Ni som har erfarenhet av elbilar. Är 415 km på pappret tillräckligt för en förstabil eller kommer man ångra sig...?
Jag är medveten om att det är en korkad fråga utifrån perspektivet att ”det beror på dina behov”...
Men är ändå intresserad av att höra mer av era erfarenheter.
Jag kör ca 2500 mil om året. Bor i villa och kommer installera laddbox. Pendlar totalt 6 mil ToR till jobbet. Har en stuga ca 25 mil bort som vi besöker ca 2 gånger om året. Åker på längre skidresa 1 gång om året.
Till vardags kommer det inte vara något problem. Men HUR MYCKET stör man sig på att åka några gånger extra till SuC på längre resor?
Var nu snälla med mig och skriv inte att ”det beror på”...
Erfarenheter från verkligheten uppskattas!
Mm, funderar också, 41 wltp kan ge under 30 mil på vintern om du har bråttom, (som man har på lång skidresa) , takbox..., sen vill man ha marginal om nåt strular, så räkna med att ladda efter 25 mil på vintern, dessutom vill man kanske inte ladda 100 % heller så ofta och så går det trögt att ladda de sista %. Så har du över 45 mil till fjällen så blir det två stopp och lite mer lugn sightseeing resa. Hyundai Kona kommer längre och är billigare, men då har man inte tillgång till supercharger nätet. 25 mil till stuga ska funka bra, om du inte ligger i 160 på motorvägen i 25 mil. Sen åldras batteriet iaf 5 % första åren.
Lite så måste man tänka och inte bara stirra sig blind på WLTP-uppgifterna. SR+ lär ha 400k actual och med 80% då snarare 320 km. Om man antar en körcykel mellan 20-80% så ger det en räckvidd i bra förhållande på 240 km. Det innebär ju snarare runt 20 mil på vintern.
Jämför man då med en LR RWD, som har 600k i WLTP och kanske 550k i actual och med 80% då snarare 440km. Med samma körcykel så ger det en räckvidd i bra förhållande på 330 km. Så 29 mil på vintern. Dessutom laddar väl LR-batteriet lite snabbare på SuC, har jag för mig.
Beställt Model 3 LR AWD den 28/4 2019 - Levererad den 24/5 2019
Beställt Model Y Performance den 12/2 2022 - Levererad den 15/6 2022
"Man kan inte använda sig av media om man ska förstå världen" - Hans Rosling 1948-2017
Satt och klickade runt lite och LR RWD finns fortfarande kvar på Teslas Kinesiska sida
Skärmavbild 2019-04-17 kl. 17.56.30.png
377.000 Yuan är 521.000 SEK.
421.000 Yuan är 582.000 SEK.
Så skillnaden mellan dessa två är 89,5%
I Sverige är den 90,4%
Jag har offerter på en svart och en vit sån nu.
Coolt, Vit med 19"? 631.000 kr?
Eller du skulle försöka ta den som personalbil va?
Ja vi får se om jag lyckas klämma in något mer än vinterhjul(krav), det är på håret.
Hade helst haft vit och 19", men range känns viktigare med tanke på att jag mest skall göra långresor.