Trådlösa laddaren 2021
Postat: 08 jul 2021 16:12
Tycker den laddar dåligt, vad har ni för erfarenheter, 44% vid start, 45% efter 40 min laddning (iPhone 8)? Verkar var något som inte stämmer......
Nej, den är utan skal, kanske måste jag skapa ett serviceärende?OfarligTesla skrev:Tycker den funkar bra, Kör du skal? Vet att skal kan göra trådlös laddning riktigt seg beroende på laddplatta.
Kolla med en annan telefon innan, så det inte är den.ducce916 skrev:Nej, den är utan skal, kanske måste jag skapa ett serviceärende?OfarligTesla skrev:Tycker den funkar bra, Kör du skal? Vet att skal kan göra trådlös laddning riktigt seg beroende på laddplatta.
Aida skrev:Haha så slut jag är. Trodde att tråden handlade om trådlös laddning av bilen (induktiv laddplatta i garaget under bilen). När kommer det!?
Bjelke skrev:Aida skrev:Haha så slut jag är. Trodde att tråden handlade om trådlös laddning av bilen (induktiv laddplatta i garaget under bilen). När kommer det!?Samma här!
Konstigt, både jag och frugan har 12 mini med skal utan några (större) problem. Enda vi kan behöva göra ngn enstaka gång är att flytta mobilen vänster/höger när de ligger på plattan.Imolarot skrev:Min iPhone 12 Mini laddar inte heller något... Den är typ 1 cm för kort. Man kan lägga på den så den tar laddning men när man kör och den rör på sig så slutar den ladda av och till hela tiden så är i princip värdelös för lite mindre telefoner.
Använder inte skal, lägger jag något under telefonen på 5-10mm så laddar den någorlunda normalt.pp3 skrev:Konstigt, både jag och frugan har 12 mini med skal utan några (större) problem. Enda vi kan behöva göra ngn enstaka gång är att flytta mobilen vänster/höger när de ligger på plattan.Imolarot skrev:Min iPhone 12 Mini laddar inte heller något... Den är typ 1 cm för kort. Man kan lägga på den så den tar laddning men när man kör och den rör på sig så slutar den ladda av och till hela tiden så är i princip värdelös för lite mindre telefoner.
Testat att höja upp telefonen lite? Är ju troligt att det inte är något fel på laddplattan.SGL skrev:Min laddar tyvärr väldigt sporadiskt. Har en iPhone SE.
La ett serviceärende, där mobile service bytte laddplattan men problemet kvarstår tyvärr. Har ett nytt ärende nu hos SC.
Stefan
Det är som sagt inga problem med telefoner, laddplattan eller så utan bara det att om man inte har en lite större telefon (eller skal på) så hamnar telefonen inte högt nog på laddaren bara.uncle_bob skrev:Ni med iPhones, har ni kollat inställningar kring laddning i telefonen, de har ju sen ett par iOS-versioner tillbaka ett defaultläge där telefonen inte laddar snabbt eller till max hur som helst om man inte specifikt ställer in att den skall göra det, för att slita mindre på batteriet.
Tack! Ska testa och kolla om det blir bättre.OfarligTesla skrev:Testat att höja upp telefonen lite? Är ju troligt att det inte är något fel på laddplattan.SGL skrev:Min laddar tyvärr väldigt sporadiskt. Har en iPhone SE.
La ett serviceärende, där mobile service bytte laddplattan men problemet kvarstår tyvärr. Har ett nytt ärende nu hos SC.
Stefan
Fungerar bra för att vara trådlös (alltid långsammare än laddning via kabel).ducce916 skrev:Tycker den laddar dåligt, vad har ni för erfarenheter, 44% vid start, 45% efter 40 min laddning (iPhone 8)? Verkar var något som inte stämmer......
Har bara kollat ena sidan, ska prova andra sidan i morgon. Har fått en tid på SC Malmö om ett par veckor så hoppas det går att få det att fungera bättre.martinot skrev:Fungerar bra för att vara trådlös (alltid långsammare än laddning via kabel).ducce916 skrev:Tycker den laddar dåligt, vad har ni för erfarenheter, 44% vid start, 45% efter 40 min laddning (iPhone 8)? Verkar var något som inte stämmer......
M3 LR 2021 med iPhone 8 (den lilla) med Apple läderfodral på.
Laddat trådlöst flera gånger till 100% i bilen.
Skulle nog be SC att kika på din bil. Är det samma sak på både den vänstra och den högra laddplatsen?
Jag har en iPhone SE och den ladddar. Visserligen är det kinkigt med placeringen och laddningen avbryts och återkommer om vart annat, men till slut blir den laddad. Igår körde jag 90 mil och den laddade till 100 % och sedan höll den sig på den nivån.SGL skrev:Min laddar tyvärr väldigt sporadiskt. Har en iPhone SE.
La ett serviceärende, där mobile service bytte laddplattan men problemet kvarstår tyvärr. Har ett nytt ärende nu hos SC.
Stefan
Tack! Körde en längre sträcka idag och precis som du skriver laddar den till 100%. Lite störigt bara att den är så känslig med placeringen.Niklas Z skrev:Jag har en iPhone SE och den ladddar. Visserligen är det kinkigt med placeringen och laddningen avbryts och återkommer om vart annat, men till slut blir den laddad. Igår körde jag 90 mil och den laddade till 100 % och sedan höll den sig på den nivån.SGL skrev:Min laddar tyvärr väldigt sporadiskt. Har en iPhone SE.
La ett serviceärende, där mobile service bytte laddplattan men problemet kvarstår tyvärr. Har ett nytt ärende nu hos SC.
Stefan
Skulle nog inte bli snyggt alls i den nya designen från 2021. Däremot kan man ju plugga in telefonen och lägga i något av facken i mittenkonsolen.Tabster skrev:En fundering.
Går det att dra in två kablar till de trådlösa landningsplatserna? Så man kan välja att ladda med sladd istället....så man får maximal laddning, och slipper ta av skalet på telefonen