Av naturliga skäl så blir det många fel och brister som diskuteras på ett forum, och det finns en del med min Model Y som gör mig vansinnig.
Med det sagt så är det ingen annan bil jag hellre skulle vilja ha just nu och tänkte att vi listar allt vi tycker är toppen med våra Teslor.
Jag börjar
Accelerationen - helt enkelt oslagbar och det är fortfarande lika kul ett halvår senare Mobilnyckel - att jag aldrig behöver fundera på bilnyckel och bara kliver in och ur bilen Musikanläggningen - har haft bra ljud i andra bilar, men den här toppar allt Glastaket - inte nu på vintern så mycket, men riktigt nice på sommaren Camp mode - körde en resa i somras där vi campade i bilen och det var riktigt nice Dog mode - har inte hund själv men älskar innovationen hos Tesla Light show - egentligen rätt meningslöst och jag använder den i princip aldrig, men igen.. älskar innovationen Frunken - första elbilen för mig så det har jag inte haft tidigare, men uppskattar verkligen det extra utrymmet, speciellt med hämtmat Boombox - inte alls nödvändigt men ytterligare en sak som gör bilen unik. Dessutom kul att köra ljudet från glassbilen lite då och då Superchargers - Enkelheten med laddnätverket integrerat i navigationen och den ultrasnabba handskakningen med bilen är suveränt
Inser att det finns hur många saker som helst jag gillar med bilen, vilket gör att jag kan förlåta de irriterande sakerna.
Finns som sagt ingen bil jag hellre skulle ha just nu.
Jag har haft min M3LR sen september 2020 och har ännu inte hittat någon annan bil jag hellre skulle köpa. Väldigt rolig att köra, snål på elektronerna vilket ger bra räckvidd och snabb laddhastighet i den dimension som är viktig (km räckvidd per minut), mycket trevligt med den vita klädseln, allmänt smidig att äga, tillräckligt bekväm, behöver inte större bil, har bara drabbats av ett fel (förutom brister vid leverans som åtgärdades på garantin) och det är det klassiska med vatten i bakljusen. Det har blivit flera långresor i Europa och bilen fungerar utmärkt på sådan färder.
Model 3 LR AWD, 2025, stealth grey med vit inredning.
Blir ingen uppsats från mig, men några saker blev påtagliga när jag hämtade min X Plaid igår efter att ha varit utan Tesla några månader:
Appen! - Så skönt med en app som fungerar (nästan) hela tiden och har mycket funktioner.
Infotainment! - Här är verkligen Tesla överlägset och med Plaid har man tagit allt ytterligare ett steg framåt
Accelerationen! - Min XP100DL var snabb, men denna är "out of this world". BANANAS!
Ljudanläggningen! - Har saknat min Model 3 då det är den bil jag haft med klart bäst HiFi. Bättre än premium i de X jag haft tidigare och bättre än svindyra anläggningar i BMW, Lexus, Jaguar mm. I min nya är det dock ruskigt bra ljud igen. Var för länge sen jag körde trean för att säga om det är ännu bättre eller ej, men ruskigt bra hur som helst!
Räckvidd/Förbrukning! - Med 80% laddning i nya har jag samma räckvidd som i min XP100DL med 100%. Galet att det går att förbättra så mycket med samma batteristorlek och trots en extra motor. Första indikationen på faktisk förbrukning så skiljer det faktiskt så mycket även i verkligheten.
Ja, ljudanläggningen glömde jag att nämna som ett plus. Jag har visserligen haft bättre ljud i tidigare bilar, men då har jag kastat ut originalgrejorna och byggt själv. Det finns utrymme för förbättringar i Teslans ljudsystem, men originalsystemet är så pass bra att jag inte tycker det är värt att tänka på uppgraderingar. Jag spelar min musik och njuter av den.
Model 3 LR AWD, 2025, stealth grey med vit inredning.
Blir ingen uppsats från mig, men några saker blev påtagliga när jag hämtade min X Plaid igår efter att ha varit utan Tesla några månader:
Appen! - Så skönt med en app som fungerar (nästan) hela tiden och har mycket funktioner.
Infotainment! - Här är verkligen Tesla överlägset och med Plaid har man tagit allt ytterligare ett steg framåt
Accelerationen! - Min XP100DL var snabb, men denna är "out of this world". BANANAS!
Ljudanläggningen! - Har saknat min Model 3 då det är den bil jag haft med klart bäst HiFi. Bättre än premium i de X jag haft tidigare och bättre än svindyra anläggningar i BMW, Lexus, Jaguar mm. I min nya är det dock ruskigt bra ljud igen. Var för länge sen jag körde trean för att säga om det är ännu bättre eller ej, men ruskigt bra hur som helst!
Räckvidd/Förbrukning! - Med 80% laddning i nya har jag samma räckvidd som i min XP100DL med 100%. Galet att det går att förbättra så mycket med samma batteristorlek och trots en extra motor. Första indikationen på faktisk förbrukning så skiljer det faktiskt så mycket även i verkligheten.
Kul att du fick den före jul, vilken julklapp!
Accelerationen måste verkligen vara helt galen! Jag garvar lite varje gång jag trycker plattan i mattan på min och då är det ju ändå en hel sekunds skillnad. Bananas låter som ett bra ordval
Har kört min Model Y i ett drygt år och är mycket nöjd. De saker jag uppskattar är:
- Framåtsikten. Älskar konceptet med stor vindruta och låg instrumentpanel. Önskar att alla bilar byggdes på det sättet.
- Autopilot. Vet att det även finns på andra märken men autopilot är underbart på långresa och jag blir inte alls lika trött som jag blev när jag skötte all körning själv.
- Camp Mode. Att kunna sitta och vänta i bilen med värme på, medan dottern är på träning är riktigt trevligt.
- Telefonnyckel. Teslas nyckelkoncept är inget annat än briljant! Att ha fullständig inblick i vilka nycklar som finns till bilen och dessutom kunna lägga till och ta bort dem själv gillar jag skarpt. Också underbart att inte behöva något annat än telefonen för att låsa och köra bilen.
- OTA. Enda bil jag ägt som blir bättre med tiden.
- Instrumenteringen. Jag gillar Teslas koncept med pekskärm och multifunktionella rattknappar skarpt. Andra bilar känns överkomplicerade i jämförelse.
- Körkänslan. Har inte kört någon annan SUV som erbjuder denna kombination av vassa köregenskaper och enorma utrymmen. Styrkänslan från mittläget är riktigt bra. De flesta bilar känns som de har glapp i styrningen efter man kört Model 3/Y.
-Kalibreringen av drivlinan. Har kört en del andra elbilar, men ingen kommer i närheten av Teslas känsla i drivlinan. Man kan verkligen köra bilen med millimeterprecision och köra precis så långsamt eller fort som man vill. Liknande "gas"-respons har jag inte upplevt i någon annan bil.
Trodde det skulle finnas något nytt bättre på marknaden när jag sålde min gamla M3 LR -19 och skulle skaffa en ny förmånsbil förra året. Var inne på PS2, men allt för trång i förarmiljön (speciellt abnorma mittkonsolen), och lite för ineffektiv drivlina med allt för hög förbrukning för att passa mina långresor. Andra bilen jag också övervägde seriöst var Taycan. Grundpriset var ändå acceptabelt (runt 800), men blev snabbt fantastiskt dyr när jag skulle lägga på glastak, autopilot och en massa andra funktioner som är standard på Tesla. Gick snabbt upp till 1,3-1,4 i den konfiguration man ville ha. Då skulle jag även fått en tyngre bil och lägre motoreffekt. Dvs. en bil som inte alls blev lika körglad och lätt agil som M3:an (dock ett klart steg upp i interiörkvalitet). Sedan retade jag mig på den idiotiska placeringen av laddintaget mitt vid förardörren. Blir svårt att ladda på tex. Tesla SuC, även om många stationer öppnat upp (där var ju en stor del med PS2 som passar utmärkt för SuC).
Fick bli en Tesla M3 LR igen även förra året (fast jag trodde jag skulle bytt till något annat märke).
Mina åtta främsta orsaker;
1. Körglädjen. Har inte hittat någon bil som är så kul att köra i kurvor och aktivt med som M3. Oslagbar så här långt.
2. Ekonomi. Aldrig ägt en ny och så motorstark bil till en så enormt låg TCO som Tesla. Vettiga försäkringspriser, inga krav på dyr service, högt andrahandsvärde och lågt förmånsvärde.
3. Räckvidden och snålheten. 82 kWh batteri kombinerat med lågt luftmotstånd och extremt effektiv drivlina/värmepaket ger grymt energisnål och effektiv elbil (även om Taycan inte är så dålig, så är Tesla långt mycket bättre än allt som Volvo, Audi och Polestar har). Bra ekonomiskt för mig med dagens höga elpriser, bra för miljön och bra för att inte lasta elkonsumtionen i landet onödigt mycket.
4. Autopiloten. Har bara basvarianten, och förutom att den slår av AP vid filbyten så är den bättre än allt jag testat (då skall det sägas att jag även jobbat ett par år i karriären med detta hos konkurrenter).
5. Infotainment. Här är ju PS2 också starkt kort (lite olika +/-; bättre laddstationshantering i Tesla, bättre med tredjepartsappar på PS2), men tex. VAG/Porsche är ju pinsamt dåligt.
6. Appen. Stabilare än alla andra jag använt, och har klart mest vettig funktionalitet av de alla.
7. Dog mode. Har blivit med hund och var enormt smidigt i somras att veta att hunden hade det bra när man var inne och handlade i den starka sommarvärmen. Är man hundägare så är det svårt att välja något annat än Tesla.
8. Interiören. Är inte fantast av den exteriört (även om helt OK), men är verkligen förälskad i den enormt skandinaviskt snygga och minimalistiska moderna interiören. Skulle kunnat vara en modern dansk möbelfirma som formgivit den. Underbar!
Extra litet +. Delvis SuC. Mycket mindre viktig punkt än tidigare efter att Tesla öppnat upp SuC, men en viss fördel med tillgång till de stängda stationerna och smidigheten att slippa appar. (Dock har höjda priser, köer och mer tekniskt strul/nertid tagit bort en stor del av denna tidigare starka USP.)