skall imorgon göra premiärtur till Hemavan från Holmsund (Umeå). Nog för att jag gjort många långresor, men har aldrig tagit Teslan till Hemavan ännu.
Har ganska exakt 25 mil till Storuman där Chademo finns. Blir alltså att hålla hastigheten då ingen bra laddmöjlighet verkar finnas i Lycksele. Någon som laddat i Storuman och vet om det fungerar bra? Brukar det vara kö där? Behövs något speciellt för att starta laddaren? Från Storuman borde det sedan var lugnt de sista 14 milen.
Med 69 kWh tillgängligt i batteriet så gäller det alltså att förbruka max 2,76 kw/mil. Före och temperatur ser ut att bli bra så borde gå utan att ligga i snigelfart hela vägen
solid svart 90D med panorama och bakåtvända säten (levererad 8/12 2016) SÅLD
Obsidian Black X75D, 5-sits,Ultra White klädsel, Premiumpaket, köldpaket, dragpaket (levererad 31/7 2017)
Varmt batteri och 0% soc borde ge dig runt 35kW+ från början då. Se till att INTE ha range mode på bara. Du behöver nog ladda cirka 2h för att bli rejält mätt, men har du laddning på destinationen så behöver du ju inte ladda fyllt så kanske 90min räcker. Se till att ha en 10-12km kvar när du kommer fram till chademon också för att slippa krångel som kan blir vid låg soc
Renault R5, Seat Mii, Tesla Roadster.
Fd:Hyundai Ioniq 5, Kia EV9, BMW i4, MG5, MYLR, Kia EV6, Skoda Enyaq, VW ID3, Kia eNiro, X100D, P85 4xe-Golf, e-up.
Se verkligen till att ha fullt batteri när du lämnar Umeå.
SuC i Umeå för att ha varmt batteri för att inte tappa under de första milen.
Det luriga är höjdskillnaden upp till Storuman och sen givetvis om det är snö/is på vägen eller barmark.
Abetterroutplanner med rätt indata är bra. Teslans förbrukningsprognos fungerar extra dåligt denna väg, om det är höjd+snö på vägen som ställer till det.
Med vår X90 har ni nästan alltid 0% kvar i Storuman med då anpassar vi hastigheten och kör lite fortare än skyltarna.
Känner du att ni räknat fel så går det Typ2 ladda vid Skelleftekrafts laddare vid OKQ8 i Lycksele, den hoppar vi numera.
Kö? Fredag före sportlovet V10 var det 4 teslor som skulle ladda i Storuman samtidigt läste jag i en tråd. När vi for från fjällen så kom det en modell S nästan precis efter oss och fick vänta våran laddtid. Men normalt har vi varit ensamma.
Vi kö kan äta och destinationsladda på Hotell Toppen vara ett bra komplement.
Tesla modell X Plaid 2023 röd Multi Coat. Den heter OBELIX. Stark med röda flätor.
Tesla modell X 90D, röd Multi Coat.
Stark Varg el enduro