Volvos nya batteri i EX60:
https://share.google/jIuUo4PNYsCGxdWdR
Volvo inför ny teknik för batteriet i kommande elbilen EX60. Ger ett styvare och mer energitätt batteri som ska slå konkurrenterna.
– Det är som en VHS-kassett, fast något större, säger teknikchefen Anders Bell till Inside EV:s.
Premiären i januari närmar sig för Volvos nya elbil Volvo EX60. Nu avslöjar teknikchefen mer om batteritekniken i den kommande elbilen som ska lyfta Volvo. Idag har de flesta elbilar cylindriska celler eller påsceller i sina batteriet.
BMW använder en ny större cylindrisk cell i sin nya elbil Neue Klasse med 80 mils räckvidd. Men nu ska Volvo hamna först i batteriracet. De går över till stora prismatiska celler i nya EX60.
– Det är som en VHS-kassett, fast något större, säger Anders Bell.
Bilen får också cell-to-pack teknik som gör att den blir en bärande del av bottenplattan. De prismatiska celler kommer att ge ett mer energitätt batteri än idag. Samtidigt ska Volvo standardisera sina battericeller för att kunna ta fram billigare batterier i flera olika storlekar med samma cellstorlek, men även olika batterikemi. EX60 kan därmed komma med både NMC- och LFP-batteri.
– Vi har standardiserat en formfaktor för celler, stora prismatiska, vilket sedan gör att vi kan vara cellallätare så mycket som möjligt, säger Anders Bell till Inside EV:s.
Volvo EX60
Moderator: Redaktion
- Off Grid Byggaren
- Inlägg: 2487
- Blev medlem: 06 jan 2016 22:40
Re: Volvo EX60
Audi e-tron 55 Quattro 95 kWh MY19
VW iD4 RWD 80 kWh MY 22
Transportel 950 Flakmoppe 2 kWh MY 04
VW iD4 RWD 80 kWh MY 22
Transportel 950 Flakmoppe 2 kWh MY 04
Re: Volvo EX60
Vet inte om dom har någon produktion, men visst köpte Volvo ut NV från deras gemensamma satsning på Torslanda? Tror jag läste att den skulle vara i storskalig produktion dock under 2026, kanske kan vara den?
Re: Volvo EX60
Ja de stämmer att Volvo skulle ha tillverkning av egna celler i ett samrisk bolag med förseningar i Northvolt påverkade såklart och innan konkursen så tror jag Volvo köpte ut Northvolt. Dock så har denna satsning pausats lite och man söker annan sammarbetpartner vilket man inte hittat vad jag vet.
Så nej de har ingen egen produktion av celler idag och om de kommer bli så är oklart för mig åtminstone.
Volvo EC40 MY25 och Volvo V60 MY19