Så nöjda är elbilister med sina bilar

Diskussioner om dagens nyhetsartikel på hemsidan

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 7938
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Så nöjda är elbilister med sina bilar

Inlägg av TiborBlomhall »

Bild

Den internationella organisationen Global EV Alliance frågade 23 254 elbilister runt om i världen vad de tycker om sina elbilar och hur de upplever livet som elbilist. De samlade svar från 18 länder: Brasilien, Costa Rica, Frankrike, Indien, Irland, Kanada, Nederländerna, Norge, Polen, Portugal, Slovenien, Sverige, Schweiz, Storbritannien, Tyskland, Ungern, USA och Österrike. Vilket ger ett unikt insyn i hur livet som elbilist ter sig i olika länder.

Men om vi börjar med det gemensamma: 97% av alla elbilister runt om i världen är väldigt nöjda med att vara elbilist. 92% skulle köpa en elbil igen. Endast 1% skulle köpa en bensin- eller dieselbil istället.

Bild

Att främsta skälet till varför man skaffat elbil är lägre ägarkostnad är både väntat och förvånande. För några år sedan var det främst “early adopters” som köpte elbilar, de som var intresserade av ny teknologi. Att den orsaken nu kommer först på tredje plats visar en mognare marknad, där “early majority” också börjat köpa elbilar.

Global EV Alliance frågade elbilisterna var de brukar ladda sina elbilar: av all laddning sker 72% hemma, 13% på snabbladdare, 7% på laddstolpar och 7% på jobbet.

Bild

På frågan om de ser några nackdelar med att ha elbil svarade överväldigande majoriteten att det finns inga nackdelar. Men annars var få, långsamma och trasiga snabbladdare de vanligaste klagomålen.

Bild

Det är stor skillnad på att vara elbilist i västeuropa jämfört med andra länder. Elbilister i Brasilien och Indien hade mest räckviddsångest – på grund av för få snabbladdare. Elbilister i de länderna behöver planera sina resor och är ofta oroliga vid längre resor var de ska hitta laddare. Elbilister i Sverige, Frankrike, Schweiz och Tyskland svarade däremot att de har ingen räckviddsångest, de är inte oroliga över var de ska hitta laddare och längre resor kräver knappt mer planering än för bensin- och dieselbilar.

68% av elbilisterna hamnar aldrig eller sällan i kö när de ska snabbladda. Endast 4% ofta eller alltid. 10% svarade att de inte har snabbladdat alls under det senaste året.

32% svarade att snabbladdarna ibland eller ofta krånglar när de ska ladda. 20% svarade dock att snabbladdarna aldrig krånglar. (Teslaägarna ;) )

Hela 81% av de tillfrågade tyckte att man ska kunna betala med kort när man laddar sin elbil.

Slutligen sa 77% av ägarna att de planerar var de ska ladda inför långresor. Fast med allt fler elbilar som gör det automatiskt när man matar in slutmålet i navigatorn undrar vi om det verkligen är förarna som sitter och planerar – eller om de svarade “ja” bara för att bilen gör det åt dem?

Så är du nöjd med din elbil är du inte ensam, och i gott sällskap runt om i världen.



Source: https://teslaclubsweden.se/sa-nojda-ar- ... ina-bilar/
Användarvisningsbild
mikebike
Teslaägare
Inlägg: 9331
Blev medlem: 06 okt 2020 12:24
Ort: Solna
Referralkod: ts.la/mikael72656

Re: Så nöjda är elbilister med sina bilar

Inlägg av mikebike »

SuC krånglar mycket sällan, laddstolpar desto oftare. Dessutom krävs olika appar (som också krånglar och tar tid att installera).
Laddstolparna är för få (i många områden) och dessutom ofta upptagna av bilar som inte laddar.
Volvo PV 544 Special 1963

Tesla Model Y LR 2022. Midnight Silver.
Skriv svar