Ionitys laddnätverk
Moderator: Redaktion
- Off Grid Byggaren
- Inlägg: 2459
- Blev medlem: 06 jan 2016 22:40
Re: Ionitys laddnätverk
Från 559.000:- är väl lägsta priset för att få möjligheten att ladda på SuC med ny elbil idag?
Audi e-tron 55 Quattro 95 kWh MY19
VW iD4 RWD 80 kWh MY 22
Transportel 950 Flakmoppe 2 kWh MY 04
VW iD4 RWD 80 kWh MY 22
Transportel 950 Flakmoppe 2 kWh MY 04
Re: Ionitys laddnätverk
Japp. Men som tur är, för de som inte vill eller har resurser att köpa nytt, så gäller den rätten även för beg. fordon också.Off Grid Byggaren skrev:Från 559.000:- är väl lägsta priset för att få möjligheten att ladda på SuC med ny elbil idag?

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Jag tror att en relativt lågt månads/årspris kontra högre kWh-pris är bättre för de som ändå måste nyttja snabbisarna.Maw skrev:Jag har för mig att jag sett uppskattningar här på forumet om att 40 000 kr av priset på en ny Tesla består av kostnader för utbyggnad och drift av SuC. Lägg på några tusenlappar i kalkylen på din nya Audi/BMW/Merca/VW/Skoda/Kia/Hyunai/Whatever när du väljer ny bil så har du tagit höjd för månadskostnaden på Ionity för den tid du har bilen. Sen har har du alltid möjlighet att avstå månadskostnaden ändå om du inte tycker att det är värt det.
Har lite svårt att förstå att det skulle vara en nackdel med en månadsavgift som Ionity har jämfört med att baka in kostnaden i bilpriset som Tesla gör? Däremot får man ju ta hänsyn till detta när man väljer bil ungefär som att service/garanti/vinterdäck eller något annat kan vara inbakat i priset när man köper bil och påverkar märkesvalet.
För att ladda billigare till säg 200kr/månaden, skulle ätas upp mycket fort om man fick betala de 9kr/kWh utan rabatterad abb.
Jag laddar minst 70 kWh varje gång jag åker ner till skåne-hållet i jobbet nu för tiden, 200kr, skulle vara en droppe i havet mot nästan trippla priset på varje kWh.
Re: Ionitys laddnätverk
Jaså är det så numera? Så var det inte när jag köpte min. Då var det så att gratisåret bara gällde en gång. I så fall tar jag allting tillbaka och hävdar motsatsen.David_H skrev:Jodå, visst får man ett nytt gratisår när man skaffar e-tron nr. 2. Jag fick det precismati skrev:Gratis första året, och sen då? Om man inte har för avsikt att sluta använda snabbladdare resten av livet så är ett år utan årsavgift inte mycket. Jag har hittills inte sett att någon biltillverkare bjuder på ett nytt gratisår när man byter till en ny bil. Det kan visserligen ändra sig, men än så länge är det inte så.thnis skrev:Är väl gratis första året? Det kostar väl numera även mer än 3,60 kr/kwh att ladda på SUC?taliz skrev:Mercedes har väl en månadskostnad också?
Man får väl byta märke hela tiden för att ta del av ett nytt gratisår vid varje bilbyte.![]()
Jag har nog lyckats med konststycket att låta mitt gratisår passera utan att nyttja det en enda gång.. Så med 24 månaders leasing betalar man bara för varannat år.
e-Golf -18 | Ioniq 5 First Edition RWD -22 | Evess elmoped
e-tron 55 -19 | Model S 90D -16 | Model S P85 -14
Re: Ionitys laddnätverk
Låter lite konspiratoriskt, men jag kan förstå att Ionity har och får en hel del PR-problem beroende på detta och annat.taliz skrev:Med andra ord gör du precis som avgasbilstillverkarna vill.chaffis75 skrev:Fast även om detta är ett tesla forum så är detta en ionity tråd och även tesla ägare får betala dyrt om de vill ladda på ionity.
Och jo vi kommer ta diesel bilen i sommar för varför ska jag betala med och få en krångligare resa när vi äger både en elbil och diesel.
De lanserar elbilar för de är tvungna, och gör laddningen så dyr att de som ändå köper elbilar av dom känner sig tvingade att fortsätta köra avgasbil.
Både gällande deras bristande utbyggnadstakt, men även för deras ovanligt höga prissättning på marknaden.

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Lugn, det var egentligen ingen kritik av Tesla eller deras SuC så du behöver inte känna dig kränktSvenssons skrev:Äsch, lägg ner... 20 000:- kan du hitta men det är baserat på kostnaden för att få fri Supercharging för Model S 60 från 2012 när Supercharging var gratis, nu är det väl 0:-. 40 000:- är något du drömt upp.Maw skrev:Jag har för mig att jag sett uppskattningar här på forumet om att 40 000 kr av priset på en ny Tesla består av kostnader för utbyggnad och drift av SuC. Lägg på några tusenlappar i kalkylen på din nya Audi/BMW/Merca/VW/Skoda/Kia/Hyunai/Whatever när du väljer ny bil så har du tagit höjd för månadskostnaden på Ionity för den tid du har bilen. Sen har har du alltid möjlighet att avstå månadskostnaden ändå om du inte tycker att det är värt det.
Har lite svårt att förstå att det skulle vara en nackdel med en månadsavgift som Ionity har jämfört med att baka in kostnaden i bilpriset som Tesla gör? Däremot får man ju ta hänsyn till detta när man väljer bil ungefär som att service/garanti/vinterdäck eller något annat kan vara inbakat i priset när man köper bil och påverkar märkesvalet.

Det kanske är så att SuC går runt av sig själva och det är ju bra i så fall. Skulle innebära att det kan stå på egna ben och låta alla ladda för att dra in mer pengar till ägarna.

Vad jag menar är att om man tycker det är viktigt att kunna ladda billigt på Ionity så kan man vid bilvalet tänka in priset för några års abbonemang i priset för bilen. Under förutsättning att bilmärket är delaktigt i Ionity.
VW ID.7 GTX Tourer -25
Polestar 2 Launch Edition med acc boost -21 (såld)
Model Y LR -22 (hos ex-frun)
Polestar 2 Launch Edition med acc boost -21 (såld)
Model Y LR -22 (hos ex-frun)
Re: Ionitys laddnätverk
Tror du har fel.Maw skrev:Det kanske är så att SuC går runt av sig själva och det är ju bra i så fall. Skulle innebära att det kan stå på egna ben och låta alla ladda för att dra in mer pengar till ägarna.
Jag tror inte att de kan dra runt utbyggnaden av SuC enbart finansierat med eventuella vinster från dagens laddintäkter. De behöver nog någon form av internt lån eller annat kaptialtillskott. Skulle de bygga bara med de små vinster de idag får in från laddpriserna, så skulle det gå allt för långsamt att bygga ut SuC, och de skulle hamna i Ionityfällan.
Men det jag läst är att Musk sagt att de pengar som normala bilföretag spenderar på reklam och marknadsföring (tidningsannonser, TV-reklam, YouTube-reklam, banners, Facebook-reklam) och kostnader för återförsäljare/mellanhänder, skippar de, och lägger istället på att bygga ut SuC.
Musk anser tydligen att det är bättre PR för Tesla med ett starkt utbyggt SuC-nät, än om de lagt de pengarna på traditionell reklam och traditionella försäljare.

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Majoriteten av elbilsägare laddar väl hemma? Finns det statistik över hur många procent av laddningen som sker på snabbladdare?taliz skrev:Med andra ord gör du precis som avgasbilstillverkarna vill.chaffis75 skrev:Fast även om detta är ett tesla forum så är detta en ionity tråd och även tesla ägare får betala dyrt om de vill ladda på ionity.Esterox skrev:Fast detta är ett tesla forum och tesla-ägarna håller inte med. Har man köpt en dyr elbil så är laddningen en minimal kostnad. Därför är det bara att betala och se glad ut.Swede1 skrev:Ionity!!!![]()
https://www.nyteknik.se/elbilar/ionity- ... va-6985817
Håller inte med om att det är ok att snabbladdning blir dyrare per mil är bensin. Då kör man på bensin istället. Staten får stå för mellanskillnaden. Max 4-5 kw/kwh annars blir bensin billigare och snabbare. Att ta 9 kr/kwh bromsar övergången.
Och jo vi kommer ta diesel bilen i sommar för varför ska jag betala med och få en krångligare resa när vi äger både en elbil och diesel.
De lanserar elbilar för de är tvungna, och gör laddningen så dyr att de som ändå köper elbilar av dom känner sig tvingade att fortsätta köra avgasbil.
Re: Ionitys laddnätverk
Kunderna så klart.Svenssons skrev:Vem betalar för utvecklingen av Cybertruck och Roadster om inte kunderna gör det?dd88 skrev:Vem betalar Teslas rätt så aggressiva utbyggnad av SUC-nätverket om inte kunderna gör det? (Och staten i några enstaka fall).
Intäkterna från laddning lär knappast räcka till för att ens täcka driftkostnaderna.
Hur funkar det när inga Cybertruck eller Roadster har sålts?
Skulle vilja påstå att det är rimligt att anta att en summa av bilens pris används för drift och utbyggnad av SUC
Don't let your outrage for injustice end where your selfishness begins.
Re: Ionitys laddnätverk
Håller med om att det största problemet med Inonity inte är priserna. Har själv alltid fått ett års fri SuC på varje ny Tesla. Det stora problemet med Ionity är den långsam utbyggnaden, och att oavsett hur mycket man betalar i premium, så har du inget premiumladdnätverk eller premiumupplevelse.Maw skrev:Att Ionity har den prismodell de har tror jag är dåligt för dem PR-mässigt och kanske även försäljningsmässigt. För mig som potentiell kund med en elbil som kan ladda billigt på Ionity utan abbonemang under ett år och med ev abbonemang därefter så ser jag det däremot inte som ett jättestort problem att de valt den vägen om alternativet hade varit att biltillverkarna som finansierar Ionity tagit ut ett högre bilpris. Ett lite högre men fast pris per kWh för att finansiera utbyggnaden hade kanske varit att föredra om det hade inneburit att vi sluppit abonnemanget.
Alldeles för få ställen som Inonity finns på i Sverige, för få laddpunkter per ställe, för dålig service (ofta 1/4 som är trasiga), och för krånglig och problemfylld betalning.
Priset är i högsta laget, men absolut inte det största problemet. Håller med dig helt i sak där. Tillgänglighet och problemfri laddning är det de verkligen behöver jobba på.

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Nej, priset i sig är kanske inte största problemet. Men kombinationen 12 månaders tvångsabonnemang plus kWh-pris är ett verkligt problem. Hade Ionity funnits precis överallt, så att man verkligen hade kunnat ladda alla tänkbara långfärdsmil hos dem, då hade jag kanske inte sagt nånting. Men de finns ju absolut inte överallt. Man tecknar alltså potentiellt ett abonnemang som man kanske aldrig eller sällan använder. Och då är det ju pengar rakt in i fickan på Ionity utan någon som helst motprestation.
e-Golf -18 | Ioniq 5 First Edition RWD -22 | Evess elmoped
e-tron 55 -19 | Model S 90D -16 | Model S P85 -14
Re: Ionitys laddnätverk
I princip alla företag (inte bara bilföretag) finansierar sin R&D och sina produktionskostnader med främst två sätt:dd88 skrev:Kunderna så klart.Svenssons skrev:Vem betalar för utvecklingen av Cybertruck och Roadster om inte kunderna gör det?dd88 skrev:Vem betalar Teslas rätt så aggressiva utbyggnad av SUC-nätverket om inte kunderna gör det? (Och staten i några enstaka fall).
Intäkterna från laddning lär knappast räcka till för att ens täcka driftkostnaderna.
Hur funkar det när inga Cybertruck eller Roadster har sålts?
Skulle vilja påstå att det är rimligt att anta att en summa av bilens pris används för drift och utbyggnad av SUC
1. Investerare/ägare som skjuter in kapital i bolaget.
2. Intäkter från försäljning till företagets kunder (oavsett om produkter eller tjänster)
(3.) I vissa fall så är det även stater/myndigheter som skjuter till kapital genom att ge subsidier för vissa typer av investeringar, produkter eller tjänster som företagen bygger.
Men 1 & 2 är det vanligaste. För alla. Inte bara Tesla.

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Efter att nu ha använt Ionity med min CCS ombyggda P85D, så kan jag sammanfatta min syn som följer:
- BRA laddhastighet - helt på nivå med SC
- För få laddpunkter
- För få laddställen
Inga problem med att betala med appen, allt fungerade smärtfritt - men jag hade ju förberett - had varit trevligt med "blipp" med klockan/telefonen som vanligt istället.
Det känns väldigt underdimensionerat - om tyskarna börjar langa ut bilar (man ser ju en hel del ID.3-ID.4-eTron nu) i fortsatt ökad takt så kommer det bli problematiskt framöver.
Just nu är det en fin plan B för oss Tesla-ägare (jag råkade behöva laddning i Oskarshamn, där det faktiskt fanns Ionity och var tomt på SC-kartan).
- BRA laddhastighet - helt på nivå med SC
- För få laddpunkter
- För få laddställen
Inga problem med att betala med appen, allt fungerade smärtfritt - men jag hade ju förberett - had varit trevligt med "blipp" med klockan/telefonen som vanligt istället.
Det känns väldigt underdimensionerat - om tyskarna börjar langa ut bilar (man ser ju en hel del ID.3-ID.4-eTron nu) i fortsatt ökad takt så kommer det bli problematiskt framöver.
Just nu är det en fin plan B för oss Tesla-ägare (jag råkade behöva laddning i Oskarshamn, där det faktiskt fanns Ionity och var tomt på SC-kartan).
Model S P90DL+ (2015) Såld 2024
Model 3 LR (2021) (såld 2025)
BMW iX xDrive50 (2024)
Kia EV3 (2025)
Model 3 LR (2021) (såld 2025)
BMW iX xDrive50 (2024)
Kia EV3 (2025)
-
- elbilist
- Inlägg: 1402
- Blev medlem: 30 sep 2019 10:07
Re: Ionitys laddnätverk
Jag är enig.mati skrev:Nej, priset i sig är kanske inte största problemet. Men kombinationen 12 månaders tvångsabonnemang plus kWh-pris är ett verkligt problem. Hade Ionity funnits precis överallt, så att man verkligen hade kunnat ladda alla tänkbara långfärdsmil hos dem, då hade jag kanske inte sagt nånting. Men de finns ju absolut inte överallt. Man tecknar alltså potentiellt ett abonnemang som man kanske aldrig eller sällan använder. Och då är det ju pengar rakt in i fickan på Ionity utan någon som helst motprestation.
Å andra sidan ger Hyundai mig 40000kr i rabatt om jag beställer en Ioniq 5.
Hade det varit bättre om ÅF erbjuder 5 år gratis Ionity-laddning, Max 5000 mil totalt?
Jag köper argumentet att Tesla högst sannolikt har bakat in en del av kostnaden för SuC-nätverket i nybilspriset, och att man som spekulant får räkna in snabbladdning i TCO-kalkylen om man tänkt att använda bilen till långkörning.
Jag gjorde det, och har nu mycket svårt att övertala mig själv att TMY är ett bättre köp än I5, till trots för att Tesla erbjuder snabbladdning utan månadsavgift.
Sen hoppas jag personligen att Ionity utvidgar, speciellt mot Kroatien, Alicante och Lofoten.
Re: Ionitys laddnätverk
Har app för Ionity, men har för mig att de även har någon bricka man kan blippa med? Har för mig att jag sett det på någon YT-video.thebishop skrev:Efter att nu ha använt Ionity med min CCS ombyggda P85D, så kan jag sammanfatta min syn som följer:
- BRA laddhastighet - helt på nivå med SC
- För få laddpunkter
- För få laddställen
Inga problem med att betala med appen, allt fungerade smärtfritt - men jag hade ju förberett - had varit trevligt med "blipp" med klockan/telefonen som vanligt istället.
Det känns väldigt underdimensionerat - om tyskarna börjar langa ut bilar (man ser ju en hel del ID.3-ID.4-eTron nu) i fortsatt ökad takt så kommer det bli problematiskt framöver.
Just nu är det en fin plan B för oss Tesla-ägare (jag råkade behöva laddning i Oskarshamn, där det faktiskt fanns Ionity och var tomt på SC-kartan).
Jo, antalet laddställen och antalet laddpunkter är det stora problemet. Ofta åker man så sällan på långresor, att priset inte är jätteproblemet för de flesta. Däremot så hade laddnätet begränsat mig om jag bara laddade på Ionity (som komplement till SuC, så är jag dock ändå glad att det finns).
Förhoppningsvis så tröttnar kunderna, och pressar ägarna bakom Ionity att göra ett bättre jobb att bygga ut laddnätet till något vettigt. Potentialen finns helt klart där.
Verkar bara vara investeringar och ambitioner som saknas.

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
-
- elbilist
- Inlägg: 1402
- Blev medlem: 30 sep 2019 10:07
Re: Ionitys laddnätverk
Tyvärr ingen rfid-möjligheter hos Ionity.martinot skrev:Har app för Ionity, men har för mig att de även har någon bricka man kan blippa med? Har för mig att jag sett det på någon YT-video.thebishop skrev:Efter att nu ha använt Ionity med min CCS ombyggda P85D, så kan jag sammanfatta min syn som följer:
- BRA laddhastighet - helt på nivå med SC
- För få laddpunkter
- För få laddställen
Inga problem med att betala med appen, allt fungerade smärtfritt - men jag hade ju förberett - had varit trevligt med "blipp" med klockan/telefonen som vanligt istället.
Det känns väldigt underdimensionerat - om tyskarna börjar langa ut bilar (man ser ju en hel del ID.3-ID.4-eTron nu) i fortsatt ökad takt så kommer det bli problematiskt framöver.
Just nu är det en fin plan B för oss Tesla-ägare (jag råkade behöva laddning i Oskarshamn, där det faktiskt fanns Ionity och var tomt på SC-kartan).
Jo, antalet laddställen och antalet laddpunkter är det stora problemet. Ofta åker man så sällan på långresor, att priset inte är jätteproblemet för de flesta. Däremot så hade laddnätet begränsat mig om jag bara laddade på Ionity (som komplement till SuC, så är jag dock ändå glad att det finns).
Förhoppningsvis så tröttnar kunderna, och pressar ägarna bakom Ionity att göra ett bättre jobb att bygga ut laddnätet till något vettigt. Potentialen finns helt klart där.
Verkar bara vara investeringar och ambitioner som saknas.
https://support.ionity.eu/en/payment-bi ... ging-cards
Re: Ionitys laddnätverk
Jag skulle inte säga tyvärr ingen RFID - om ni inte menar kreditkorts-”blipp”. Det är enda varianten jag saknar, inte en till jäkla laddbricka.
Model S P90DL+ (2015) Såld 2024
Model 3 LR (2021) (såld 2025)
BMW iX xDrive50 (2024)
Kia EV3 (2025)
Model 3 LR (2021) (såld 2025)
BMW iX xDrive50 (2024)
Kia EV3 (2025)
-
- Inlägg: 283
- Blev medlem: 09 dec 2020 22:19
Re: Ionitys laddnätverk
Det finns inget Ionity rfid kort/tag men det är klart man kan starta med rfid från valda partners.
E.on tex fungerar utmärkt.
E.on tex fungerar utmärkt.
Re: Ionitys laddnätverk
? Kan du starta Ionity laddaren med ett Eon laddkort?Hoppsan_84 skrev:Det finns inget Ionity rfid kort/tag men det är klart man kan starta med rfid från valda partners.
E.on tex fungerar utmärkt.

-
- Inlägg: 283
- Blev medlem: 09 dec 2020 22:19
Re: Ionitys laddnätverk
Det går fint. Kostar 8:70/kwh sist jag provade.Swede1 skrev:? Kan du starta Ionity laddaren med ett Eon laddkort?Hoppsan_84 skrev:Det finns inget Ionity rfid kort/tag men det är klart man kan starta med rfid från valda partners.
E.on tex fungerar utmärkt.Vad kostar det i sådana fall?
Re: Ionitys laddnätverk
Tack, det måste jag testa. Synd att det är betydligt billigare och snabbare att tanka bensin i Rexen.Hoppsan_84 skrev:Det går fint. Kostar 8:70/kwh sist jag provade.Swede1 skrev:? Kan du starta Ionity laddaren med ett Eon laddkort?Hoppsan_84 skrev:Det finns inget Ionity rfid kort/tag men det är klart man kan starta med rfid från valda partners.
E.on tex fungerar utmärkt.Vad kostar det i sådana fall?
Re: Ionitys laddnätverk
Jag använde alltid Plugsurfing rfid-brickan hos Ionity, dvs när det fortfarande kostade 80kr/laddning. Det funkade mycket bättre och gick betydligt snabbare än att hålla på med nån krånglig app varje gång.
e-Golf -18 | Ioniq 5 First Edition RWD -22 | Evess elmoped
e-tron 55 -19 | Model S 90D -16 | Model S P85 -14
Re: Ionitys laddnätverk
Gott, och bra tips!Hoppsan_84 skrev:Det går fint. Kostar 8:70/kwh sist jag provade.Swede1 skrev:? Kan du starta Ionity laddaren med ett Eon laddkort?Hoppsan_84 skrev:Det finns inget Ionity rfid kort/tag men det är klart man kan starta med rfid från valda partners.
E.on tex fungerar utmärkt.Vad kostar det i sådana fall?

Skall tänka på att använda mitt EON-kort om jag någon gång behöver ladda på Ionity (gillar inte potentiella appstrul när jag har bråttom).

NACP have Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, Lotus, etc) in the list of war sponsors
https://nazk.gov.ua/en/the-nacp-has-add ... f-the-war/
Re: Ionitys laddnätverk
Finns det nåt sånt? Ett specifikt Ionity-kort?Esterox skrev:Laddar med IONITY-kortet. Smidigt och enkelt.
e-Golf -18 | Ioniq 5 First Edition RWD -22 | Evess elmoped
e-tron 55 -19 | Model S 90D -16 | Model S P85 -14