Elbilen blir miljövänlig först när elsystemet är fosilfritt.
http://www.nyteknik.se/asikter/debatt/a ... 875016.ece
Undrar hur den Schweiziska forskningen kom fram till att en elbil år 2020 kommer ge upphov till 220 gCO2/km vid ogynnsam europeisk elproduktion?
En Tesla drar väl ogynsamnt 0,25kWh/km
- vid ogynnsam europeisk elproduktion idag (450gCO2/kWh) blir det 112,5 gram CO2/km
- Svensk elproduktion ger upphov till 20g CO2/kWh blir det 5 gram CO2/km
- Nordisk elmix ger upphov till 100g CO2/kWh blir det 25 gram CO2/km
Sedan kanske det är synd att inte ta med andra visnter i form av t.ex partikelutsläpp och NOx som inte verkar vara direkt hälsobringande.
Trista propagandamaskin mot en elektrifiering av fordonsparken.
Tveksam artikel i NyTeknik
Moderator: Redaktion
Re: Tveksam artikel i NyTeknik
.
Senast redigerad av Svenssons, redigerad totalt 1 gånger.
They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.
Re: Tveksam artikel i NyTeknik
Nu ska det kanske påpekas att detta är en debattartikel skriven av Johnny Kellner, "energikonsult och klimatstrateg", och inte en nyhetsartikel, fast jag tappade allt förtroende för detta när han började prata om att vätgasbilar bara släpper ut rent vatten. För vätgas spelar det ingen roll hur den produceras? Karln har helt klart en agenda.
Model S 85 byggd okt 2014 | Flerlagersröd | Svart tak | Svart tygklädsel | Teknikpaket med autopilot | Skruvfjädring | Dubbelladdare | Säkerhetspaket | 19"-fälgar | LTE | CCS
Re: Tveksam artikel i NyTeknik
Ja, det finns helt klart någon organisation som ligger bakom propagandan emot "batteri-bilar". Förmodligen någon form av fordonstillverkare eller med liknade intressen (typ miljöorganisation som lever gott på CO2 hotet). Men sanningen är inte deras ledstjärna om man säger så.
Re: Tveksam artikel i NyTeknik
Vi borde få nån som e bra på att skriva att dra iväg en mot debatt artikel till ny tecknik.
Hint hint Tibor
Hint hint Tibor

Senast redigerad av Kalle, redigerad totalt 1 gånger.
- TiborBlomhall
- Inlägg: 7975
- Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
- Ort: Stockholm
- Referralkod: ts.la/tibor72449
Re: Tveksam artikel i NyTeknik
Ärligt var jag på väg att göra det.
Men den artikeln är sååå totalt fel att jag känner det skulle ge den ett slags legitimitet att öht bemöta den.
Jag är en flitig kommentator på nyteknik.se men avstod från att ens kommentera den där.
Bäst att låta den falla i glömska, vilket det redan verkar ha gjort.
Men den artikeln är sååå totalt fel att jag känner det skulle ge den ett slags legitimitet att öht bemöta den.
Jag är en flitig kommentator på nyteknik.se men avstod från att ens kommentera den där.
Bäst att låta den falla i glömska, vilket det redan verkar ha gjort.