
Har provat elcykel flera ggr förut och gillat det, men ändå tyckt det är för mycket "åka" och för lite "cykla". Tycker också de flesta är väldigt fula och för tunga.
Hade helt missat att det kommit ett antal "racers" som har en betydligt mindre och lättare drivlina. Orbea har många modeller, men det finns även modeller från tex Bianchi (mycket dyrare), Cube och Ribble.
Drivlinan väger 3,5 kilo och i Orbeas fall väger cyklarna 11-15 kg beroende på modell. Inte lätt, men mycket mindre tungt än konventionella elcyklar.
Motorn har "bara" 250 Watt effekt, att jämföra med 400-900 Watt för många andra elcyklar. Systemet "hjälper" en också bara i hastighet under 25 km/h. Det är en lite märklig känsla i början att planmark är jobbigare än måttligt uppförslut

Räckvidd beror såklart mycket på hur tung man är och vilken nivå av hjälp man kör med. Jag använder nivå 2 av 3 för det mesta och jag väger 85 kg. Då har jag en räckvidd på 7-10 mil.
Personligen tycker jag den är riktigt snygg dessutom: