Elgiganten har Black Friday-pris på Wallbox.

Här diskuterar vi elektriska fordon från andra tillverkare än Tesla

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
fth
Teslaägare
Inlägg: 8146
Blev medlem: 30 mar 2017 16:25
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/fredrik8071

Re: Elgiganten har Black Friday-pris på Wallbox.

Inlägg av fth »

Legato skrev:
Säkert en korkad fråga men om jag allokerar totalt 16 Ampere och laddar min Honda E med en fas 16 Ampere, kan jag då ladda Teslan med övriga två faser, en fas eller ingen alls?
Absolut ingen dum fråga, den har faktiskt frågats och besvarats några ggr tidigare här på TCS om jag minns rätt, dock som vanligt rätt svårt att hitta i "trådspaghettin" :D

Med två Tesla WC så kan du lösa detta genom att koppla in endast en fas i den ena boxen (till Hondan) och dom andra två faserna i den andra (till Tesla).

Tesla laddar glatt med en, två, eller tre faser, den har som jag har förstått det inte en "riktig" trefasladdare, utan tre separata enfasladdare (rätta mig om jag har fel).

Detta blir ju en sorts "ghetto-lastbalansering", du får förstås ingen balansering mot andra förbrukare i huset, men Hondan och Teslan kommer iaf inte att störa varandra.

Om det funkar att koppla in andra boxar än WC på detta sätt kan jag dock inte svara på, men det kanske någon annan vet?

/fth
X90D, 7-sits monopost, Titanium Metallic, AP1, alla options
Skriv svar