här kommer länken till min lilla aftermovie från träffen, hade ont om material så det blev som det blev.. får satsa större nästa år med lite mer steadycams och fler filmare
Om ni ser en specifik bild ni vill ha i full upplösning så skicka ett meddelande så fixar vi de.
Plus att det krävs tillstånd från Länsstyrelsen eftersom den räknas som en övervakningskamera.
Men vem fan bryr sig På den höjden lär den inte stört några flygplan som inte redan kört in i byggnader. Själv blev jag dock lite illamående av videon
Re: Teslaträff 2017 AFTERMOVIE
Postat: 21 maj 2017 08:58
av HelectriC
Lycka till när polisen ska försöka hitta den som kör en drönare! När dom inte ens tar bedragare där namn och adress presenteras framför näsan, så lär dom inte lägga en sekund på att spåra drönarpiloter.
Själv har jag klarat att krascha min drönare och väntar på reparation
Re: Teslaträff 2017 AFTERMOVIE
Postat: 21 maj 2017 11:41
av selfish
Tehjimos får då tacka den anonyma filmare som skickat drönarklippen till honom.... Vem vet pilot kanske hade transponder, flygradio och kontakt med BMA. Eller så skedde det mellan BMA-ARN då det finns en strimma mellan kontrollerade luftrum. Vad säger att filmaren inte har tillstånd av länsstyrelsen? Vi får förutsätta att allt är OK!
Eller lika OK som att 35 Teslor parkerar på Karlaplan där det råder stoppförbud!
Re: Teslaträff 2017 AFTERMOVIE
Postat: 21 maj 2017 11:52
av Jerker
Man arbetar på en anpassning av dessa regler kring drönare till verkligheten. Beräknas komma ett förslag i höst. Man inser att nuvarande regler inte är tillämpbara på drönare och att det inte går att upprätthålla reglerna.