade.
Frågan är om ett lås som låser bromspedalen skulle vara mer effektiv på en Tesla?
Så sant! Eller via app?matbl skrev:Fast bilen startas ju genom att man trycker på bromsen?Kilowatt skrev:Med regen och TACC så behövs ju inte bromsHammar skrev:De där rattlåsen ser ut att vara rätt lätthackade.
Frågan är om ett lås som låser bromspedalen skulle vara mer effektiv på en Tesla?
Jo, precis så tänker jag.Surfaren skrev:Peter hälsar att han har varit i mjukvarubranschen i 32 år och han har lärt sig att inget är hackningssäkert (ett rattlås däremot är en hårdvaruspärr som inte går att hacka). Om någon kommer på hur man hackar en Tesla så finns det upp till 5 andra bilar att välja på i InfraCity. Han vill undvika så långt det går att få bilen stulen (även om man kan spåra bilen så är det en massa besvär om den blir stulen).
nu finns det ju iofs inga væxlar på en Tesla. Det ær direktøverføring med fast utvæxling. Men ja, du behøver hålla in bromsen før att få bilen att gå i "D"rive.MaLund13 skrev:Hur som måste väl bromsen i för att kunna lägga i en växel?
Ja precis. En växel finns det så tekniskt sätt lägger man ju in en växelHelectriC skrev:nu finns det ju iofs inga væxlar på en Tesla. Det ær direktøverføring med fast utvæxling. Men ja, du behøver hålla in bromsen før att få bilen att gå i "D"rive.MaLund13 skrev:Hur som måste väl bromsen i för att kunna lägga i en växel?
Nja, om man ska "lägga" i en växel, så måste den ju först vara "ur". Om man bara har 1 växel så kopplas den väl aldrig ur, dvs man kan varken lägga i eller ur växeln, man bara stryper strömmen. För backen ändras väl bara riktningen på strömmen?Franz skrev:Ja precis. En växel finns det så tekniskt sätt lägger man ju in en växelHelectriC skrev:nu finns det ju iofs inga væxlar på en Tesla. Det ær direktøverføring med fast utvæxling. Men ja, du behøver hålla in bromsen før att få bilen att gå i "D"rive.MaLund13 skrev:Hur som måste väl bromsen i för att kunna lägga i en växel?.
Kanske ännu mer off topic: Nej, man ändrar fasföljden. Strömmen är växelström och ändrar riktning en gång för varje del av ett varv som motorn gör. Hur många delar kallas motorns poltal eller antal poler. (Känner att jag öppnar upp för att reda ut eftersläpning om nån vill gå ytterligare off topic.)HelectriC skrev:För backen ändras väl bara riktningen på strömmen?
Haha, tack för svaret!Surfaren skrev:Peter hälsar att han har varit i mjukvarubranschen i 32 år och han har lärt sig att inget är hackningssäkert (ett rattlås däremot är en hårdvaruspärr som inte går att hacka). Om någon kommer på hur man hackar en Tesla så finns det upp till 5 andra bilar att välja på i InfraCity. Han vill undvika så långt det går att få bilen stulen (även om man kan spåra bilen så är det en massa besvär om den blir stulen).
Haha, fick mig ett gott skrattSurfaren skrev:Låt mig fråga honom om/när han kommer in till jobbet idag.
Och om du vill diskutera saken mer ingående sitter jag oftast inne på Max med en kopp kaffe vid det runda bordet till vänster om dörren (om det inte är upptaget). Väl mött! /PeterAlx skrev:Haha, tack för svaret!
Hehe, kanske får komma förbi och ta en kopp jag med! Lär ju känna igen din bil iafOldManLink skrev:Och om du vill diskutera saken mer ingående sitter jag oftast inne på Max med en kopp kaffe vid det runda bordet till vänster om dörren (om det inte är upptaget). Väl mött! /PeterAlx skrev:Haha, tack för svaret!