Nya bilder på Model lll
Postat: 02 jul 2016 00:11
Nu har nya bilder på Model lll kommit från Freemont, galet snygg 
http://electrek.co/2016/07/01/tesla-mod ... t-factory/

http://electrek.co/2016/07/01/tesla-mod ... t-factory/
Rakt bakifrån behöver de inte göra något. De får dock gärna kika en extra gång på frontenSurfaren skrev:Riktigt snygg i profil. Hoppas dom hinner göra något åt hur den ser ut rakt bakifrån innan "pencil down"...
Jepp, det var väl så Elon sa sist. Nu är det bara att börja producera maskinen som gör maskinen.Pontus skrev:Har det inte redan passerat pensel down?
Tycker fronten är skitsnygg, speciellt från vinkeln på den övre bilden:chpaulin skrev:Rakt bakifrån behöver de inte göra något. De får dock gärna kika en extra gång på fronten
Nja. En A5 är betydligt tjockare där fram.Limbster skrev:Ser väldigt mycket ut som en Audi A5, fast lite läckrare.
Kannibalisering på MS är nog inte det största hotet. M3 ska ju sälja i betydligt större volymer att det inte spelar nån roll. Längre fram i tiden när fler tar steget till elbil, så finns det tillräckligt många kunder till MS även om M3 kannibaliserer en del. MS är inte tänkt att vara storsäljaren på samma sätt.Zoidberg skrev:Över lag tycker jag den är lyckad! Ser lite ut dom en gravid Porsche.![]()
Hade dom gjort den med en större hatchback, hade dom nog tappat kunder på model S.
Had efim gjort den ännu mindre skulle den bli för trång för 5pers.
Att hålla bilen liknande en sedan gör att den i många fall förblir en "andra bil" i hushållet och försäljningen av model S är relativt ohotad.
Vad olika man kan tycka. Fronten är 50% av deal-breakern för mig. En 0-100 tid på över 4 sek är nästa. Får hoppas på att det senare kan åtgärdad genom en p-modell, annars får det bli en model s. Bara öken att det inte finns drag på model s... Jag utgår från att takräcke är möjligt på model 3, annars räcker det som enskilld grej för att välja annat än model 3.Laban skrev:Tycker fronten är skitsnygg, speciellt från vinkeln på den övre bilden:chpaulin skrev:Rakt bakifrån behöver de inte göra något. De får dock gärna kika en extra gång på fronten
Snyggaste Teslan hittills enligt mitt tycke och smak.
Med tanke på att Model S har rätt dåligt utrymme i baksätet (huvudhöjd) så hade man i så fall behövt förlänga den en del. Och då hade det i princip blivit en Model S. Dålig ide I dagsläget.Zoidberg skrev:Hade dom gjort den med en större hatchback, hade dom nog tappat kunder på model S.
Förträffligt att inte släpa runt på en lång nos i onödan när det inte behövs.alset srotom skrev:Enligt mig så är fronten på model ☰ för kort och ser väldigt oproportionerlig ut.
Nån/några decimeter längre skulle göra susen.
Jag håller inte med. Tycker som 18650, känns lite gammaldags med överdrivet långa fronter:alset srotom skrev:Enligt mig så är fronten på model ☰ för kort och ser väldigt oproportionerlig ut.
Nån/några decimeter längre skulle göra susen.
Gillar också framlyktorna, jag är faktiskt lite nyfiken på hur Model S hade sett ut med Model 3 front.danni skrev:Jag tycker Model 3 är riktigt snygg, särskilt nosen och framlyktorna. Taklinjen och baken är lite för bulliga. Allt som allt tycker jag Model S facelift är Teslas snyggaste bil.
Jag kan skriva under på ovanstående. Hoppas inte dom pillar för mycket på fronten innan dom lägger undan pennan (men dom får gärna lista ut att frunken också kan vara eldriven).danni skrev:Jag tycker Model 3 är riktigt snygg, särskilt nosen och framlyktorna.
... baken är lite för bulliga.
Jag tror att det är lag i USA på att den måste vara mekanisk. Fråga mig inte varför, men troligen en kvarleva från ICE-tidenSurfaren skrev:Jag kan skriva under på ovanstående. Hoppas inte dom pillar för mycket på fronten innan dom lägger undan pennan (men dom får gärna lista ut att frunken också kan vara eldriven).danni skrev:Jag tycker Model 3 är riktigt snygg, särskilt nosen och framlyktorna.
... baken är lite för bulliga.
Den kom med på film under test drives när den presenterades. Här är sida med bild på den:http://electrek.co/2016/04/05/opinion-t ... -glovebox/Fluid skrev:Någon som sett en bild där frunken är öppen?
Ludicrous!LarsL skrev:Blir ju perfekt för UMC och adaptrar som man vill ha med men sällan använder.