Idag när jag var ute och åkte i ca 0C så tyckte jag att det var kallt i bilen. Hade temperaturen inställd på 22C och satt med jacka och halsduk på mig utan att tycka det var supervarmt.
Det kommer värme ur utblåset, men det blåser inte jättemycket. Testa lite olika saker och om jag slår på återcirkulationen blir det helt plötsligt rejäl värme.
Någon som känner igen detta? Inte borde det vara småkallt inne i bilen när det bara är runt 0C ute?
Dålig värme i M3LR med värmepump
Moderator: Redaktion
Re: Dålig värme i M3LR med värmepump
Det kanske är spjällen under fronten som frusit fast. Luftintagen sitter under regskylten (för de som alls har en
).
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
- Tellus
- Teslaägare
- Inlägg: 4446
- Blev medlem: 04 dec 2018 09:07
- Ort: Nerike
- Referralkod: ts.la/magnus93984
Re: Dålig värme i M3LR med värmepump
Kolla om fläkten står på MIN
3P -19 / $ Pläd -23 / Y LFP Premium FSD -26 / VW E-UP -15 / Sigenergy / Rökfri sedan 2012-02-10 (Nissan Leaf)
Re: Dålig värme i M3LR med värmepump
Nej, jag hade den på MAX. Gjorde ingen större skillnad om jag ändrade på hastigheten heller - det enda som gjorde skillnad var återcirkulationen.
M3LR -21
SAAB 9-5 BioPower -09
SAAB 9-3 TurboX