Så jag tog en sväng ner till Strängnäs i söndags och upptäcker att vid ca 110km/h uppstår ett extremt högt vindbrus som bara blir värre och värre ju fortare jag kör, först trodde jag att rutan vänster bak var öppen men den var stängd.
När jag går ut och inspekterar bilen så ser jag att rutan sticker ut ca 5mm kontra glaset som sitter för i stolpen på förarsidan och att den flexar rätt mycket när jag trycker på den.
Det känns nästan som att gummilisten trycker ut rutan för mycket, känslan under hela färden i 110-125km/h var att fönstret var öppet bak på förarsidan.
Någon annan som har samma problem och finns det några åtgärder annat än att ringa Tesla?
Försökte ta en bild men det är svårt att få till, men kollar ni på bilden så ser ni att rutan följer stolpen ganska bra upp till ca 50% av rutans längd sedan börjar den sticka ut mer och mer. Kollar jag på andra sidan där det är tyst så följer rutan stolpens form hela vägen upp.
