Skydd 2014 elbilsolycka

Här diskuterar vi elektriska fordon från andra tillverkare än Tesla

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
kanylbullen
Teslaägare
Inlägg: 764
Blev medlem: 03 jul 2014 09:41
Ort: Skokloster

Skydd 2014 elbilsolycka

Inlägg av kanylbullen »

På Skydd som börjar idag på Stockholmmässan i Älvsjö så kommer dom köra ett "live-spel" där dom visar hur räddningsinsatsen kan se ut vid en trafikolycka med ett elfordon.

Så här skriver dom:
Live-Spel på SKYDD 2014: Trafikolycka E-Fordon

Frågorna är många och oron stor när det gäller att utföra en räddningsinsats med dessa fordon. En kompetent räddningsinsats i händelse av en krasch med ett e-fordon kräver ny kunskap och utbildning.

Fordonens batterisystem ger inte bara hög spänning, hög elektrisk kapacitet och stor effekt- och energitäthet. De innehåller också stora mängder brännbara ämnen som ger anledning till otrygghet och osäkerhet för både personal som kommer till en skadeplats och de drabbade.
Därför finns ett uppenbart behov av nya riskanalyser när det gäller att hantera uppkomna krascher som involverar sådana system.

Kom och se livespelet om insats E-Fordon På SKYDD 2014 där MSB och Projektet Räddningskedjan klarlägger en säker insats.

Insatsen kommer att visas två gånger per dag i monter A30:40.

Tisdag kl 12.30 och kl 14.00
Onsdag kl 11.00 och kl 14.00
Torsdag kl 11.00 och kl 14.00
Jag har nog inte tid att gå dit och kolla men om någon annan från forumet vill gå dit så skicka PM till mig så kan jag kanske fixa en biljett.

http://www.skydd.net/aktuellt/live-spel ... a-e-fordon
_____________________________
Midnight Silver Model 3 LR AWD
Obsidian Black Model X 75D
Multicoat Red Model S 85D

Byt till Tibber, ladda billigare och få 500 kr https://invite.tibber.com/a9a8a08d