Byggkvalite Tesla MYP från Berlin?
Postat: 11 apr 2022 13:27
Någon som har uppmärksammat hur kvalitén är på de nya Model Y från Tyskland ? Tänkte på panelgapp , lacken samt interiören?
Djastar skrev:Någon som har uppmärksammat hur kvalitén är på de nya Model Y från Tyskland ? Tänkte på panelgapp , lacken samt interiören?
Allt handlar om hur stor pinne man har i r*venTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.
Handlar det om hur stor pinne man har i röven, så kan jag tänka mig att en mm här eller där, är av betydelse.Jeppe_E skrev:Allt handlar om hur stor pinne man har i r*ven![]()
Naturligtvis ska man inte acceptera vad som helst, men att gå över bilen med skjutmått och sen gnälla för en mm här eller där har jag aldrig begripit.
Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan. Hehe.Jeppe_E skrev:Allt handlar om hur stor pinne man har i r*venTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.![]()
Naturligtvis ska man inte acceptera vad som helst, men att gå över bilen med skjutmått och sen gnälla för en mm här eller där har jag aldrig begripit.
Det har blivit en hype. Det är solklart att Tesla hade lite problem med kvalitetskontrollen runt ihopmontering (”panelgaps”) när M3 lanserades men nu är det nog inte sämre än de flesta andra bilar.Blipblop skrev:Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan.
Kollade på min 2018 Kia Niro här om dagen och insåg att dörrarna sitter lite snett och det skiljer några mm i gliporna mellan olika sidor av bilen. Har haft den i fyra år och aldrig lagt märke till detta förrän nu när jag beställt en Model Y och läst en massa om panel gapsAAKEE skrev:Det har blivit en hype. Det är solklart att Tesla hade lite problem med kvalitetskontrollen runt ihopmontering (”panelgaps”) när M3 lanserades men nu är det nog inte sämre än de flesta andra bilar.Blipblop skrev:Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan.
Bara titta på en Parkering. Dock tror jag inte de som köper andra bilmärken kollar efter panel gaps alls.
Min M3 från slutet av 2020 skiljer sig inte märkbart från min Audi A5. Det gr hitta någon liten detalj på bägge om man är petimeter.
Det här uppstod när det bara fanns Model S. Förr cirkulerade en lång checklista här som man skulle ha med till leverans och där ingick panel gaps. Anledningen är såklart att Tesla själva har obefintlig kontroll.Blipblop skrev:Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan. Hehe.Jeppe_E skrev:Allt handlar om hur stor pinne man har i r*venTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.![]()
Naturligtvis ska man inte acceptera vad som helst, men att gå över bilen med skjutmått och sen gnälla för en mm här eller där har jag aldrig begripit.
Sen vad det spelar för roll... Jo för stenskott osv spelar ju panelerna roll! Men annars mest estetiskt.
Och man kan också krydda det med att Elon stått på scen och skrutit med att nu jäklar blir viMWall skrev:Det här uppstod när det bara fanns Model S. Förr cirkulerade en lång checklista här som man skulle ha med till leverans och där ingick panel gaps. Anledningen är såklart att Tesla själva har obefintlig kontroll.Blipblop skrev:Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan. Hehe.Jeppe_E skrev:Allt handlar om hur stor pinne man har i r*venTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.![]()
Naturligtvis ska man inte acceptera vad som helst, men att gå över bilen med skjutmått och sen gnälla för en mm här eller där har jag aldrig begripit.
Sen vad det spelar för roll... Jo för stenskott osv spelar ju panelerna roll! Men annars mest estetiskt.
Som sagt... Om man inte gör det, så lider man inte av det. Om man gör det och upptäcker att huven är 1 mm fel på ena sidan så kommer det vara det enda man ser. Personligen så kunde jag inte bry mig mindre, så länge som det inte är extremt uppenbart snett. Sen är det som vanligt att prisbilden skall nämnas. Det är inte det som man betalar för. Det är all teknik och prestanda som man betalar för.Blipblop skrev:Samtidigt är det ju konstigt att man ska behöva göra det med en så grönjäkligt dyr bil som en Tesla Y. Känns lite som att Tesla uppfann mätningen av pane gaps. Hade aldrig hört det innan. Hehe.Jeppe_E skrev:Allt handlar om hur stor pinne man har i r*venTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.![]()
Naturligtvis ska man inte acceptera vad som helst, men att gå över bilen med skjutmått och sen gnälla för en mm här eller där har jag aldrig begripit.
Sen vad det spelar för roll... Jo för stenskott osv spelar ju panelerna roll! Men annars mest estetiskt.
tesla newbie skrev:Har inga problem med Teslas "panelgaps". Upplever dem inte som varken större eller mindre än de på min förra BMW. Känns lite absurt att folk tar med sig långa checklistor vid upphämtning av bilen för att kolla att allt är bra. Är väl troligen youtubes "fel". Tesla är ju enormt hypat på youtube och de har tusentals frivilliga marknadsförare och kritiker där. Själv har jag aldrig förstått detta med att en bil måste vara "perfekt" när man hämtar ut den om det nu inte är så att man inte planerar att köra med bilen och ha den som utställningsföremål. Räcker ju med att köra en tur på motorvägen efter upphämtningen så kan man redan ha ådragit sig ett par stenskott. Men tydligen är det viktigt att reporna kommer efter man hämtat ut bilen och inte innan. Min Tesla var i bra skick när jag hämtade ut den. I efterhand så har jag sett att den har en märklig skiftning i färgen på ett ställe som kan vara en rest efter polering. Men det bekommer mig inte. Min förra BMW hämtade jag ny med två små lackskador på främre stötfångaren, inte heller något jag anmärkte på. Däremot så fick de byta ett av backljusen.
Nej ska man ha tysk kvalitet får man nuförtiden bege sig till KinaTellus skrev:Verkar vara mitt i mellan Shanghai och Fremont angående panel gaps, så det duger nog.
Är väl inte bara haters som är negativa. Har sett flertalet som är positiva till Tesla på youtube som också pekar ut problem med byggkvalitén. När Model Y var ny i USA så verkade det som att i stort alla bilar hade problem med byggkvaliteten. Men nu med Shanghai-bilarna verkar det mycket bättre. En del beror nog på att Fremont-fabriken inte är byggd från början av Tesla. De Giga-factorys som Tesla byggt upp från grunden verkar ha lättare att producera bilar med hyfsad kvalitét. När man sedan börjar med mega-casting även för främre delen av chassit så kommer nog byggkvalitéten gå upp ännu mer eftersom en del gjuten i ett stycke blir perfekt varje gång.MWall skrev:tesla newbie skrev:Har inga problem med Teslas "panelgaps". Upplever dem inte som varken större eller mindre än de på min förra BMW. Känns lite absurt att folk tar med sig långa checklistor vid upphämtning av bilen för att kolla att allt är bra. Är väl troligen youtubes "fel". Tesla är ju enormt hypat på youtube och de har tusentals frivilliga marknadsförare och kritiker där. Själv har jag aldrig förstått detta med att en bil måste vara "perfekt" när man hämtar ut den om det nu inte är så att man inte planerar att köra med bilen och ha den som utställningsföremål. Räcker ju med att köra en tur på motorvägen efter upphämtningen så kan man redan ha ådragit sig ett par stenskott. Men tydligen är det viktigt att reporna kommer efter man hämtat ut bilen och inte innan. Min Tesla var i bra skick när jag hämtade ut den. I efterhand så har jag sett att den har en märklig skiftning i färgen på ett ställe som kan vara en rest efter polering. Men det bekommer mig inte. Min förra BMW hämtade jag ny med två små lackskador på främre stötfångaren, inte heller något jag anmärkte på. Däremot så fick de byta ett av backljusen.
Jag uppfattade det som att checklistan jag talar om uppfanns och utvecklades på det här forumet. Den kom till pga ett behov av att kolla lite saker som Tesla garanterat inte kollat på, men sen kanske den blev lite väl nitisk eftersom folk brainstormade och så fanns det ingen "redaktör" för checklistan som bedömde rimligheten på förslagen.![]()
Dvs eftersom Tesla inte kollade/kollar bilarna alls så har den här nitiska kontrollkulturen vuxit fram. På gott och ont. Det är alltså Teslas eget fel. Och det är Tesla-ägare som stått för framväxten av kulturen, och inte haters på youtube.
Min uppfattning efter alldeles för många timmar på YouTube är att det inte är någon skillnad i komfort och fjädring. Men de nya bilarna (både Shanghai och Berlin) har hatthylla vilket säkert kan dämpa ljudet en aning. De tyska har även filtmaterial vid de bakre dörrarna där säkerhetsbältena hänger, vilket tydligen ska ta bort skrammel från att bälteskontakten annars hänger emot hård plast.chaffis75 skrev:Själv bryr jag mig inte mycket om panal gaps men undrar om ett par andra saker.
Jag provade en modell y häromdagen som jag antar var Kina byggd.
Jag reagerade på ett par saker.
1. Högt vägljud, ingen hatthylla bak.
2. En del skrammel från bilen, tror inte den är dåligt sammansatt uatn kanske mer ett design problem, har Berlin de stora castinhs fram och bak på samma sätt som de ska bli från texsas fabriken?
3. Stötig, ja vissa kanske säger sportig men jag skulle föredra mer komfort.
Vet någon om dessa saker är bättre i en Berlin byggd modell y? Jag vet att idag är de väl bara P modellen därifrån idag men de lär väl snart även byggas vanliga modell Y där snart.
Då jag är på ett tesla forum så måste jag ju säga lite bra saker också.
1. Ja enorm acceleration, mycket ljud från motorn vid acceleration men tyckte nog mest de lät häftigt även om de förvånade mig.
2. Ljudet i stereon kan nog vara bra.. Dock hade nog någon maxat basen och jag orkade aldrig leta upp inställningarna.
3. Autopiloten körde enormt snyggt även om de irriterade mig att man måste slå på de igen så snart jag bytte fil tex, men de var säker något jag gjorde fel.
Men ja de är den övre delen av inlägget jag hoppas någon vet mer om.
Aha.. De var intressant.. Ja kanske de var bälteskontakten som skramlade..not_sure skrev:Min uppfattning efter alldeles för många timmar på YouTube är att det inte är någon skillnad i komfort och fjädring. Men de nya bilarna (både Shanghai och Berlin) har hatthylla vilket säkert kan dämpa ljudet en aning. De tyska har även filtmaterial vid de bakre dörrarna där säkerhetsbältena hänger, vilket tydligen ska ta bort skrammel från att bälteskontakten annars hänger emot hård plast.chaffis75 skrev:Själv bryr jag mig inte mycket om panal gaps men undrar om ett par andra saker.
Jag provade en modell y häromdagen som jag antar var Kina byggd.
Jag reagerade på ett par saker.
1. Högt vägljud, ingen hatthylla bak.
2. En del skrammel från bilen, tror inte den är dåligt sammansatt uatn kanske mer ett design problem, har Berlin de stora castinhs fram och bak på samma sätt som de ska bli från texsas fabriken?
3. Stötig, ja vissa kanske säger sportig men jag skulle föredra mer komfort.
Vet någon om dessa saker är bättre i en Berlin byggd modell y? Jag vet att idag är de väl bara P modellen därifrån idag men de lär väl snart även byggas vanliga modell Y där snart.
Då jag är på ett tesla forum så måste jag ju säga lite bra saker också.
1. Ja enorm acceleration, mycket ljud från motorn vid acceleration men tyckte nog mest de lät häftigt även om de förvånade mig.
2. Ljudet i stereon kan nog vara bra.. Dock hade nog någon maxat basen och jag orkade aldrig leta upp inställningarna.
3. Autopiloten körde enormt snyggt även om de irriterade mig att man måste slå på de igen så snart jag bytte fil tex, men de var säker något jag gjorde fel.
Men ja de är den övre delen av inlägget jag hoppas någon vet mer om.
Bosch lär väl ha tillverkning även i Kina som alla andra.Honkan skrev:Det vi inte riktigt vet är ju andra delar i bilen som kanske kommer från tyska tillverkare som Bosch , vilket kan medföra bättre elektronik eller rostskydd men men det har vi ingen amningen om före någon skruvar isär bilen helt