Sida 1 av 1

För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 21:01
av bylund
När jag klickar runt på Teslas superladdarkarta så ser jag att det är för få angivna på många ställen. Sundsvall, Infra City, Sillekrog, Ödeshög är alla listade som "4 Superchargers, available 24/7". Jag är rätt säker på att det har varit rätt förut. Kanske inte jätteviktigt, men i alla fall jag undviker mindre stationer i semestertider när jag är utomlands. Genom Sverige kan man ju inte riktigt hoppa över lika mycket som i t exTyskland (men Sillekrog eller Infracity kan man ju skippa om man kör Ödeshög-Gävle t ex), så här spelar det mindre roll.

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 21:10
av vigge50
Kan de vara att Tesla uppdaterar eller lagar trasiga laddare? Någon som bor nära en as dessa som kan kolla kanske?

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 22:11
av Oppfinnarn
Såg också det för någon vecka sedan, när det gällde Ödeshög, det stod 4 st. Men precis som vid tidigare besök på platsen så var det 8 st fungerande förra Lördagen, senast jag passerade.

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 22:23
av MaLund13
Har varit så ganska länge nu, vet inte varför det står fel... Ingen av dem har ju 4 laddplatser, och inte har det vart några reparationer heller sedan jag noterade detta. Gammal info som inte uppdaterats kanske?

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 23:28
av bullen
Varje laddare servar ju 2 platser. Så 4 laddare är 8 laddplatser.

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 08 sep 2016 23:49
av bylund
Fast då skulle det finnas 16 laddplatser i Toftaholm där de anger 8 superladdare. De får välja ett system och hålla sig till det :)

Dessutom har några av ställena sex laddplatser och inte åtta.

Re: För få angivna superladdare på Teslas karta

Postat: 09 sep 2016 01:03
av bullen
Konsekvens är överskattat