Jag har följt med i forumet under en längre tid som läsare, men inte varit någon större författare. Nu har jag varit Teslaägare i en vecka och påbörjat ett större engagemang här också

Nu tänkte jag fråga efter en tjänst, när jag hämtade min model 3 så hade de inga typ 2-kablar inne. Jag har legat på Tesla om att få en men ännu utan lycka. Jag har ingen möjlighet att ladda hemma, men har hittills klarat mig på superchargers. Men i helgen ska jag ut på en roadtrip och kommer verkligen behöva en typ 2-kabel. Det känns lite onödigt att köpa en nu för att sen ha två när min restade kabel kommer.
Så finns det någon snäll själ i Stockholmsområdet som kan låna mig en typ 2-kabel från tors/fre någon gång till mitten på nästa vecka? Ni får självklart något för besväret också.