Köp el per timme

Här diskuteras andra tekniska frågor

Moderator: Redaktion

chaffis75
elbilist
Inlägg: 5568
Blev medlem: 21 okt 2016 07:39
Ort: Löddeköpinge

Köp el per timme

Inlägg av chaffis75 »

Hej

Med tanke på att många här köper en hel del el och dessutom kan styra elförbrukningen (ladda bilen) till natten så undra jag om någon har räknat på eller provat att ha ett elabbonemang där priset sätts per timme?
Funderingarna jag har är om de lönar sig och hur mycket eller är de bättre att ha ett medel pris för månaden dvs de man brukar kalla rörligt pris?

Fredrik
Volvo EC40 MY25 och Volvo V60 MY19
Användarvisningsbild
mickeisol
Teslaägare
Inlägg: 842
Blev medlem: 05 mar 2014 08:46

Re: Köp el per timme

Inlägg av mickeisol »

Japp det kan vara lönsamt att köpa el per timme, och det är speciellt lönsamt ifall man har solceller och blockerar inköp dagtid samt även säljer när elpriset är högre dagtid
(gäller där säljavtalen är spotpris + elbolagetsgodaviljaantalören), då kickar ju även den 60 öriga skatteåterbäringen in på elbilsströmmen, dvs 1,20 per mil i rabatt (snitt 2kwh/mil i bilen) från rörliga elpris avgifterna.
Skriv svar