Autopiloten

Här diskuterar vi om Tesla Model S

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
lejon1
Teslaägare
Inlägg: 122
Blev medlem: 13 mar 2014 16:10

Autopiloten

Inlägg av lejon1 »

När jag kör på autoläge så reagerar den för nya hastighetsskyltar genom ett nytt märke på hastighetsmätaren men bilen ändrar inte hastighet. Har för mej att jag läst någonstans att man på något sätt skall vidimera att man vill köra på den nya hastigheten. Någon som vet? Den instruktionsbok som finns på My Tesla har överhuvudtaget inget med om nya farthållaren.
Användarvisningsbild
bylund
Teslaägare
Inlägg: 9404
Blev medlem: 11 jun 2014 22:11
Ort: Stockholm

Re: Autopiloten

Inlägg av bylund »

Instruktionsboken i bilen torde vara uppdaterad dock.
Håll farthållarspaken mot dig när farthållaren redan är aktiv för att få bilen att ändra hastighet till vad den tror är nuvarande hastighetsbegränsning +/- den offset du har (samma som för när den ska varna).
Model S 85 byggd okt 2014 | Flerlagersröd | Svart tak | Svart tygklädsel | Teknikpaket med autopilot | Skruvfjädring | Dubbelladdare | Säkerhetspaket | 19"-fälgar | LTE | CCS
Skriv svar