Tillfälle att kopiera Svenssons...
Postat: 04 mar 2017 17:02
Denna dök upp på Blocket nyss. Ser ju riktigt trevlig ut (för att vara en "soccermom-bil") 

Denna???lator skrev:Denna dök upp på Blocket nyss. Ser ju riktigt trevlig ut (för att vara en "soccermom-bil")
Man ställer in sin tid själv i profilen här på forumet. Gäller även sommar/vintertid. Gissar att du har bpgot felinställt där.Gurree skrev:Kom att tänka på att tiden verkar gå en timme för fort här på forumet.. är det någonting som har med att Tesla är en fordonstillverkare från framtiden eller är det bara att tiden går för fort när man hänger här på forumet??
Du får justera under inställningar vilken tidszon som du vill använda och på vintern så får man använda 0 i stället för +1 (sverige) om man inte vill att tiden ska försvinna.Gurree skrev:Kom att tänka på att tiden verkar gå en timme för fort här på forumet.. är det någonting som har med att Tesla är en fordonstillverkare från framtiden eller är det bara att tiden går för fort när man hänger här på forumet??
??kangru skrev:Priset visar väl ganska väl vilka problem som 7sitsen har.
Det är väldigt ont om plats på 5 av de 7 platserna för alla utom barn och pygméer. 6 sits är mycket luftigare och bättre på alla sätt om man inte måste ha exakt 7 platser.mahulkp skrev:??kangru skrev:Priset visar väl ganska väl vilka problem som 7sitsen har.
Förstod inte vad det har med priset att göra? Har själv en 7-sits och så länge alla i sällskapet inte är 190 cm så åker 7 vuxna utan större problem.kangru skrev:Det är väldigt ont om plats på 5 av de 7 platserna för alla utom barn och pygméer. 6 sits är mycket luftigare och bättre på alla sätt om man inte måste ha exakt 7 platser.mahulkp skrev:??kangru skrev:Priset visar väl ganska väl vilka problem som 7sitsen har.
Ni ska då ha allt serverat på silverfat ni...Pontus skrev:Denna???lator skrev:Denna dök upp på Blocket nyss. Ser ju riktigt trevlig ut (för att vara en "soccermom-bil")
Den är inte mjukvarubegränsad till 90kWh utan det är just ca 90kWh batteripack. Har man en P90D med Ludicrous så gick det dock att uppgradera till P100DL genom att byta batteripack. Osäker om det fortfarande är möjligt och det är inte helt gratis.Dansken skrev:Är Signature mjukvarabegränsat till 90kwh? Eller hur går det att uppgradera till 100?
Jag är inte så påläst, men jag trodde att 100 batterierna var för nya för att ha levererats med Signature modellerna (som väl var dom första som levererades?).
Signature, uttagen i september = AP2 helt omöjligt.Pontus skrev:NYA innebär det AP2 hårvara (näst in till omöjligt)?
Signature är typ som First Edition. Vi som har Signature lade in 263k i reservation, hade lite färre val då det mesta ingick (enda sakerna som påverkade priset och som gick att lägga till var dragkrok, vinterpaket och Ludicrous). De perks som Signature fick var dels möjlighet att välja färgen Signature Red, en mörkare röd färg och sedan att det står Signature på lite olika platser. De flesta Signature levererades rätt tidigt men det verkar ha funnits andra icke Signature som levererades ungefär samtidigt eller till och med före.SolnaGnagarn skrev:Ser precis ut som min. Jag betalade dock inte det priset. Är signature nåt speciellt? Jag har samma spec och min kostade 1732"
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Jag har samma spec dock ej Signature och min kostade 1670' i september.SolnaGnagarn skrev:Ser precis ut som min. Jag betalade dock inte det priset. Är signature nåt speciellt? Jag har samma spec och min kostade 1732"
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Min kom till Sverige som showroombil i oktober tror jag. Var det nån prishöjning där i krokarna tro?mahulkp skrev:Jag har samma spec dock ej Signature och min kostade 1670' i september.SolnaGnagarn skrev:Ser precis ut som min. Jag betalade dock inte det priset. Är signature nåt speciellt? Jag har samma spec och min kostade 1732"
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Aha ok!Svenssons skrev:Signature är typ som First Edition. Vi som har Signature lade in 263k i reservation, hade lite färre val då det mesta ingick (enda sakerna som påverkade priset och som gick att lägga till var dragkrok, vinterpaket och Ludicrous). De perks som Signature fick var dels möjlighet att välja färgen Signature Red, en mörkare röd färg och sedan att det står Signature på lite olika platser. De flesta Signature levererades rätt tidigt men det verkar ha funnits andra icke Signature som levererades ungefär samtidigt eller till och med före.SolnaGnagarn skrev:Ser precis ut som min. Jag betalade dock inte det priset. Är signature nåt speciellt? Jag har samma spec och min kostade 1732"
Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Här är en bild på min bil med nyligen påsatta sommarhjul:
Tråd med lite fler bilder på min Model X P90D Signature Red, bilderna kommer på sida 10
http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... =24&t=2349