Sida 1 av 1

Min KVD erfarenhet

Postat: 07 nov 2016 15:23
av sweslac
Nu är den såld. Min executive XC 90 från 2006 med 12 500 mil. Den var lite speciell eftersom den hade en V8. Under årets gång har vi monterat in iPod / Aux, extraljus, aldrig missat en enda service och har byt ut allt som har med hjul att göra (Nivåmat, packningar, lager, busningar och så klart parkeringsbromsskatten värd 5000 SEK vart tredje år). Bara servad hos bilia.

Det var en bra, snabb och säker bil men man fick ångest vid varje besiktning trots att vi tog mycket bra hand om den. Hjulvagnen klarade inte av vikten tror jag.

Lämnade in den på KVD med allt. Vinterdäck, takräcke, avd. dragkrok. Alla kvitto och original inköpskvitton.

Dom lägger upp annonsen och dom listade varje liten fel dom kunde hitta. Till och med vissa jag hade inte alls märkt av.

Men...det första jag ser är att dom säger att dragkrok saknas. Sedan står det att sista servicen var inte gjord. Tog massor med epost och telefonsamtal för att rätta till det där. Dagens läxa, ta kort på allt ni lämnar över till KVD.

Bilen såldes för 111 500:- dom sista 45 000 var under sista kvarten. Lite galet.

Pengarna dröjde, då dom hade tappat bort reg bevis !!! You can't make this up !!!

Nu ser man att bilen är till salu för 169 000 hos någon annan! Fel fri så klart och med Summum beteckning istället för Executive.

https://www.blocket.se/ostergotland/Vol ... 798750.htm

Re: Min KVD erfarenhet

Postat: 07 nov 2016 18:39
av e5m1r
Känner igen det mesta....
Fick anmärning på klonk i växelåda vid manuell växling och sportläge
Klart som fan att den hugger då liksom hela poängen

Re: Min KVD erfarenhet

Postat: 07 nov 2016 19:10
av LarsL
sweslac skrev:
Nu ser man att bilen är till salu för 169 000 hos någon annan! Fel fri så klart och med Summum beteckning istället för Executive.

https://www.blocket.se/ostergotland/Vol ... 798750.htm
Orsaken till att jag aldrig kommer köpa begagnad bil från en bilhandlare...