Enligt personen på plats håller de på att testa så att den beter sig rätt med laddare från olika tillverkare eftersom de alla implementerat laddstandarderna lite olika. Orsaken är att de sålt 100 exemplar till ett taxibolag i Stockholm (han ville inte nämna vilket).
Enligt honom är den ratad för 12 mil ren eldrift, men likt i3 har den en liten motor (tre cylindrar) som kan ladda batteriet för längre räckvidd vid behov. Kanske får vi alltså snart se dessa i Stockholm.
Han var baserad i Trollhättan och talade svenska, men verkade inte så pratglad i övrigt. Vet inte vilket bolag han jobbar för. Bilen i fråga hade massa specialutrustning för mätning vid laddning etc. Dessutom var den i erbarmligt skick med trasiga dörrhandtag mm.

I London är de redan i trafik. Alla som varit där vet hur mycket de gamla dieselåbäkena bullrar och skramlar. Mer info om bilen här: https://www.theverge.com/2017/12/5/1670 ... -taxi-lecv
Sent from my iPhone using Tapatalk