Sida 1 av 1
					
				USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 09:42
				av thof
				Hämtade min modell Y förra veckan men upptäckte att det saknades ett USB-minne i handskfacket. Tycker att det borde ingå för att kunna använda Vaktläge. Har det ingått för er andra? Duger det (eller det man kan köpa på Tesla-shopen) för ändamålet eller borde jag direkt satsa på något snabbare och större minne?
			 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 09:46
				av infelicitas
				Du behöver ha ett "tillräckligt bra" lagringsmedia för sentry, detta syftar på skrivhastighet och skrivtålighet. Det enklaste sättet är att skaffa en SSD eller köpa ett minne från Tesla.
Du skulle också kunna klaga på Tesla för att det inte ingick, men jag vet inte om det är standard att det ingår.
Genrellt så hamnar de sämsta lagringskretsarna i USB-minnen. Näst sämst är SD-kort.
			 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 09:58
				av martinot
				thof skrev:Hämtade min modell Y förra veckan men upptäckte att det saknades ett USB-minne i handskfacket. Tycker att det borde ingå för att kunna använda Vaktläge. Har det ingått för er andra? Duger det (eller det man kan köpa på Tesla-shopen) för ändamålet eller borde jag direkt satsa på något snabbare och större minne?
 
Det skall ingå. Kontakta Tesla så löser de det åt dig.
 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 10:34
				av EVVK
				Man får ju ta det lite vad det är, man behöver ju inte överdriva? 
 
Även om man stoppar in en dyr SSD i USB porten så får man inte alla fördelar av en SSD. Visst är det mer påkostade men då USB kontrollerna oftast är rejält nerbantade och saknar checksums mellan kontroller och SSD. Och det körs fortfarande på ett USB 2.0 interface. Vill man överdriva, så varför inte koppla in en USB ansluten NAS istället med flera SSDs 
 
Nej, skämåsido. USB minnen är kanske good enough. Är man nojjig att det skulle bli korruption senare, kan man väll lägga en hundring och byta ut den efter ett år.
Vill man uppgradera, skulle jag föreslå "Endurance" märkta MicroSD kort, t.ex. Sandisk , de är gjorda för övervakningskameror och konstant inspelning. De beter sig lite annorlunda än vanliga konsument USB stickor och micro SD kort.
t.ex. 
https://www.amazon.se/-/en/dp/B084CJJRBW/?th=1 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 14:13
				av thof
				Tack - ber Tesla skicka hem det som ingår så får jag se om det duger.
			 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 14:15
				av martinot
				thof skrev:Tack - ber Tesla skicka hem det som ingår så får jag se om det duger.
 
Har kört med det Tesla-minne som kommer med i vår M3:a jag plockde ut i juni förra året, och det har fungerat bra.
 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 25 feb 2022 18:08
				av Tellus
				martinot skrev:thof skrev:Tack - ber Tesla skicka hem det som ingår så får jag se om det duger.
 
Har kört med det Tesla-minne som kommer med i vår M3:a jag plockde ut i juni förra året, och det har fungerat bra.
 
Har kört samma usb minne sedan mars 2019 i vår performance och sedan hösten 2019 i vår sr+ utan att behöva byta, men har haft två uppsättningar ifall man vill ta in det ena och kolla.
Sandisk iXpand, tror den modellen utgått nu.
 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 26 feb 2022 10:41
				av kenjon
				Utgått? Och den lurade du mej att köpa!
			 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 26 feb 2022 13:33
				av Tellus
				kenjon skrev:Utgått? Och den lurade du mej att köpa!
 
Det borde du väl lärt dig nu att jag alltid lurar dig
 
			
					
				Re: USB för Vaktläge
				Postat: 26 feb 2022 16:27
				av kenjon
				Ha, du har ju beställt en blå!