CCS-adapter. Avslutat ärende!
Postat: 02 jan 2022 12:06
Någon som har en CCS-adapter till salu i närheten av Linköping?
Har du tappat bort din?Heathersbridge skrev:Någon som har en CCS-adapter till salu i närheten av Linköping?
Hur gammal är bilen? Står det att den är uppgraderad på skärmen "om bilen"?Heathersbridge skrev:Köpte bilen precis innan nyår på firma och bilen har blivit aktiverad men tidigare ägare har väl kvar adaptern misstänker jag.
Bilhandlaren sa att det inte fanns någon helt enkelt…
( fick tjata till mig en enfas-laddare från en annan bil, så den blev väl helt rensad innan den blev inbytt)
Jag tycker att det är bedrövligt att folk strippar sina bilar på standardutrustning vid försäljning för att tjäna några kronor. Laddkablar, UMC och det förekommer ju även den löstagbara dragkrokenHeathersbridge skrev:Köpte bilen precis innan nyår på firma och bilen har blivit aktiverad men tidigare ägare har väl kvar adaptern misstänker jag.
Bilhandlaren sa att det inte fanns någon helt enkelt…
( fick tjata till mig en enfas-laddare från en annan bil, så den blev väl helt rensad innan den blev inbytt)
Jag vill väldigt gärna tro att det är slarv, glöms bort eller liknande, men det kanske finns så extremt snålaB99 skrev:Jag tycker att det är bedrövligt att folk strippar sina bilar på standardutrustning vid försäljning för att tjäna några kronor. Laddkablar, UMC och det förekommer ju även den löstagbara dragkrokenHeathersbridge skrev:Köpte bilen precis innan nyår på firma och bilen har blivit aktiverad men tidigare ägare har väl kvar adaptern misstänker jag.
Bilhandlaren sa att det inte fanns någon helt enkelt…
( fick tjata till mig en enfas-laddare från en annan bil, så den blev väl helt rensad innan den blev inbytt)
Du sålde privat, verkar tyvärr inte vara ovanligt när Tesla byts in på tesla bla, om man får tro detta forumet, och det varierar väl endel med vad som ska/borde vara med i bilarna. I min E-tron var det lätt att säga vad jag ansåg skulle ingå.Bjelke skrev:Jag vill väldigt gärna tro att det är slarv, glöms bort eller liknande, men det kanske finns så extremt snålaB99 skrev:Jag tycker att det är bedrövligt att folk strippar sina bilar på standardutrustning vid försäljning för att tjäna några kronor. Laddkablar, UMC och det förekommer ju även den löstagbara dragkrokenHeathersbridge skrev:Köpte bilen precis innan nyår på firma och bilen har blivit aktiverad men tidigare ägare har väl kvar adaptern misstänker jag.
Bilhandlaren sa att det inte fanns någon helt enkelt…
( fick tjata till mig en enfas-laddare från en annan bil, så den blev väl helt rensad innan den blev inbytt)
människor också…?![]()
Jag gjorde precis tvärtom när jag sålde min första Tesla, stoppade i en massa prylar som köparen inte visste om
Den sista överraskningen fick han på vägen hem när jag skickade ett sms och sa att skulle kolla extra noga i
frunken, för där låg en Tesla original resväska (den som passar i ”hålet” på gamla bakhjulsdrivna bilarna).
Men han fick också en Tesla original-jacka, aluminium-pedaler och några extra smålampor (dom som sitter
lite överallt i bilen om man har premium-paketet) osv![]()
Nöjd köpare = god nattsömn liksom
Härligt att det löste sig, och underbart med forummedlemmar som hjälper till!Heathersbridge skrev:Case closed!
En mycket trevlig herre här på forumet har nu skickat en till mig.
Väntar med spänning på att kunna använda laddarnätet fullt ut