Ja, jag ska försöka hålla SOC mellan 50-70 så länge det går till vardags och ladda fullt en gång per helg eller något så får vi se hur degraderingen utvecklas.AAKEE skrev: ↑23 feb 2026 22:43LFP påverkas av calendar aging precis som de övriga kemierna. Men generellt något lägre calendar aging.Vindens skrev: ↑23 feb 2026 17:53Går detta att översätta till skillnad i % på exempelvis ny bil låg-SOC strategi vs alltid ladda 100% på bil med LFP.AAKEE skrev: ↑29 apr 2024 22:06Batteriet kommer såklart överleva även om man kör 100% dagligen.
Men cycklisk degradering är försumbart på en LFP-bil, så i praktiken är all degradering vi ser från calendar aging. Vi kan minska calendar aging högst avsevärt genom att hålla SOC på eller under ~70% huvuddelen av tiden. (Datan på det kommer från forskningstester på flera tidigare LFP-batterier. Troligen fungerar det ungefär lika på CATL och BYD också).
Det är troligt att man kan ungefär halvera calendar aging i praktiken. Då RWD har lite kortare räckvidd vill man kanske bibehålla den så gott det går. Framförallt drar bilens kabinvärme lika många kWh vintertid för en RWD, vilket gör större skillnad på ett mindre batteri (besvarar till del varför LFP påverkas mer vintertid).
Såhär ser loggade data ut från LFP-bilar som hunnit få lite ålder/mil:
IMG_8580.jpeg
Hur stor skillnad i räckvidd är att förvänta per över 3 år?
Anledningen till frågan är att det avser bil med privatleasing om det är värt att anstränga sig om skillnaden är märkbar?
100% minst en gång per vecka är för att BMS ska kunna hålla koll på laddningsnivån.
Kör man låg-SOC-strategin med LFP minskar man calendar aging. Inte så lätt att hålla låg SOC mest hela tiden om man ska ladda fullt ofta.
Men @Nogo har kört en Y RWD i > 3 år över 20.000 mil och han har haft bilen med låg SOC utom når den laddat fullt för hans långa körsträckor. Väldigt låg degradering efter > 20.000 mil (eftersom cykler sliter mkt lite på LFP).
Inte dagsaktuellt men man kan se att Nogos bil har låg degradering trots många mil
IMG_0986.jpeg
De flesta kan nog inte få till ett laddschema med låg SOC när man laddar till 100% en gång i veckan, så man kanske enklast bara kör som den är.
Man minskar calendar aging om batteriet hålls på 70% eller lägre.
Man kan fortfarande ladda sent, dvs strax innan avfärd.
Just nu visar bilens dator 456km motsvarande räckvidd vid 100% laddning men som du skrivit i andra trådar så lär det ta ett bra tag innan siffran minskar på ny bil.
Jag vet inte om det är värt att bry sig vid leasing men kan man bevara längre räckvidd för de få långresor man gör så varför inte.