Sida 1 av 1
Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 14:58
av Alx
Ekonomin går lika bra som en nyproducerad Tesla.. Vill man verkligen förknippas med detta?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21976706.ab
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 15:01
av Surfaren
Då undrar man ju var citatet ”Svensk ekonomi går som på räls” i rubriken kommer ifrån. Det finns ingen annanstans i artikeln.
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 15:04
av Datordoktorn
Jag får samma obehagliga känsla i kroppen som när jag för ett antal år sedan upptäckte att Jonas Gardell hade en likadan bil som jag......
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 16:18
av TiborBlomhall
Pluspoäng för Magdalena Andersson som inte har gått på Aftonblaskans katastrofartikel "
Tesla Model S håller bara i 10 000 mil"!
Känns skönt att associationen "Tesla=bra" finns i vissa av våra politikers hjärnor.
Finansministern gör oväntad reklam för Tesla
Postat: 21 dec 2015 16:19
av Kirre
”Svensk ekonomi är urstark. Den går lika bra som en nyproducerad Tesla”, säger finansminister Magdalena Andersson (S) på en presskonferens.
http://www.dn.se/ekonomi/finansminister ... ska-laget/

Re: Finansministern gör oväntad reklam för Tesla
Postat: 21 dec 2015 16:24
av TiborBlomhall
Nyproducerad Tesla smäller högre än nyproducerad Volvo hos vår egen finansminister
Undras vad de tycker om det i Torslanda

Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 17:18
av Daoops
Jag tycker man hör på hennes attonation att hon (hennes mediastaff) har övat på just den meningen och att dom vridigt och vänt lite på det. "Hur skall vi låta hippa och balla".
Eftersom sveriges utgiftstak verkar flyga åt helsike så påminner det väl lite om ekonomin för den gemene teslaköparen som aldrig skulle drömma om att pytsa in över 500k för en annan typ av bil. Så analogin är väl rätt bra

.
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 22:16
av pegs
Låter som om någon har provkört blivit lite frälst

Snart ser vi kanske inloggningen "Magda" på TCS?
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 21 dec 2015 23:21
av Herr X
Min nyproducerade tesla har haft en vattenläcka i taket. När de försökte reparera den misslyckades de: taket blev snett och det blev ett ordentligt knivhack i en gummilist. När de tog in den igen för att fixa den misslyckade reparationen så misslyckades de igen och taket är nu helt snett och varje gång jag tittar på mitt tak så blir jag sur.
Blir Magdalena Angdersson sur varje gång hon ser på svensk ekonomi?
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 22 dec 2015 06:33
av miksch
Jeg har hatt 3 reparasjoner på glasstaket. Tesla i Oslo fikk det til. Super service. Der har de spesialisister på glasstak. Prøv der.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 22 dec 2015 15:59
av Nicke Nyfiken
miksch skrev:Jeg har hatt 3 reparasjoner på glasstaket. Tesla i Oslo fikk det til. Super service. Der har de spesialisister på glasstak. Prøv der.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Då kanske Magdalena ska åka dit med sin trasiga och läckande budget, så att dom kan fixa den.
Sent from my Ericsson Hotline not using Tapatalk
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 22 dec 2015 16:08
av Franz
Fram tills nu har ju regeringen fått regera med annans budget så det skall väl bli lite spännande att se vad som händer när de för första gången får en egen budget.
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 23 dec 2015 14:54
av miksch
Ja, kjør dit og la glasstaket ordne der. De bruker 1-2 dager. Så er de hyggelige. Får 10 av 10 poeng av meg.
Lykke til.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 23 dec 2015 15:16
av Herr X
miksch skrev:Ja, kjør dit og la glasstaket ordne der. De bruker 1-2 dager. Så er de hyggelige. Får 10 av 10 poeng av meg.
Lykke til.
Det var Tesla Oslo Nord som hade sönder det från början. Lämnade in det för att det läckte vatten, fick tillbaka det snett med gummilister för glastakets skenor som inte sitter fast och hänger ner i bilen.
Re: Ekonomin går lika bra som..Tesla?
Postat: 24 dec 2015 10:04
av miksch
Jeg slet med et lekkende tak bak hø side. Tesla Drammen prøvde å fikse dette 2 ganger, men det lakk hele tiden. Siste gang fikk jeg bilen tilbake med tilnærmet tomme batterier. Det var minus 5 grader, og da satt jeg først en time i Sc i Drammen før jeg kom meg hjem igjen. Valgte derfor Tesla Lysaker som nytt serviceverksted. Utrolig hyggelige der. De tok bilen rett inn, fant feilen i løpet av noen timer og tettet og ordnet med nye pakninger. Fikk bilen tilbake vasket og full-ladet. I mellomtiden fikk jeg disponere en BMW X1. Helt grei bil.
Jeg fikk etterpå høre at verksmesteren har spesialisert en del av teamet på panoramatakreparasjon. Det er nok der skoen klemmer, og der har de satt inn ressursene.
Jeg tror at Tesla Lysaker og Tesla Nord ikke er detsamme. Ta en telefon og sjekk.
Sent from my iPhone using Tapatalk