Sida 1 av 1
Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 00:51
av Pontus
Enligt AMS så kan man räkna på körglädjen enligt formeln:
Varvtal vid max effekt dividerat med (vikteffekt + 4x bilens höjd i meter + 4x bilens vikt i ton)
I deras exempel fick en Ferrari458 768 poäng och Porsche hamnade under 700.
Vad får en P100D...
10000? / (3,2 + 4x1,38 + 4x2,3) = 558
Men om varvtalet som man vill ha högt ligger på 15000 så hamnar man långt över Ferrarin.
Tror att denna formel behöver justeras när det kommer sportbilar med elmotorer. Vet inte hur man ska räkna på P1 och andra bilar med fler motorer heller.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 07:27
av bylund
Ska man ta snittet av varvtalen eller addera dem om man ha mer än en motor?
Nu ligger väl förvisso toppeffekten vid mycket låga varvtal på en elbil.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 07:53
av Niklas Z
Tesla ger toppeffekt i ett varvtalsintervall och det slutar vid ganska höga varvtal, jämfört med de flesta ICE för bilar.
Men jag ställer mig frågande till varvtalets betydelse för körglädjen i en elbil. Är den välgjord märker man inte av varvtalet och då påverkas knappast körglädjen.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 08:39
av bylund
Får man tro grafen i
http://www.dragtimes.com/blog/tesla-model-x-vs-s-power så toppar Model S
P90D effekten under 50 km/h.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 09:26
av Niklas Z
Men tittar man på grafen så ser man att den är i stort sett konstant från cirka 40 mph till cirka 95 mph. Ska man då välja den nedre delen av intervallet, eller den övre för att bestämma varvtalet man sätter in i ams formel?
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 10:03
av mati
Varvtalet i en elbil utan med konstant utväxling är ju proportionellt med hastigheten. Det skulle enligt formeln ovan betyda att körglädjen har en peak vid en viss hastighet medan den i en ICE-bil är hastighetsoberoende, eller åtminstone med en peak per växel. Det är ju helt fel. Vi vet ju att den växellösa accelerationen är en del av körglädjen. Formeln stämmer inte.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 10:53
av Niklas Z
Formeln är uppenbart framtagen för ICE-bilars egenskaper och det får till följd att den ger diverse konstiga resultat för icke-ICE-bilar.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 12:32
av Gustafsson
Körglädje mäter man bäst genom att multiplicera flinets bredd x höjd efter en provtur.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 12:35
av chpaulin
Fjantigaste jag hört. Känns nästan som att man skapat formeln för att den inte skall fungera för något annat än bensinbilar.
Re: Körglädje enligt AMS
Postat: 14 dec 2016 16:04
av Pontus
Man kan ju fråga sig varför högt varvtal ska ge glädje? Kanske att det ger ett glädjande ljud, kanske att det ger en känsla av att motorn jobbar maximalt eller något annat som ger glädje.
I en elbil är det mer känslan av att det finns kraft i mängder redan ifrån noll.