Bra fart i Solna
Postat: 19 apr 2017 22:56
Tesla verkar tycka att det går lite i långsammaste laget på E4:an förbi Solna idag.
Löven ville att alla med elbil inte behöver bry sig om hastighet då de inte släpper ut några avgaser.jonsalgerier skrev:Tesla verkar tycka att det går lite i långsammaste laget på E4:an förbi Solna idag.
Japp det är sant, men för mig känns det som ett större problem med smutsiga skyltar, smutsig avläsningsutrustning och/eller problem med tolkningen av skyltarna än att hålla databaserna uppdaterade när de nu ändå finns.bylund skrev:Fast det fina med skyltning är ju att den är den som gäller juridiskt, inte vad som står i din databas. Så om skylt och databas säger olika torde det vara skylten som gäller. T ex tror jag få databaser uppdateras vid vägarbeten. Bäst vore ju en standardiserad databas som väghållaren svarar för som kan kollas i realtid snarare än att det ligger tillsammans med kartdata i bilen.
Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Kan det ha varit södertunneln kanske? För där ballade min iaf ur totalt för två veckor sedan...Legato skrev:Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Men då kan man ju iaf hoppas att de successivt börjar använda all Waze-data nu då!
Det är ngt år sen. Minst.Legato skrev:Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Men då kan man ju iaf hoppas att de successivt börjar använda all Waze-data nu då!
I synnerhet då om den autonoma bilen tolkar skylten som 130HelectriC skrev:I Norge är det ganska vanligt med små bergsvägar som är skyltade 80. På många sträckor är det helt sjukt snabbt och man riskerar livet om man håller 80. Undrar hur en autonom bil hade hanterat det?
Nej men nära... Skeppsbron där det sedan länge är avstängt för biltrafik. Där tyckte Google Maps det gick utmärkt att köra. Det går ju tyvärr inte ens om man vill bryta mot lagen pga fysiska hinder i vägenBjelke skrev:Kan det ha varit södertunneln kanske? För där ballade min iaf ur totalt för två veckor sedan...Legato skrev:Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Men då kan man ju iaf hoppas att de successivt börjar använda all Waze-data nu då!
Well, som sagt inte all data i så fall. Nej, jag körde Google Maps i luren, var faktiskt inte ens i Teslan.dstr skrev:Det är ngt år sen. Minst.Legato skrev:Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Men då kan man ju iaf hoppas att de successivt börjar använda all Waze-data nu då!
Men du sitter väl inte och letar efter det i Teslan? Teslas navigering är INTE google maps, enbart kartan.
Navigeringen är offline från Navigon.
För något år sen läste jag om dessa fysiska hinder som bara skulle släppa igenom bussar -- att bussarna slet av däcken på dem! Halvt rätt, högst!Legato skrev:Nej men nära... Skeppsbron där det sedan länge är avstängt för biltrafik. Där tyckte Google Maps det gick utmärkt att köra. Det går ju tyvärr inte ens om man vill bryta mot lagen pga fysiska hinder i vägenBjelke skrev:Kan det ha varit södertunneln kanske? För där ballade min iaf ur totalt för två veckor sedan...Legato skrev:Aha, vad bra om de börjat göra det. De tar dock inte in all data (eller gjorde iaf inte för nån månad sen), jag testade rent praktiskt i Stockholms innerstad då en vän påstod att Maps hade all Waze-data, men lik förbannat fastnade jag vid en förbjuden/omöjlig passage som Waze kände till.dstr skrev:Fast det gör dom. Rätt flitigt. Jag har sett "Reported by waze" flera gånger.Legato skrev:Fattar fortfarande inte att Google inte använder Waze data till Google Maps. Det är helt absurt att de köpte Waze för en massa miljarder och sedan inte använder datan. Gjorde man det och la till i GM och Waze att användarna även skulle rapportera ändrad hastighet så borde problemet vara nära nog löst.
Men då kan man ju iaf hoppas att de successivt börjar använda all Waze-data nu då!
Idag var det 70 förbi hela Solna, säkert bara för att jag letade efter orsakenPontus skrev:Min visar också 130 där sedan några veckor tillbaka och även 100 på norrgående delen lite längre norr ut där det i varje fall tidigare varit 80, har sagt till mig själv säkert 10x att nästa gång ska jag kolla om dom ändrat skyltningen. Kanske imorgon